Polecamy Państwa uwadze nasz najnowszy materiał dotyczący aktualnych wydarzeń wokół Ukrainy. Tenże artykuł obejmuje zestawienie przedsięwzięć istotnych dla państwa ukraińskiego, które miały miejsce w czasie ostatnich siedmiu dni od 1 do 7 grudnia 2023 roku. Poprzednie podsumowania można znaleźć na naszej stronie za pośrednictwem tego hiperłącza lub zakładki „Wojna na Ukrainie” na górze strony.
PIĄTEK 01.12.
➤ Pod koniec listopada bieżącego roku grupa socjologiczna „Rejting” (ukr. Рейтинг) zapytała mieszkańców Ukrainy o ich prognozę wobec trwających oraz nadchodzących wydarzeń istotnych dla państwa ukraińskiego. W przypadku trwającej wojny 46% ankietowanych oceniło, że sytuacja na froncie poprawi się w okresie zimowym na rzecz Ukrainy. Z kolei 32% wskazało, że stan walk nie zmieni się, a 12% określiło, że ulegnie pogorszeniu. Nieco inaczej rozkładają się opinie w przypadku oceny ukraińskiej gospodarki na najbliższy czas. Zmiany „na plus” oczekuje 17% przebadanych, brak przemian przewiduje 43% odpytywanych, a 34% twierdzi, że kondycja ukraińskiej ekonomii pogorszy się. Z pełnymi wynikami przeprowadzonej ankiety można zapoznać się na oficjalnej stronie grupy socjologicznej (opracowanie w j. angielskim).
➤ Ukraińskie siły bezpieczeństwa powiadomiły, że w wyniku przeprowadzenia kolejnej akcji sabotażowej udało się wysadzić pociąg towarowy w Federacji Rosyjskiej. Akcja miała miejsce na linii Bajkał-Amur na tzw. „Diabelskim Moście” w Buriacji. Materiał wybuchowy został umieszczony na pokładzie pociągu towarowego, który eksplodował w momencie przejazdu przez 35-tonową konstrukcję. W wyniku detonacji zapaliło się sześć cystern z paliwem. To już druga operacja przeprowadzona przez ukraińskich agentów w głębokiej Rosji na trasach kolejowych, kluczowych dla transportu sprzętu wojskowego – poprzednia miała miejsce pod koniec listopada br., o czym szerzej pisaliśmy w podsumowaniu nr LXXV.
➤ Pierwszego grudnia 2023 przywódca państwa rosyjskiego Władimir Putin podpisał dekret, w którym zadecydował o zwiększeniu liczby żołnierzy w siłach zbrojnych Federacji Rosyjskiej o prawie 170 tysięcy osób. W dokumencie określono, że ogólna liczba członków personelu armii rosyjskiej ma wynieść 2 209 130, a samych wojskowych ma być 1 320 000. Ponadto Putin nakazał swojemu rządowi, aby ten zagwarantował środki finansowe z budżetu federalnego dla Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej.
SOBOTA 02.12.
➤ Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy zawiadomił, że oddziały ukraińskiego ruchu oporu wyeliminowały kilku rosyjskich okupantów oraz uszkodziły wojskową cysternę z paliwem dla wroga. Operacja miała miejsce przy wyjeździe z okupowanego miasta Melitopol, przy alei Bohdana Chmielnickiego 115, gdzie moskiewscy okupanci lubili zatrzymywać się, by zrobić przerwę „na papierosa”. Postój wykonany przez Rosjan 1 grudnia okazał się być ich ostatnim. Ukraiński wywiad podsumował całe przedsięwzięcie zorganizowane przez partyzantów hasłem: „przypominamy, palenie zabija”.
