Polecamy Państwa atencji nasze ostatnie podsumowanie dotyczące aktualnej sytuacji wokół Ukrainy. Niniejsze opracowanie obejmuje zdarzenia istotne dla państwa ukraińskiego, które miały miejsce w czasie ostatnich siedmiu dni, od 22 do 28 grudnia 2023 roku. Poprzednie podsumowania można znaleźć na naszej stronie za pośrednictwem tego hiperłącza lub zakładki „Wojna na Ukrainie” na górze strony.
PIĄTEK 22.12.
➤ Szef administracji obwodu charkowskiego Oleg Synegubow powiadomił, że rząd w czeskiej Pradze podjął decyzję o przeznaczeniu 10 milionów dolarów na „wzmocnienie sektora opieki zdrowotnej w regionie Charkowa”. W detalach kierownik administracyjny określił, iż fundusze zostaną skierowane na zakup wyposażenia medycznego w kilku placówkach służby zdrowia rozmieszczonych w regionie, np. Charkowska Poliklinika Miejska nr 10, szpital Narodowej Policji Ukrainy, a także szpitale w Czuhujiwie i miejscowości Bałaklija. Oprócz zakupu wyposażenia medycznego dofinansowanie zostanie przeznaczone na nabycie siedmiu modułowych kotłowni, przeznaczonych do ogrzewania budynków mieszkalnych oraz obiektów infrastruktury krytycznej w regionie.
➤ Rząd w Berlinie opublikował najnowszy wykaz sprzętu wojskowego, który został dostarczony do państwa ukraińskiego. Na liście ujęto przede wszystkim trzy samobieżne działa przeciwlotnicze Gepard, 30 240 sztuk amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm, dwa pojazdy do rozminowywania Wisent 1, dziesięć dronów rozpoznawczych Vector, dwa wozy dla straży granicznej, dwa systemy samoobrony śmigłowców AMPS, osiem ciężarówek Mercedes Zetros, dwa ciągniki siodłowe HX81 o napędzie 8×8 wraz z pięcioma naczepami, 25 536 sztuk amunicji kalibru 40 mm i nieokreśloną ilość środków medycznych.
➤ Ukraiński Rzecznik Praw Obywatelskich Dmytro Lubinets poinformował, że w piątek Ukraina oraz Rosja zgodziły się na dokonanie wymiany paczek humanitarnych oraz listów przeznaczonych dla jeńców wojennych. W szczególności przetrzymywani w niewoli otrzymali ciepłą odzież, obuwie oraz środki higieny osobistej. W prowadzeniu opisywanej wymiany były zaangażowane Centrala Koordynacyjna ds. Traktowania Jeńców Wojennych oraz Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża.
SOBOTA 23.12.
➤ Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński podpisał dekrety nakładające sankcje na ponad 50 osób oraz 130 firm, które prowadziły działania „szkodzące interesom” państwa ukraińskiego. W szczególności obostrzenia objęły przedsiębiorstwa funkcjonujące w Rosji oraz na okupowanym Półwyspie Krymskim (np. Awtodel GAZ sp. z o.o. – Автодель ГАЗ). W skutek nałożonych ograniczeń aktywa osób i firm ulokowane w Ukrainie zostaną zamrożone, a także zostanie zablokowana możliwość prowadzenia handlu oraz tranzytu surowców, jak również uchylone zostaną odpowiednie licencje oraz pozwolenia.
➤ Minister Spraw Wewnętrznych Estonii Lauri Läenemets zadeklarował, że jego kraj jest gotowy udzielić wsparcia Ukrainie w sprawie powołania do ukraińskiej armii obywateli państwa ukraińskiego, przebywających obecnie we wspomnianym kraju estońskim. Obecnie w Estonii mieszka około 7500 Ukraińców w wieku mobilizacyjnym. Jednakże do tej pory nie zostali zmobilizowani, ponieważ wielu z nich nie podlega poborowi, ze względu na ukraińskie regulacje prawne (np. rodzic samotnie wychowujący dzieci, rodzice przynajmniej trójki dzieci lub dziecka niepełnosprawnego nie są objęci mobilizacją).
➤ Prokuratura w Kijowie zawiadomiła, że Szewczenkowski Sąd Rejonowy w Kijowie ulokował w areszcie szefa głównego zarządu Ministerstwa Obrony Ukrainy. Mężczyzna jest podejrzany o defraudację 1,5 miliona hrywien przy zakupie pocisków artyleryjskich przeznaczonych dla Sił Zbrojnych Ukrainy. Tymczasowy areszt będzie trwał do 19 lutego 2024 roku. Ze względu na decyzję sądu, mężczyzna nie ma możliwości wcześniejszego wyjścia za pośrednictwem wpłacenia kaucji.
