Zachęcamy do przyjrzenia się naszemu najnowszemu opracowaniu dotyczącemu aktualnych spraw wokół dalszych losów Ukrainy. Niniejszy tekst obejmuje akcje powiązane z państwem ukraińskim, które miały miejsce od 3 do 9 listopada 2023 roku. Poprzednie podsumowania można znaleźć na naszej stronie za pośrednictwem tego hiperłącza lub zakładki „Wojna na Ukrainie” na górze strony.
PIĄTEK 03.11.
➤ Szefowa Ministerstwa Obrony Holandii Kajsa Ollongren powiadomiła, iż w niedalekiej przyszłości jej kraj dostarczy stronie ukraińskiej amunicję o łącznej wartości 500 mln euro (ok. 2,2 mld PLN). Opisywane uzbrojenie ma zostać dostarczone do połowy kolejnego roku. Przy okazji ministerka Ollongren podkreśliła, iż „Ukraińcy, czy to na linii frontu, w mieście, czy w rządzie, nadal walczą tak samo, jak na początku [pełnoskalowej rosyjskiej inwazji – dop. PT]”.
➤ Stany Zjednoczone ogłosiły nowy pakiet wsparcia militarnego dla państwa ukraińskiego. Wartość wysyłanego sprzętu opiewa na 125 mln dolarów. Dostawy zostaną wykonane w ramach mechanizmu „Presidential Drawdown Authority”, według którego transfer broni będzie przeprowadzony z zapasów US Army. Pełne zestawienie wyposażenia obejmuje pociski rakietowe do kompleksów NASAMS i HIMARS, amunicję artyleryjską kalibru 105 mm i 155 mm, przeciwpancerne pociski kierowane TOW, granatniki przeciwpancerne Javelin i AT-4, 3 mln amunicji do broni strzeleckiej i granatników kalibru 40 mm, materiały wybuchowe do wysadzania przeszkód, miny przeciwpiechotnie M18A1 Claymore, dwanaście ciężarówek do transportu ciężkiego sprzętu, osprzęt do prowadzania działań w okresie zimy oraz części zapasowe.
➤ Ministerstwo Obrony Ukrainy zawiadomiło, że od 1 listopada br. skrócono terminy dostarczania uzbrojenia krajowej produkcji do Sił Zbrojnych Ukrainy ze względu na trwający stan wojenny. W uzasadnieniu wskazano, iż od początku listopada zrezygnowano z testów uzbrojenia, które nie są bezpośrednio związane z jego zdolnością bojową. Ponadto ukraiński resort obronny zmniejszył liczbę inspekcji prowadzonych na różnych etapach produkcji, pozostawiając tylko te najbardziej kluczowe. Wprowadzone zmiany mają pozwolić na szybsze przekazywanie broni i innego sprzętu bojowego do walczących żołnierzy.
SOBOTA 04.11.
➤ Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przybyła do Kijowa. Na miejscu spotkała się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełeńskim, a także przemawiała w ukraińskim parlamencie – Radzie Najwyższej. Ponadto szefowa Komisji Europejskiej uczestniczyła w uroczystościach z okazji ukraińskiego Dnia Pracownika Kolei, podczas których lider Ukrainy wręczył odznaczenia państwowe najbardziej zasłużonym kolejarzom.
➤ Przedstawiciele armii ukraińskiej przekazali informację, że Rosjanie ostrzelali miejscowość Zaporoże w pobliżu frontu, w której odbywały się uroczystości z okazji ukraińskiego Dnia Artylerii. W wyniku rosyjskiego ataku śmierć miało ponieść około 20 wojskowych, a rannych miało zostać wielu cywilów, którzy licznie przybyli na obchody związane z wręczeniem odznaczeń państwowych. W związku z tragedią obecny minister obrony Ukrainy Rustem Umerow zapowiedział przeprowadzenie śledztwa w celu wyjaśnienia okoliczności, dlaczego takie zgromadzenie masowe zostało zorganizowane dość blisko strefy trwających walk.