➤ Rząd w Berlinie ponownie zaktualizował stronę internetową, na której znajduje się wykaz sprzętu wojskowego, który strona niemiecka przekazała w ostaniem czasie Ukrainie. W najnowszym zestawieniu ujęto przede wszystkim 3840 szt. amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm, 5 systemów wykrywania dronów, 4 ciągniki siodłowe HX81 o napędzie 8×8 wraz z naczepami, 8 ciężarówek Mercedes-Benz Zetros, 3 inne pojazdy (minibusy, pojazdy terenowe), 2 samochody dla służby granicznej, 1 mobilny kompleks masztów antenowych, 25 dalmierzy laserowych, 15 karabinów snajperskich HLR 338 i 60 000 sztuk amunicji; a także 250 zestawów narzędzi z materiałami wybuchowymi.
➤ Generał porucznik (generał broni) Andreas Marlow, Dowódca Wielonarodowego Dowództwa Szkoleniowego oświadczył, że druga grupa ukraińskich wojskowych ukończyła szkolenie z obsługi kompleksu baterii przeciwlotniczych Patriot. Według słów generała Marlowa instruktaż trwał przez sześć tygodni i objął 70 żołnierzy i oficerów z Sił Zbrojnych Ukrainy. Ukończenie treningu pozwoliło Ukraińcom na nabycie umiejętności do prowadzenia skutecznej obrony przeciwlotniczej we własnej ojczyźnie za pośrednictwem wspomnianych zestawów Patriot.
NIEDZIELA 03.12.
➤ Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg udzielając wywiadu niemieckim mediom określił, że dalsze wspieranie państwa ukraińskiego leży w interesie Sojuszu Północnoatlantyckiego. W uzasadnieniu wskazał, iż (cyt.) „musimy zrozumieć, że jeśli prezydent Putin wygra, Ukraina stanie w obliczu tragedii. Ale będzie to również niebezpieczne dla nas. Dlatego w naszym własnym interesie jest, aby Ukraina przetrwała”. Ponadto Stoltenberg zasygnalizował, że należy „być przygotowanym na złe wieści” i nie odmawiać wsparcia stronie ukraińskiej.
➤ Siły Zbrojne Ukrainy powiadomiły, że w rejonie wsi Stepowe w obwodzie donieckim wyeliminowano rosyjskich okupantów, którzy dzień wcześniej w tej samej miejscowości rozstrzelali dwóch nieuzbrojonych ukraińskich żołnierzy, którzy poddali się po skończeniu się amunicji. Dokonanie (kolejnej) rosyjskiej zbrodni wojennej zostało uwiecznione na materialnie filmowym przez ukraińskiego drona zwiadowczego. Obecnie film został zabezpieczony przez Prokurę Generalną Ukrainy, która wszczęła śledztwo w tej sprawie.
➤ Przedstawiciele ukraińskiej administracji terenowo-wojskowej w obwodzie chersońskim poinformowali, że Rosjanie dokonali kolejnego ataku rakietowego na miasto Chersoń. Żołnierze armii rosyjskiej ostrzelali ze wschodniego brzegu Dniepru wieżowiec oraz dwa szpitale znajdujące się w tej aglomeracji miejskiej. W wyniku nalotu zginęły dwie osoby, a siedem kolejnych zostało rannych. Poszkodowanych odwieziono do innych placówek leczniczych, gdzie zapewniono im wsparcie medyczne.
PONIEDZIAŁEK 04.12.
➤ Ukraiński ruch partyzancki „ATESZ” ogłosił za pośrednictwem mediów społecznościowych, że jednemu z członków ruchu oporu udało się przedostać do bazy 810. Samodzielnej Gwardyjskiej Brygady Piechoty Morskiej Federacji Rosyjskiej w okupowanym mieście Sewastopol na Krymie. W placówce wojskowej ukraiński agent wykonał kilka zdjęć stacjonujących tam pojazdów wojskowych (m. in. kołowe transportery opancerzone BTR-82A), a także ustalił liczbę żołnierzy służących we wspomnianej brygadzie (3137 ludzi), z których większość stanowią kierowcy zmobilizowani i kontraktowi.
