Polecamy pochylić się nad naszym ostatnim materiałem bezpośrednio dotyczącym niedawnych wydarzeń rozgrywających się wokół Ukrainy. Niniejsze opracowanie obejmuje zdarzenia kluczowe dla państwa ukraińskiego, które miały miejsce od 27 października do 2 listopada 2023 roku. Poprzednie podsumowania można znaleźć na naszej stronie za pośrednictwem tego hiperłącza lub zakładki „Wojna na Ukrainie” na górze strony.
PIĄTEK 27.10.
➤ Centrala Koordynacyjna ds. Postępowania z Jeńcami Wojennymi przekazała informację, iż w wyniku ostatnio przeprowadzonych działań udało się sprowadzić na stronę ukraińską ciała oraz szczątki 50 obrońców ojczyzny. Ponadto Centrala zapewniła, że odzyskane zwłoki są przekazywane funkcjonariuszom organów ścigania oraz ekspertom z zakresu medycyny sądowej w celu przeprowadzenia czynności śledczych oraz badań kryminalistycznych. W ostatniej akcji oprócz Centrali uczestniczyły takie resorty oraz jednostki organizacyjne, jak Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy, Siły Zbrojne Ukrainy, Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, a także Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża.
➤ Rząd w Berlinie ogłosił nowy pakiet wsparcia militarnego dla państwa ukraińskiego. W najbliższym czasie Niemcy przekażą Ukrainie następujący sprzęt: cztery transportery opancerzone, system obrony powietrznej średniego zasięgu IRIS-T wraz z zapasem rakiet, radar dla kompleksu TRML-4D, amunicję do wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet MARS II, osiem dronów rozpoznawczych VECTOR, cztery radary GO12, pięć dronów naziemnych (nie doprecyzowano, czy są to maszyny zwiadowcze czy saperskie), sześć samochodów dla straży granicznej, 10 tys. gogli balistycznych, cztery ciągniki siodłowe HX81 wraz z naczepami oraz amunicja artyleryjska kalibru 155 mm.
➤ Rzecznik Sekretarza Generalnego ONZ w czasie konferencji prasowej poinformował, że w ramach Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEP) przygotowano wstępną ocenę środowiska dotyczącą wysadzenia zapory na Zbiorniku Kachowskim przez żołnierzy Federacji Rosyjskiej. Zgodnie z pierwszymi ustaleniami ONZ przerwanie tamy w Nowej Kachowce jest „katastrofą ekologiczną na dużą skalę, która wykracza poza Ukrainę”. Co więcej, „skala katastrofy może nie być jasna przez lata, a nawet dziesięciolecia”. W raporcie ONZ wskazano, że opisywane wydarzenia wpłynęły nie tylko na obszary położone poniżej tamy, ale również na te ulokowane powyżej. W szczególności zwrócono uwagę, iż omawiany incydent spowodował uwolnienie zanieczyszczeń chemicznych, takich jak oleje maszynowe oraz płynne nawozy, ponieważ na obszarze zalewowym znalazło się wiele magazynów chemicznych. W konsekwencji „może to mieć negatywny wpływ na faunę i florę, a także na mieszkańców dotkniętego obszaru”.
SOBOTA 28.10.
➤ Ołeh Sinegubow, szef Obwodowej Administracji Wojskowej w Charkowie, oświadczył, że w obwodzie charkowskim wyprodukowano zdalnie sterowany pojazd do rozminowania, którego projekt został opracowany lokalnie przez inżynierów z Charkowa. Pierwszy prototyp był testowany przez cztery miesiące. W czasie próby udało się zneutralizować ponad 300 min przeciwpiechotnych. W kwestii parametrów technicznych maszyna jest obsługiwana przez operatora z bezpiecznej odległości (300 metrów), zaś sam pojazd posiada cztery kamery, które pomagają w rozeznaniu się w terenie podczas prowadzenia pracy. Prototyp waży 16 ton i w czasie neutralizacji niebezpiecznych obszarów porusza się z prędkością 3-4 km/h. Jego dotychczasowa skuteczność jest oceniana na 95%.