➤ Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy przeprowadziły udany nalot na obiekty stoczni Zaliw (ukr. Залив) w Kerczu na okupowanym Półwyspie Krymskim, gdzie stacjonował jeden z najnowocześniejszych okrętów wojennych rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, zdolny do wystrzeliwania kierowanych rakiet Kalibr. W wyniku ukraińskiego ataku jednostka miała zostać poważnie uszkodzona, co spowodowało wyłączenie jej z dalszej służby na przynajmniej kilka kolejnych miesięcy. Strona rosyjska potwierdziła ukraińskie uderzenie, zaznaczając, że tamtejszej obronie przeciwlotniczej udało się strącić 13 z 15 nadlatujących rakiet manewrujących.
NIEDZIELA 05.11.
➤ Dowódca ukraińskiego zgrupowania operacyjno-strategicznego „Tawria” Ołeksandr Tarnawski poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych, iż udało się zniszczyć rosyjski pojazd „Pole-21”, służący do prowadzenia walki radioelektronicznej. Głównym zadaniem tej maszyny było zagłuszanie kanałów nawigacji satelitarnej. Niestety Tarnawski nie przedstawił dokładniejszych danych gdzie, w jaki sposób oraz kiedy opisywany sprzęt agresora został wyeliminowany z walki.
➤ Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński udzielił wywiadu dla amerykańskiej sieci telewizyjnej NBC News. Podczas rozmowy z dziennikarzami lider państwa ukraińskiego stwierdził, że armia tworzy różne plany oraz operacje, które mają pozwolić na dalsze czynienie postępów oraz prowadzenie niespodziewanych ataków na żołnierzy Federacji Rosyjskiej. Ponadto Zełeński ocenił, iż obecnie na linii frontu nie ma sytuacji patowej (co jest w opozycji do ostatniego stwierdzenia naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy generała Walerija Załużnego, który mówił, że obecnie konflikt jest w fazie zawieszenia). Jednocześnie głowa Ukrainy przyznała, iż progres ukraiński w wojnie jest powolny i „występuje zmęczenie” przedłużającym się konfliktem. Aczkolwiek Zełeński zaznaczył, że Siły Zbrojne Ukrainy wciąż są (cyt.) „bardziej zmotywowane niż Rosjanie, którzy przybyli na Ukrainę, aby nas zabić”.
➤ Rustem Umerow, minister obrony narodowej Ukrainy podpisał dekret zatwierdzający ukraińską Koncepcję Polityki Personelu Wojskowego do 2028 roku. Zgodnie z regulacjami resort obronny skoncentruje swoje wysiłki przede wszystkim na wprowadzeniu służby kontraktowej w czasie pokoju, usprawnieniu systemu rekrutacji do armii (opierając się profesjonalną i zmotywowaną kadrę), uwzględnieniu wykształcenia jakie posiada personel wojskowy w celu właściwego zarządzania zasobami ludzkimi, rozwoju zawodowym oraz wyrównaniu szans dla kobiet i mężczyzn, a także udoskonalaniu systemu rachunkowości cyfrowej, zautomatyzowaniu i zdigitalizowaniu procesów zarządzania personelem, zacieśnianiu współpracy na wielu szczeblach z krajami NATO i UE oraz zwiększeniu wsparcia psychologicznego.
PONIEDZIAŁEK 06.11.
➤ Herman Smetanin, dyrektor generalny ukraińskiego przedsiębiorstwa zbrojeniowego Ukroboronprom oświadczył w wywiadzie dla krajowych mediów, iż jego firma opracowała nowy dron kamikadze, który wszedł do produkcji seryjnej i jest już zamawiany przez Siły Zbrojne Ukrainy. Opisywany pojazd posiada zasięg operacyjny do 1000 km i ma być ukraińskim odpowiednikiem dla rosyjskiego drona Shahed 129.