➤ Centrala Koordynacyjna ds. Traktowania Jeńców Wojennych powiadomiła, że w kijowskiej Ławrze Peczerskiej (prawosławny klasztor w ukraińskiej stolicy) rozpoczęto akcję pt. „Dzwon Pamięci i Nadziei” (ukr. Дзвін Пам’яті та Надії). Przedsięwzięcie będzie polegać na codziennym wspominaniu w murach klasztoru ukraińskich żołnierzy, którzy zostali pojmani przez armię rosyjską. Oprócz tego każdego ranka po ogólnokrajowej minucie ciszy będzie rozbrzmiewał największy dzwon znajdujący się w Wielkiej Dzwonnicy, który będzie bił 9 razy, symbolizując 9 lat trwającej wojny i przypominał o ukraińskich żołnierzach i cywilach oraz dzieciach wciąż przebywających w rosyjskiej niewoli. Dzwon będzie rozbrzmiewał każdego dnia do skutku – aż ostatni jeniec powróci do ojczyzny.
➤ Ołeksandr Kubrakow, minister infrastruktury Ukrainy zawiadomił w mediach społecznościowych, że od 8 sierpnia tego roku z portów Piwdennyj, Odessa i Czarnomorsk wyeksportowano ponad 7 mln ton ładunków, przy czym prawie 5 mln ton to produkty rolne pochodzące od ukraińskich rolników. Ponadto od początku sierpnia bieżącego roku z ukraińskich marin wypłynęło 200 statków, a zawinęło do nich 226 jednostek pływających. Według stanu na 4 grudnia w ukraińskich portach trwał załadunek do 31 statków, a kolejnych 30 przemieszało się tzw. „korytarzem zbożowym” w obu kierunkach.
WTOREK 05.12.
➤ Państwowa Agencja Odbudowy i Rozwoju Infrastruktury Ukrainy przekazała informację za pośrednictwem platformy społecznościowej, że Agencja Rozwoju Międzynarodowego Stanów Zjednoczonych (USAID) wesprze stronę ukraińską poprzez dostawę 200 tys. ton metalu w celu wzmocnienia protekcji obiektów infrastruktury krytycznej przed rosyjskimi ostrzałami. Organizację transportu materiałów będzie realizować firma Tetra Tech ES. Wzmocnienie materiałowe obejmie konstrukcję 22 podstacji oraz 63 autotransformatorów w 14 regionach Ukrainy.
➤ Ministerstwo Gospodarki Ukrainy podało wiadomość, iż Słowenia przekaże stronie ukraińskiej 1,5 mln euro na prowadzenie rozminowywania niebezpiecznych terenów. Zgodnie z zawartą umową fundusze zostaną przesłane do końca bieżącego roku. Pozyskane pieniądze zostaną skierowane przede wszystkim na zakup niezbędnej ochrony indywidualnej dla saperów, a także sprzętu oraz pojazdów do rozminowywania.
➤ Ministerstwo Polityki Społecznej Ukrainy poinformowało, że zawarto porozumienie z Bankiem Światowym pt. „Inwestowanie w ochronę socjalną w celu zwiększenia zasięgu, odporności i skuteczności (INSPIRE)”, w ramach którego państwo ukraińskie uzyska w roku 2024 pożyczkę w wysokości 1,2 miliarda dolarów. Nabyte fundusze zostaną skierowane na realizację 29 rodzajów świadczeń socjalnych dla obywateli państwa ukraińskiego, a także na wsparcie reform w zakresie ochrony socjalnej w Ukrainie.
ŚRODA 06.12.
