Dlaczego?
Mówiąc Wprost powstało w 2018 roku jako wspólna inicjatywa trzech, wówczas jeszcze studentów kierunków humanistycznych i społecznych. Połączyła nas pasja do wojskowości, historii i zagadnień polityki międzynarodowej. A jeszcze bardziej niezgoda na bylejakość, powierzchowność i lenistwo intelektualne powszechne w mediach, publicznej debacie i na uniwersytetach.
Uważamy, że w naszej lokalnej debacie „o sprawach świata”, pilną koniecznością jest świeże spojrzenie – możliwie szerokie, uwzględniające szereg czynników społecznych i kulturowych jako konstytutywnych. Spojrzenie wolne od łatwych stereotypów, uprzedzeń i uogólnień.
Jest ono potrzebne szczególnie w proponowanej przez nas tematyce. Bałkany, Bliski Wschód, obszar postradziecki – wszystkie te regiony są szczególnie narażone na stereotypizację, wciąż pokutującą, co zatrważające, nie tylko wśród osób słabiej wykształconych.
Opowiadamy się tym samym przeciwko popularności redukcjonizmu, skłaniającej coraz to nowych „armchair scientists” do poszukiwania prostych odpowiedzi na trudne pytania i skomplikowanych – nierzadko spiskowych – na te proste. Oczywiście nie ujmujemy niczego zamysłowi popularyzacji wiedzy o świecie. Jednakże proponujemy ujęcie prowadzące do zrozumienia problemu, a nie jego oceny.
Jak?
Doprowadziło nas to do koncepcji stworzenia przystępnej platformy, która opowiadałaby o zawiłościach światowej polityki możliwie jak najbardziej komunikatywnym językiem. Nie uciekamy od kolokwializmów, a nieco tabloidowa forma nie jest dla nas powodem do wstydu. Skończyły się bowiem czasy, gdy wiedza o świecie była dostępna dla nielicznych. Chcemy dotrzeć z nią do internetowego odbiorcy, uprzedzając rozmaitych szarlatanów. Czynimy to nie z czystej chęci zysku, a ze świadomości zagrożeń, jakie niosą ze sobą nowe media.
Dezinformacja, bańki informacyjne i zalew fake newsów sprawiają, że rzetelność jest dziś dobrem rzadkim i poszukiwanym. Jest ona naszym najważniejszym wyznacznikiem. Staramy się, aby podawane przez nas treści pozostawały w zgodzie z najnowszym stanem badań i możliwie jak najszerszym ujęciem wszystkich istotnych czynników.
Nasza rzetelność nie oznacza jednak fałszywej obiektywności. Uważamy, że przemycanie osobistych opinii czy spojrzenia na dane kwestie jako obiektywnej rzeczywistości, jest zwyczajnym oszustwem wobec Czytelnika. Nie zmienią tego zwodniczy „prawdopośrodkizm” czy często stosowane zaklęcia w stylu „takie są fakty”, „obiektywne fakty”, „fakty i logika” czy „niezmienne prawidła”. Fakty nie są faktami tylko dlatego, że ktoś je nimi nazwał.
Mówiąc Wprost tworzą osoby posiadające własne doświadczenia i poglądy. Staramy się, aby nasze twierdzenia były oparte na solidnych podstawach merytorycznych. Oznacza to tyle, że nie wydajemy jednoznacznych opinii w tematach, na których znamy się gorzej. Jako platforma o charakterze popularyzatorskim, jesteśmy zawsze gotowi do polemiki z dobrze sformułowanymi kontrargumentami. Zamiast oskarżać nas o subiektywizm, wyjaśnij, dlaczego uważasz inaczej i podaj na to solidne uzasadnienie.
O czym?
Z takim zamysłem ruszyliśmy do realizacji naszego projektu. Bardzo szybko, jeszcze w 2018 roku, do strony internetowej, gdzie znajdują się nasze dłuższe artykuły, dołączył profil na Facebooku. Uzupełnia on treść ze strony, bowiem publikujemy na nim krótsze wpisy, dotyczące aktualności. Ma on charakter bardziej informacyjny, pełni też ważne miejsce w interakcji z Czytelnikami.