➤ Francuska firma zbrojeniowa Cybergun poinformowała, że zawarła kontrakt o wartości 36 mln euro na dostawę uzbrojenia do państwa ukraińskiego. Porozumienie zostało uzgodnione pomiędzy spółką zależną Verney-Carron a a ukraińskim przedsiębiorstwem państwowym Ukrspetsexport. Pierwsze seryjne dostawy mają zostać zrealizowane w ciągu dziesięciu miesięcy, ale pół roku po podpisaniu umowy ramowej. Kontrakt dotyczy zakupu 10 tys. karabinów szturmowych, 2 tys. karabinów snajperskich oraz 400 granatników.
➤ Ukraińskie media, a także resorty siłowe powiadomiły, iż najprawdopodobniej w wyniku nieszczęśliwego wypadku zginął asystent naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy Walerija Załużnego. Według wstępnych ustaleń śledczych adiutant zginął w wyniku eksplozji granatu DM 51A2, który mężczyzna otrzymał w ramach prezentu urodzinowego. Wcześniej osoba przekazująca podarek ostrzegła, że jest egzemplarz bojowy, a nie ćwiczebny. Jednakże solenizant miał potraktować to jako żart. Mężczyzna w dniu urodzin miał demonstrować obsługę granatu swoim dzieciom, podczas której wyciągnął zawleczkę zabezpieczającą, po której nastąpił wybuch. Na miejscu zginął asystent, a jego małoletni członkowie rodziny zostali ranni. Należy jednak podkreślić, że nie są to jeszcze oficjalne ostateczne ustalenia śledczych, aczkolwiek taki scenariusz zdarzeń jest najbardziej prawdopodobny.
WTOREK 07.11.
➤ Rząd w Kopenhadze ogłosił pakiet wsparcia dla Ukrainy. Przygotowywane fundusze wyniosą 40,2 mln euro. Pozyskana kwota zostanie skierowana przede wszystkim na zakup 20 mobilnych pieców grzewczych oraz odbudowę centralnego systemu ciepłowniczego w mieście Mikołajów. Ponadto część pieniędzy trafi do organizacji pozarządowych z Danii, które realizują regionalne projekty społeczne i pomagają przy odbudowie infrastruktury krytycznej w państwie ukraińskim.
➤ Grupa realizująca projekt „Chcę żyć” (ukr. Хочу жити) poinformowała w mediach społecznościowych, iż w najbliższym czasie zostanie zorganizowany nowy obóz dla rosyjskich jeńców wojennych. Podjęte działania są spowodowane znacznym wzrostem pojmanych żołnierzy z Rosji (ze względu na aktualną sytuację na froncie), spadek morale w wojsku agresora oraz blokowanie kolejnych prób wymian jeńców przez stronę rosyjską. Ponadto grupa „Chcę żyć” podkreśla, iż nowy ośrodek dla rosyjskich więźniów będzie spełniał wszystkie wymogi zawarte w międzynarodowym prawie humanitarnym.
➤ Minister transformacji cyfrowej Ukrainy Mychajło Fiodorow powiadomił, że ukraińskie Ministerstwo Cyfryzacji wraz z rządem niemieckim rozpoczęło przydzielanie dotacji dla ukraińskich przedsiębiorstw telekomunikacyjnych w celu odbudowy infrastruktury sieci internetowej na terenach zniszczonych przez działania wojenne. Łączna wartość przyznawanych dotacji wyniesie 700 tys. euro. Pieniądze otrzyma 70 ukraińskich firm, które działają w obwodach: kijowskim (bez miasta Kijów), czernihowskim, sumskim, charkowskim, donieckim, chersońskim, zaporoskim, mikołajowskim i ługańskim.
ŚRODA 08.11.
