Zapraszamy Państwa do przeglądu naszego ostatniego podsumowania bezpośrednio dotyczącego kwestii Ukrainy. Ostatnie opracowanie obejmuje zdarzenia powiązane z państwem ukraińskim, które miały miejsce od 10 do 16 listopada 2023 roku. Poprzednie podsumowania można znaleźć na naszej stronie za pośrednictwem tego hiperłącza lub zakładki „Wojna na Ukrainie” na górze strony.
PIĄTEK 10.11.
➤ Służba prasowa Urzędu Miejskiego we Lwowie podała wiadomość, iż Rada Miasta Warszawy przekazała wsparcie finansowe w wysokości 160 tys. zł (ok. 1,4 mln hrywien). Pozyskane fundusze zostaną skierowane na remont oraz odbudowę zniszczonych klatek schodowych i elewacji ulokowanych w kompleksie budynków mieszkalnych przy ulicy Stryjskiej we Lwowie. Opisywane lokale zostały wcześniej uszkodzone na początku lipca br. w wyniku rosyjskiego ostrzału rakietowego. Wówczas śmierć poniosło dziesięć osób, a 48 zostało poszkodowanych.
➤ Rzecznik Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy Jurij Ihnat powiadomił, że ukraińscy piloci rozpoczęli już indywidualne treningi powietrzne, latając na zachodnich myśliwcach F-16. Ze względów bezpieczeństwa rzecznik nie podał więcej szczegółów, argumentując to tym, że (cyt.) „partnerzy nie chcą zbytnio rozwodzić się nad procesem szkolenia”. Ihnat zapewnił jednak, że całe przedsięwzięcie dotyczące realizowania instruktażu dla ukraińskich lotników „idzie zgodnie z planem”.
➤ Ministerstwo Obrony Czech przedstawiło w piątek pełną listę wsparcia militarnego, jakie zostało przekazane stronie ukraińskiej od momentu rozpoczęcia pełnoskalowej rosyjskiej agresji pod koniec lutego 2023 roku. W sumie wartość dostarczonego sprzętu przekroczyła 6 mln koron czeskich (241,5 mln euro). W zestawieniu nie wskazano konkretnych modeli i wariantów uzbrojenia – ograniczono się tylko do określenia ogólnego rodzaju, całkowitej ilości dostarczonego sprzętu oraz lata produkcji wysłanego wyposażenia. Czeskie wsparcie dla Ukrainy objęło m. in. 128 moździerzy (lata produkcji: 1971-1979) wraz z 17,4 tys. pocisków moździerzowych, 62 czołgi (wyprodukowane w 1968, 1977, 1985-1989 i 1993), a także 13 haubic samobieżnych (czas powstania: 1980-1986) oraz 131 bojowych wozów piechoty (produkcja w latach: 1973-1989, 1993 i 1999). Pełna ewidencja sprzętu znajduje się w dokumencie czeskiego resortu obrony, dostępnego w tym miejscu (tekst w j. czeskim). Warto dodać, że na stronie Oryx jest dostępna lista czeskiego uzbrojenia, którego obecność potwierdzono w Ukrainie na podstawie dostępnych w Internecie materiałów audiowizualnych – do wykazu odsyłamy poprzez ten link.
SOBOTA 11.11.
➤ Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) przekazał informację, że wraz z władzami państwa ukraińskiego osiągnięto porozumienie dotyczące przyznania kolejnej transzy wsparcia finansowego w wysokości 900 mln dolarów. Zagwarantowanie pieniędzy poprzedziły rozmowy pomiędzy obiema stronami, jak również „(…) aktualizacja zestawu polityk gospodarczych i finansowych na potrzeby drugiego przeglądu 4-letniego instrumentu rozszerzonego finansowania”. Uzyskane fundusze zostaną skierowanie przede wszystkim na „zaspokojenie pilnych potrzeb finansowych [Ukrainy – dop. PT] w obliczu trwającej wojny”.