➤ Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii David Cameron ogłosił nowy pakiet wsparcia humanitarnego dla państwa ukraińskiego. Wartość najnowszej dostawy wyniesie 29 mln funtów. Ponadto Wielka Brytania przeznaczy kolejne 7,75 mln funtów na działania humanitarne mające na celu realizację potrzeb najbardziej bezbronnych w Ukrainie. Niestety rząd w Londynie nie przedstawił w szczegółach jaki sprzęt oraz wyposażenie będzie obejmował opisywany pakiet pomocowy. Do tej pory strona brytyjska wsparła państwo ukraińskie dostawami militarnymi, humanitarnymi oraz gospodarczymi o łącznej wartości 9,3 mld funtów.
➤ Hanke Bruins Slot, ministerka spraw zagranicznych Holandii, w czasie wspólnej konferencji z jej ukraińskimi odpowiednikiem Dmytro Kułebą oświadczyła, iż Niderlandy przeznaczą 9 mln euro na wzmocnienie zdolności ukraińskich organów bezpieczeństwa do prowadzenia dochodzeń oraz ścigania przestępstw międzynarodowych. Zgromadzone fundusze trafią w przyszły roku przede wszystkim do Prokuratury Generalnej Ukrainy oraz wymiaru sprawiedliwości. Przy okazji ministerka Slot podkreśliła, że jej kraj wspiera prowadzenie takich podmiotów, jak Ukraiński Rejestr Odszkodowań oraz Międzynarodowe Centrum Ścigania Zbrodni Agresji przeciwko Ukrainie.
➤ Rzecznik Praw Obywatelskich Ukrainy Dmytro Lubinets powiadomił, że udało się sprowadzić na stronę ukraińską ośmioro dzieci (cztery dziewczynki i czterech chłopców), które wcześniej znalazły się pod rosyjską okupacją, a także zostały wywiezione w głąb Rosji. Lubinets wskazał, że akcja została przeprowadzona przy znacznym wsparciu państwa Katar, które już wcześniej pomagało przy realizacji podobnej operacji. Jednocześnie ukraiński rzecznik podkreślił, że los każdego dziecka z Ukrainy nie jest obojętny, dlatego cały czas są prowadzone działania mające na celu uwolnienia pozostałych małoletnich.
CZWARTEK 07.12.
➤ Biały Dom ogłosił, iż zawarł porozumienie z Ukrainą dotyczące zacieśnienia współpracy w aspekcie produkcji uzbrojenia różnego rodzaju. Umowa obejmuje tworzenie i wymianę danych technicznych umożliwiających konstruowanie kompleksów obrony przeciwlotniczej, prowadzenia konserwacji oraz napraw, a także produkcji kluczowej amunicji. Podpisane porozumienie pozwoli także na przyspieszenie przebiegu transakcji inwestycyjnych powiązanych z wyżej wymienionymi gałęziami produkcji przemysłu zbrojeniowego.
➤ Minister Gabinetu Ministrów Oleg Niemczinow powiadomił za pośrednictwem mediów społecznościowych, że w trakcie nadzwyczajnego posiedzenia ukraińskiego rządu podjęto decyzję o przekazaniu Ministerstwu Obrony dodatkowych środków finansowych przeznaczonych na „wzmocnienie zdolności obronnych w regionach frontowych”. W detalach minister wskazał, że 759 mln hrywien zostanie skierowanych na zakup pojazdów transportowych, a 29 mln hrywien zostanie przekazanych na pozyskanie specjalistycznego sprzętu do rozminowywania.
➤ Rząd w Berlinie za pośrednictwem banku KfW przekazał dodatkowo 17 mln euro w ramach dotacji na preferencyjne kredyty mieszkaniowe dla osób wewnętrznie przesiedlonych w państwie ukraińskim z powodu trwającej rosyjskiej agresji. Docelowo środki mają zostać rozdysponowane w przyszłym roku jako 400 nowych preferowanych kredytów mieszkaniowych. Opisywane wsparcie niemieckie stanowi jeden z elementów kooperacji z Ukrainą w aspekcie rozwoju, a łączna kwota funduszu przeznaczonych na ten cel wyniosła 600 mln euro w 2023 roku.