➤ Rada Najwyższa Ukrainy podjęła uchwały nr 10211 i 10212 o przedłużeniu czasu trwania stanu wojennego oraz powszechnej mobilizacji w kraju. Decyzje zostały poparte odpowiednio przez 329 i 322 deputowanych. Reżim wojenny oraz mobilizacja w Ukrainie zostały prolongowane po raz dziewiąty (od czasu rozpoczęcia pełnoskalowej rosyjskiej inwazji pod koniec lutego 2022 roku) o kolejnych 90 dni – do 14 lutego 2024 roku.
➤ Serhij Korecki, szef ukraińskiego przedsiębiorstwa Ukrnafta zawiadomił, że firma udzieliła wsparcia Siłom Zbrojnym Ukrainy o wartości 700 milionów hrywien. Środki finansowe skierowano na zakup sprzętu wojskowego i uzbrojenia, quadokopterów, wyposażenie szpitali, a także ewakuację ludność ze stref niebezpiecznych. Ponadto przedsiębiorstwo dostarczyło paliwo, jak również ludzi oraz specjalistyczny sprzęt do rozbiórki budynków zniszczonych przez rosyjski ostrzał.
➤ Ukraińskie Siły Zbrojne przekazały informację, iż w środę wieczorem rakieta wystrzelona przez armię rosyjską trafiła w cywilny statek towarowy, pływający pod banderą Liberii. W wyniku uderzenia pociskiem rakietowym Ch-31P w nadbudówkę jednostki rannych zostało trzech członków załogi, pochodzących z Filipin, oraz jeden pracownik portu. Śmierć na miejscu poniósł ukraiński pilot, który w momencie rosyjskiego nalotu wprowadzał jednostkę do jednego z portów w Odessie.
CZWARTEK 09.11.
➤ Czeskie media podały wiadomość, że tamtejszy Senat po wysłuchaniu argumentów ministerki obrony Jany Černochovej wyraził zgodę na kontynuację szkoleń dla ukraińskich żołnierzy w Czechach w roku następnym. Jednocześnie czeski parlament prolongował mandat dla personelu wojskowego (instruktorów) z krajów UE oraz NATO na stacjonowanie w Republice Czeskiej. Liczba żołnierzy z krajów sojuszniczych ma zamknąć się w liczbie do 800 osób, tak jak ma to miejsce w roku bieżącym.
➤ Ukraiński parlament na czwartkowym posiedzeniu uchwalił projekt budżetu państwa na rok 2024. Propozycja została poparta przez 276 deputowanych ludowych. Zgodnie z zapisami ustawy całkowite dochody państwa ukraińskiego wyniosą 1,768 bln hrywien, a wydatki 3,35 bln hrywien. Wydatki w roku kolejnym będą skoncentrowane przede wszystkim na obronności Ukrainy – na wsparcie dla sił bezpieczeństwa i obrony przeznaczone zostanie 22,1% PKB, czyli 1,69 bln hrywien. Oprócz tego wydatki zostaną skierowane na rozwój kompleksu przemysłowo-obronnego w formie produkcji bezzałogowych statków latających (43 mld hrywien) oraz produkcję szeroko pojętej amunicji i uzbrojenia (również 43 mld hrywien). Pozostałe wydatki to m. in. wsparcie socjalne dla obywateli (470 mld hrywien), wsparcie dla weteranów wojennych (15 mld hrywien), medycyna (201 mld hrywien) oraz oświata (69 mld hrywien).
➤ Zarówno przedstawiciele strony ukraińskiej, jak również Federacji Rosyjskiej poinformowali, że w godzinach porannych Siły Zbrojne Ukrainy zaatakowały za pomocą wyrzutni HIMARS okupowaną miejscowość Skadowsk w obwodzie chersońskim. W wyniku ukraińskiego uderzenia śmierć poniosło kilku wysokich rangą oficerów, najprawdopodobniej związanych z Federalną Służbą Bezpieczeństwa Rosji, którzy znajdowali się w jednym z budynków dawnego kołchozu.