➤ Centrum Narodowego Oporu (CNO, specjalna strona internetowa Sił Zbrojnych Ukrainy mająca na celu wsparcie oporu ludności cywilnej) poinformowało, że stronie rosyjskiej nie udało się przeprowadzić mobilizacji na okupowanym Półwyspie Krymskim. Według danych pozyskanych przez Centrum rezydenci Krymu mieli opuszczać region, by uniknąć wojskowej mobilizacji. Ponadto władze w Moskwie miały zostać poinformowane o tym fakcie. Kreml planuje roszady w krymskim okupacyjnym kierownictwie, nie tylko z powodu porażki mobilizacji, ale także ze względu na rzekome liczne przypadki sabotażu, przeprowadzane przez miejscowych robotników na Krymie.
➤ Minister Sprawiedliwości Ukrainy Denys Maluśka powiadomił, iż więźniowie zostali skierowani do pracy w ukraińskich przedsiębiorstwach górniczych. W uzasadnieniu minister określił, że takie działanie pozwala na uzupełnienie braków kadrowych, a ponadto sami osadzeni nabywają nowe umiejętności, które umożliwią im w przyszłości znalezienie zatrudnienia. Ponadto Maluśka zapewnił, że pracujący więźniowie otrzymują godziwą wypłatę, która (cyt.) „pozwala im zapłacić odszkodowanie za szkody wyrządzone przestępstwem, zapłacić podatki i wypełnić specjalny fundusz budżetowy”. Według słów ministra dziesięciu więźniów w ciągu jednej zmiany wydobywa 25 ton węgla, który są „podstawą ukraińskiego bezpieczeństwa energetycznego”.
NIEDZIELA 29.10.
➤ Andrij Kłymenko, szef grupy monitorującej sankcje i swobodę żeglugi w Instytucie Czarnomorskich Studiów Strategicznych poinformował, że do ukraińskich portów w Odessie przybyło pięć kolejnych statków o łącznej ładowności 163,26 tys. ton. Maszyny należą do armatorów z Grecji, Turcji, Liberii oraz Panamy. Ponadto Kłymenko wskazał, iż w ostatnim czasie z ukraińskich marin wypłynęły cztery statki towarowe pod banderami Grecji i Turcji, których łączna nośność wyniosła ponad 168 tys. ton. Niestety Kłymenko nie określił jakie towary znalazły się na pokładzie wspomnianych jednostek. Najprawdopodobniej mogły to być ukraińskie płody rolne lub ruda żelaza.
➤ W ostatnim czasie doszło do spotkania na Litwie pomiędzy ministrem spraw wewnętrznych Ukrainy (Ihorem Klymenko) oraz Łotwy (Rihardsem Kozlovskisem). W czasie rozmów poruszono kwestię aktualnej sytuacji państwa ukraińskiego oraz zapewnienia bezpieczeństwa jej obywatelom. Ponadto łotewski minister w czasie wizyty zapowiedział nieodpłatne przekazanie dwunastu bezzałogowych statków powietrznych dla Narodowej Policji Ukrainy.
➤ Rosyjski bloger powiązany z wojskami powietrznodesantowymi (WDW) Federacji Rosyjskiej powiadomił za pośrednictwem mediów społecznościowych, że został zmuszony do zamknięcia swojego kanału na platformie „Telegram” o nazwie „Szop z Chersonia” (ros. Енот из Херсона). Powodem likwidacji konta jest… kradzież zwierzęcia – według blogera szopa ukradli „zdrajcy”, którzy już opuścili okupowane tereny Ukrainy. Informujemy o tym „incydencie”, ponieważ wcześniej rzeczony jenot został ukradziony przez Rosjan z chersońskiego zoo, w czasie wycofywania się z miasta w ramach tzw. „gestu dobrej wioli” jesienią 2022 roku. Szop, znajdując się w niewoli rosyjskiej, był niejako „maskotką”, która umożliwiła organizację zbiórek pieniędzy dla rosyjskiej armii.
PONIEDZIAŁEK 30.10.
➤ W nocy z niedzieli na poniedziałek Siły Zbrojne Ukrainy dokonały ataku rakietowego na rosyjską bazę wojskową pułku rakietowego obrony przeciwlotniczej na okupowanym Półwyspie Krymskim w rejonie miejscowości Ołeniwka. W wyniku ukraińskiego uderzenia siedemnastu rosyjskich żołnierzy zostało rannych, a pięć pojazdów zostało uszkodzonych, z czego jeden został utracony bezpowrotnie.