NIEDZIELA 24.12.
➤ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Tajwanu ogłosiło, że Tajpej w kooperacji z Unią Metropolii Polskich przygotował fundusz wsparcia dla ukraińskich uchodźców przebywających w Polsce. Tajwan przeznaczył na opisywany cel 1 milion dolarów amerykańskich. W szczególności zgormadzone pieniądze zostaną skierowane na „poprawę warunków życia uchodźców w Polsce, poprawę edukacji ukraińskich dzieci i młodzieży oraz przygotowanie do przyszłego powrotu uchodźców do Ukrainy po wojnie”.
➤ Ukraiński ruch partyzancki „ATESZ” oświadczył za pośrednictwem mediów społecznościowych, iż kilku członkom grupy udało się przeniknąć do byłego rosyjskiego składu amunicji, ulokowanego we wsi Nowoozerne w obwodzie jewpatorijskim na Krymie. Ukraiński ruch oporu ustalił, że na obszarze magazynu amunicji armia rosyjska zorganizowała stanowisko dowodzenia, co zostało potwierdzone za pośrednictwem przesłanych materiałów audiowizualnych. Z wiadomych względów kluczowe informacje niezwłocznie przekazano do Sił Zbrojnych Ukrainy.
➤ Mykoła Kułeba, założyciel organizacji pozarządowej „Save Ukraine” powiadomił, że w wyniku przeprowadzonej akcji udało się sprowadzić na stronę ukraińską trójkę kolejnych dzieci (w wieku 8 oraz 18 lat), które wcześniej zostały uprowadzone przez rosyjskiego agresora. Do tej pory, od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji w lutym 2022 roku, udało się uwolnić i sprowadzić z Rosji 226 ukraińskich małoletnich.
PONIEDZIAŁEK 25.12.
➤ Według danych udostępnionych przez łotewski Urząd Skarbowy, rząd w Rydze przekazał stronie ukraińskiej 271 samochodów, które wcześniej zostały skonfiskowane pijanym kierowcom. Wartość wydanych pojazdów oscyluje około miliona euro. Na chwilę obecną Łotwa zamierza dostarczyć do Ukrainy kolejne 34 skonfiskowane samochody, których wartość jest szacowana na 161 880 euro. Przekazywanie pojazdów jest realizowane na podstawie ustawy łotewskiego parlamentu przyjętej jednomyślnie 16 lutego bieżącego roku.
➤ Ministerstwo Finansów Ukrainy zawiadomiło, że strona ukraińska otrzymała 1,34 miliarda dolarów z Banku Światowego w ramach projektu o nazwie „Public Expenditure Accountability for Sustainable Governance in Ukraine (PEACE in Ukraine)”. Fundusze zostaną skierowane przede wszystkim na częściowe pokrycie wydatków państwa dotyczących wypłaty emerytur oraz przyznawania pensji pracownikom Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.
➤ Przedstawiciel Towarzystwa Czerwonego Krzyża Ukrainy poinformował, że w wyniku kolejnego rosyjskiego ostrzału w Chersoniu został zniszczony następny – trzeci magazyn, w którym wcześniej zostały ulokowane środki humanitarne, przeznaczone dla lokalnej ludności. Rosjanie zaatakowali skład trzema dronami kamikaze typu „Shahed”. W skutek uderzenia nikt nie został ranny, jednakże magazyn (wraz z zawartością) został całkowicie zniszczony.
WTOREK 26.12.
➤ Rząd w Londynie ogłosił, iż pierwszych sześciu ukraińskich lotników zakończyło podstawowe szkolenie w Królewskich Siłach Powietrznych (RAF) Wielkiej Brytanii i obecnie przechodzi instruktaż z oblatywania myśliwców F-16 w Danii. Kurs w Anglii został zainicjowany w sierpniu tego roku. Obecnie na Wyspach Brytyjskich szkoli się dalszych dziesięciu ukraińskich pilotów. Instruktaż prowadzony w Anglii obejmuje także trening na wirówce przeciążeniowej oraz ćwiczenia dotyczące medycyny lotniczej.
➤ Minister Transportu Francji Clément Beaune poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych, że jego kraj przekazał stronie ukraińskiej już drugi statek, który będzie pomagał przy eksporcie zboża, „(…) aby lepiej zaopatrywać świat w żywność”. Ponadto francuski minister podkreślił, że „jesteśmy [my, Francuzi – dop. PT] w pełni zaangażowani i nasza solidarność [dla Ukrainy] nie ustanie”. W ramach ciekawostki warto wskazać, że opisywana jednostka wypłynęła z portu w sławnej Dunkierce.