Obszar naszych zainteresowań rośnie wraz z nimi samymi. Na początku skupialiśmy się na tematyce Bliskiego Wschodu, Bałkanów i szeroko pojętej wojskowości, głównie zawiłości technicznych. Jak łatwo się domyślić, były to ulubione tematy trójki założycieli Mówiąc Wprost. Z czasem jednak ten zakres uległ diametralnemu rozszerzeniu.
Czytelnicy mogą u nas znaleźć treść dotyczącą również obszaru postradzieckiego, Stanów Zjednoczonych, Afryki czy Kaukazu. Przy okazji przejścia na nową stronę poczyniliśmy ważne rozróżnienie tematyczne, oddzielając politykę od spraw społecznych (tak, wiemy, wszystko jest polityką). Jest to podyktowane też tym, że nasze zainteresowania ewoluują i kwestie społeczne, jakże palące we współczesnym świecie, pojawiają się u nas coraz częściej.
Tematy dotyczące wojskowości i uzbrojenia wrzuciliśmy do osobnego działu. Niezależnie od tego pozostał podział artykułów ze względu na region, którego dotyczą. Mamy w planach rozwój działu „Wywiady”. Uważamy, że jest wiele osób w Polsce, ale także za granicą, które miałyby masę wiedzy i doświadczeń do przekazania. Lubimy pracować z ludźmi i generalnie tę formę publicystyki, także spodziewajcie się, że co jakiś czas taki wywiad się pojawi.
Kto?
Mówiąc Wprost to obecnie (kwiecień 2021 r.) stały zespół siedmiu osób. Nikt z nas nie zarabia na tym ani złotówki, za to wszyscy masę złotówek do tego dorzucamy. Ale spokojnie, liczyliśmy się z tym, zresztą finansowo bardzo nam pomagają Czytelnicy, za co winni jesteśmy słowa uznania i jeszcze lepszą treść.
Etap naszego życia można określić mianem „poststudencki”. Wiek – okołotrzydziestkowy dobijający do chrystusowego. Płeć? Zróżnicowana. Oprócz pracy przy Mówiąc Wprost jesteśmy grupą dobrych przyjaciół i to tak serio serio 😉
Na łamach Mówiąc Wprost mamy również gościnne artykuły napisane dla nas przez osoby niezwiązane z redakcją. Z tego miejsca namawiamy nasze Czytelniczki i Czytelników do nadsyłania nam tekstów. Uważamy, że inne spojrzenie na pewne sprawy jest szalenie cennym wzbogaceniem naszej strony. Warunki są dwa – tekst musi być napisany w języku polskim zgodnie z obowiązującymi standardami ortografii oraz powinien wytrzymać nasze gruntowne podważanie wszystkiego, ze wszystkich stron.
Decyzje dotyczące projektu podejmujemy w demokratycznym głosowaniu, a nowe osoby w redakcji są stopniowo wdrażane w proces decyzyjny. Nie jest to dla nas kwestia wyłącznie techniczna, a sprawa wartości, którymi się kierujemy. Wyznajemy całe spektrum poglądów politycznych, ale w jednym jesteśmy zgodni: zdecydowanie sprzeciwiamy się nacjonalizmowi i innym szowinizmom.
Co dalej?
Co zatem przed nami? To, co w nazwie – chcemy nie tylko pisać, ale i mówić wprost! Poprzez crowdfunding zbieramy obecnie środki na sprzęt, który umożliwi nam nagrywanie podcastów, wywiadów, filmików, dyskusji. Jesteśmy pewni, że zdecydowanie poszerzy to nasze możliwości, jak i przystępność Mówiąc Wprost już nie tylko dla Czytelników, ale również dla Widzów i Słuchaczek. Jeśli chcesz nas wesprzeć w tym projekcie, zapraszamy tutaj.
W najbliższych miesiącach czeka nas formalizacja Mówiąc Wprost, co – mamy nadzieję – umożliwi nam podjęcie nowych inicjatyw, o których nawet nie marzyliśmy kilka lat temu.
W najbliższych latach… nawet my nie wiemy dokąd nas to zaprowadzi. Wiemy jedno: wprowadzimy coś nowego do debaty publicznej w Polsce, ze świeżym spojrzeniem na otaczającą nas rzeczywistość.