➤ Oleg Kiper, szef Obwodowej Administracji Wojskowej w Odessie przekazał informację, że w godzinach porannych wojska rosyjskie przeprowadziło atak rakietowy na zakład remontowy statków znajdujący się w obwodzie odeskim. W wyniku uderzenia został uszkodzony budynek administracyjny oraz wyposażenie przedsiębiorstwa. Ponadto na terenie zakładu wybuchł pożar, który szybko ugaszono przez lokalne zastępy straży pożarnej. Z powody rosyjskiego nalotu obrażenia odniosły dwie osoby, które zostały przetransportowane do szpitala, gdzie zapewniono im odpowiednią opiekę medyczną.
➤ Niemieckie siły powietrzne (Luftwaffe) poinformowały za pośrednictwem mediów społecznościowych, że kolejna grupa ukraińskich żołnierzy rozpoczęła szkolenie z obsługi systemów przeciwlotniczych Patriot. W detalach określono, że w kilkutygodniowym instruktażu uczestniczy 61 ukraińskich wojskowych oraz 10 tłumaczy. Przypomnijmy, pierwsze szkolenie dla ukraińskich żołnierzy z użytkowania Patriotów odbyło się w lutym tego roku, w następstwie decyzji USA o przekazaniu wspomnianego uzbrojenia przeciwlotniczego do Ukrainy.
WTOREK 31.10.
➤ W czasie wtorkowego posiedzenia ukraińska Rada Ministrów zaakceptowała porozumienie dotyczące finansowania unijnego programu o nazwie „Wsparcie Unii Europejskiej na rzecz naprawy gospodarczej i reform”, który przewiduje pomoc Komisji Europejskiej dla Ukrainy w wysokości 335 mln euro. Pozyskane pieniądze zostaną skierowane przede wszystkim na odbudowę infrastruktury, ze szczególnym naciskiem na sektor energetyczny, pomoc dla przedsiębiorstw, prowadzenie działań antykorupcyjnych oraz ochronę środowiska i cyfryzację.
➤ W mieście Czernihów w Ukrainie rozpoczęła pracę misja UNESCO. Zadaniem zagranicznych oraz ukraińskich ekspertów jest ocena uszkodzeń zabytkowych obiektów dziedzictwa kulturowego, do których doprowadziła armia rosyjska, poprzez naloty rakietowe na miasto, ataki naziemne w pierwszej fazie inwazji, a także czasową okupację obwodu czernihowskiego. Po zgromadzeniu oraz przeanalizowaniu wszystkich pozyskanych danych międzynarodowi specjaliści przygotują plan naprawy szkód. Misja UNESCO działa w ramach projektu „Wsparcie dla Ukrainy w dziedzinie kultury i edukacji za pośrednictwem UNESCO: reagowanie kryzysowe na światowe dziedzictwo i dobra kultury: ocena szkód i ochrona” (ang. Support for Ukraine in culture and education through UNESCO).
➤ Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy powiadomił w mediach społecznościowych, że całkowite straty Federacji Rosyjskiej poniesione od 24 lutego 2022 roku do 31 października 2023 roku wyniosły już 300 810 osób. Jednakże do tej fantastycznej liczby należy podchodzić z dużą rezerwą – strona ukraińska do powyższej puli wlicza nie tylko zabitych, ale również rannych, zaginionych w akcji oraz dezerterów. Wielu ekspertów sugeruje, iż faktyczna liczba zabitych żołnierzy rosyjskich oscyluje obecnie w okolicach 100-120 tys., co i tak jest bardzo wysokim wskaźnikiem.
ŚRODA 01.11.
➤ Łotewskie media poinformowały, że w dniu poprzednim tamtejszy rząd przystał na propozycję Ministerstwa Finansów dotyczącą kolejnego przekazania Ukrainie samochodów, które wcześniej zostały skonfiskowane nietrzeźwym kierowcom. Najnowsza transza będzie obejmować 20 pojazdów o łącznej wartości około 56 tys. euro (ok. 250 tys. PLN). Skonfiskowane auta trafią przede wszystkim do Pierwszego Szpitala Miejskiego w Połtawie, centrum medycznego w Charkowie, Wojskowej Administracji Miejskiej w Chersoniu i innych organizacji w obwodzie chersońskim.