➤ Generał broni Mykoła Ołeszczuk, Dowódca Sił Powietrznych Ukrainy, powiadomił, iż ukraińskie myśliwce za pomocą rakiet Storm Shadow zniszczyły rosyjski okręt desantowy „Nowoczerkask”, zacumowany w porcie w mieście Teodozja na okupowanym Półwyspie Krymskim. Zatopiona jednostka najprawdopodobniej służyła do transportu irańskiej amunicji, w tym dronów-samobójców typu Shahed. W późniejszym czasie utratę okrętu oficjalnie potwierdziła strona rosyjska.
ŚRODA 27.12.
➤ Fundacja „Inicjatyw Demokratycznych” im. Ilko Kuczeriewa przy wsparciu Centrum im. Razumkowa przeprowadziła badanie socjologiczne wśród mieszkańców Ukrainy, w którym zapytano o ich nastawienie do szans na zwycięstwo strony ukraińskiej w trwającej wojnie z Rosją. Ponad połowa ankietowanych (63%) jednoznacznie określa, że Ukraina zwycięży w tym konflikcie. Dalsze 25% uważa, że strona ukraińska raczej odniesie sukces, natomiast wątpliwości ma zaledwie 5% odpytywanych. Pozostali nie potrafili wskazać jednoznacznej odpowiedzi. Z pełnymi wynikami badań można zapoznać się na oficjalnej stronie fundacji (tekst wyłącznie w j. ukraińskim).
➤ Ministerstwo Finansów Ukrainy przedstawiło najnowsze dane dotyczące wsparcia udzielonego stronie ukraińskiej przez „Zachodnich parterów” w grudniu 2023 roku. Lista darczyńców prezentuje się następująco: Japonia – 2,2 mld dolarów (finansowanie na warunkach preferencyjnych i granty); UE – 1,6 mld dolarów (finansowanie na warunkach preferencyjnych); MFW – ok. 900 mln dolarów (finansowanie na warunkach preferencyjnych); Norwegia – 190 mln dolarów (dotacje); Niemcy – 55 mln dolarów (dotacje); USA – 50 mln dolarów (dotacje); Szwajcaria – 20 mln dolarów (dotacje); Bank Światowy – 8 mln dolarów (finansowanie na warunkach preferencyjnych).
➤ Stany Zjednoczone ogłosiły nowy pakiet wsparcia militarnego dla państwa ukraińskiego. Łączna wartość dostaw wyniesie 250 milionów euro, a będą one obejmować przede wszystkim amunicję do systemów NASAMS i HIMARS, pociski artyleryjskie kalibru 155 mm i 105 mm, pociski przeciwlotnicze Stinger, pociski przeciwpancerne kierowane TOW oraz granatniki przeciwpancerne Javelin i AT-4, a także ponad 15 milionów sztuk amunicji do broni strzeleckiej, amunicję wybuchową do usuwania przeszkód, części zamienne, sprzęt medyczny, sprzęt do konserwacji oraz inny sprzęt pomocniczy.
CZWARTEK 28.12.
➤ Przedstawiciele ukraińskiej Czernihowskiej Obwodowej Administracji Państwowej podali wiadomość, że strona łotewska przekazała 32 generatory prądotwórcze, które będą gwarantować nieustanne zasilanie dla placówek oświatowych zlokalizowanych w regionie. Ponadto łotewscy partnerzy zadeklarowali, że w najbliższym czasie dostarczą sprzęt komputerowy dla ukraińskich instytucji edukacyjnych w obwodzie czernichowskim.
➤ W wyniku przeprowadzonego śledztwa amerykańska agencja prasowa Associated Press ustaliła, że Rosjanie umyślnie utajnili liczbę ofiar powodzi w obwodzie chersońskim, wywołanej wysadzeniem przez Rosjan zapory oraz zniszczeniem hydroelektrowni na Zbiorniku Kachowskim w Nowej Kachowce. Strona rosyjska oficjalnie twierdziła, że na kontrolowanym przez nią obszarze śmierć poniosło 59 ludzi. Jednakże w rzeczywistości liczba ta jest o wiele wyższa i szacuje się ją przynajmniej na około setkę osób. Szczegółowe wyniki przeprowadzonego śledztwa są dostępne w artykule na oficjalnej stronie AP (tekst w j. angielskim).
➤ Ministerstwo Obrony Ukrainy powiadomiło, że rozpoczęto zacieśnianie współpracy z Niemcami oraz Francją w zakresie sektora obronnego. W szczególności kooperacja będzie dotyczyć dostaw do państwa ukraińskiego nowoczesnych systemów obrony przeciwlotniczej wraz z zapasem amunicji oraz środków rozpoznania radarowego, dedykowanych dla wykrywania i niszczenia wrogich pocisków balistycznych.