➤ Narodowa Służba Wywiadu Korei Południowej przekazała widomość, iż w ostatnim czasie zacieśniła się współpraca pomiędzy Federacją Rosyjską a Koreańską Republiką Ludowo-Demokratyczną. Jej efektem jest dostarczenie z Korei Północnej do Rosji ponad 1 miliona pocisków artyleryjskich, które mają zostać wykorzystane w konflikcie z Ukrainą. Opisywane uzbrojenie było dostarczane stronie rosyjskiej w ramach dziesięciu transportów, które były prowadzone od sierpnia do października bieżącego roku. Ponadto południowokoreański wywiad twierdzi, iż oprócz amunicji do Rosji wysłano doradców z Korei Północnej, którzy mają prowadzić konsultacje w zakresie uzbrojenia przez najbliższe dwa miesiące.
➤ Rzecznik Praw Obywatelskich Ukrainy Dmytro Lubinets powiadomił, że w tzw. „Donieckiej Republice Ludowej” zorganizowano nielegalny proces sądowy dla trzech ukraińskich żołnierzy, podczas którego skazano ich na wysokie kary więzienia, na podstawie sfałszowanych dowodów. „Wyroki” otrzymali: Oleh Kolmaczewskij, szef służby obrony radiologicznej, chemicznej i biologicznej (dożywocie) oraz dwóch żołnierzy z 56. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej – Dmitro Dobrowolski oraz Oleksandr Romaszin (30 lat pozbawienia wolności). Lubinets podkreślił, że wyroki są nielegalnie wydawane oraz wykonywane przez „quasi-organizacje”, które nie są uznawane przez społeczność międzynarodową. Co więcej ich działanie stanowi „rażące naruszenie Trzeciej Konwencji Genewskiej w zakresie prawa więźniów do sprawiedliwego procesu i zakazu tortur, i mogą być uznane za zbrodnię wojenną”.
CZWARTEK 02.10.
➤ Kajsa Ollongren, ministerka obrony Holandii przybyła do Kijowa, gdzie spotkała się z prezydentem Ukrainy Wołodymyerm Zełeńskim. W czasie wizyty lider państwa ukraińskiego podziękował za wsparcie wojskowe i humanitarne udzielone przez Niderlandy. Ponadto Zełeński przedstawił aktualną sytuację na froncie. Na zakończenie prezydent państwa ukraińskiego wręczył ministerce Kajsi Ollongren Order Księcia Jarosława Mądrego III stopnia „za jej znaczący osobisty wkład w umacnianie współpracy międzypaństwowej, wspieranie niezależności i integralności terytorialnej Ukrainy”
➤ Ukraińskie Ministerstwo Reintegracji ogłosiło, że z powodu trudnej sytuacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w obwodzie charkowskim podjęto decyzję o ewakuacji 275 dzieci wraz z ich rodzinami z 66 miejscowości. Ewakuacja obejmie ludzi m. in. z następujących osiedli: Kindrasziwka, Kupiańsk, Kuryliwka, Petropawliwsk, Dworiczniańskie, Wilchuwatka. Operacja zostanie przeprowadzona w ciągu najbliższych 45 dni. Jak podaje ukraiński resort z każdym dzieckiem musi podróżować przynajmniej jeden opiekun prawny. Ponadto małoletni wraz z rodzinami otrzymają bezpieczne schronienie, pomoc humanitarną i wsparcie psychologiczne itd.
➤ Po raz kolejny zaktualizowano specjalną stronę internetową, na której rząd w Berlinie przedstawia listę sprzętu wojskowego, który został przekazany Ukrainie. W najnowszym wykazie dostarczonego wyposażenia ujęto przede wszystkim dwanaście transporterów opancerzonych, dwa radary dla kompleksu TRML-4D, siedem dronów rozpoznawczych Primoco ONE, dwa systemy samoobrony dla śmigłowców AMPS, pięć bezzałogowych pojazdów nawodnych, dwanaście samochodów ciężarowych MAN TGS, cztery ciągniki siodłowe o napędzie 8×8 wraz z kompletem naczep, 32 terminale satelitarne SatCom, 10 tys. okularów ochronnych z zapasów Bundeswehry i magazynów przemysłowych, 30 tys. kompletów mundurów zimowych oraz jedna drukarka PCB.