➤ Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało za pośrednictwem mediów społecznościowych, iż od przyszłego tygodnia armia ukraińska będzie otrzymywać oznakowane płyny napędowe. W związku z tym benzyna przeznaczona dla wojska zostanie zabarwiona kolorem zielonym, natomiast olej napędowy otrzyma jaskrawoczerwony barwnik. W uzasadnieniu ukraiński resort wskazał, że takie działanie „umożliwi identyfikację oraz śledzenie paliwa zakupionego wyłącznie na potrzeby Sił Zbrojnych Ukrainy i zmniejszy możliwość jego nielegalnej sprzedaży”. Jednocześnie ukraińskie ministerstwo zaznaczyło, że dodane kolory uniemożliwią prowadzenia nadużyć w postaci mieszania (rozcieńczania) paliwa.
➤ W Federacji Rosyjskiej doszło do dwóch „incydentów”. W godzinach porannych poinformowano, że w obwodzie riazańskim doszło do „wykolejenia” 19 wagonów towarowych. Wypadek miał zostać spowodowany przez „ingerencję osób nieupoważnionych”. Dostępne w Internecie materiały graficzne sugerują, że pod składem najprawdopodobniej zdetonowano ładunki wybuchowe. Drugi rosyjski „incydent” dotyczy fabryki prochu w mieście Tambow. Okoliczni mieszkańcy zgłosili, że usłyszeli eksplozję, a następnie zauważyli pożar na terenie zakładów zbrojeniowych. Ogień objął 300 metrów kwadratowych, jednakże rzekomo miał on zostać ugaszony w ciągu półtorej godziny. W obu przypadkach nie zgłoszono żadnych ofiar.
NIEDZIELA 12.11.
➤ W czasie rozmowy z ukraińskimi mediami Minister Handlu Zagranicznego i Rozwoju Finlandii Ville Tavio określił wysokość funduszy, które rząd w Helsinkach przekazał Ukrainie od momentu rozpoczęcia rosyjskiej agresji w lutym 2022 roku. Mowa tutaj o kwocie w wysokości 2,1 mld euro, z czego 1,4 mld euro skierowano na szeroko rozumianą obronę. Jednocześnie fiński minister zapewnił, że rząd w Helsinkach jest zdeterminowany udzielać wsparcia państwu ukraińskiemu „tak długo, jak będzie to konieczne”.
➤ Przedstawiciele Chersońskiej Obwodowej Administracji Państwowej podali wiadomość, że w wyniku rosyjskiego ostrzału rakietowego została uszkodzona biblioteka regionalna im. Ołesia Honczara (ukr. Олесь Гончар) w Chersoniu. W skutek nalotu obiekt został poważnie zniszczony, a także wybuchł w nim pożar. Okoliczne zastępy straży pożarnej walczyły z żywiołem przez ponad półtorej godziny. W wyniku rosyjskiego ataku nikt nie odniósł obrażeń. Zdjęcie przedstawiające uszkodzony gmach biblioteki zamieściliśmy na końcu niniejszego podsumowania.
➤ Ukraiński wywiad wojskowy poinformował, iż w dniu poprzednim doszło do eksplozji w okupowanym Melitopolu. Wybuch miał miejsce w budynku tamtejszej placówki pocztowej, który został przerobiony przez rosyjskich okupantów na swoją kwaterę dowodzenia. Co istotne, uderzenie na obiekt miało miejsce, gdy w środku odbywała się narada funkcjonariuszy Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji oraz członków Federalnej Służby Wojsk Gwardii Narodowej (Rosgwardii). W wyniku ataku śmierć poniosło przynajmniej trzech rosyjskich wojskowych. Ukraiński wywiad nadal prowadzi ustalenia dotyczące pozostałych strat poniesionych przez Rosjan w opisywanym ostrzale.
PONIEDZIAŁEK 13.11.
➤ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Norwegii wydało komunikat, w którym ogłosiło, iż rząd w Oslo zorganizował dalszy 1 mld koron norweskich (84 mln euro), który został skierowany na rzecz wsparcia humanitarnego dla państwa ukraińskiego. Fundusze zostaną przeznaczone przede wszystkim na pomoc dla osób, które utraciły swoje mieszkania w wyniku działań wojennych, a także na edukację, opiekę medyczną, wsparcie psychologiczne oraz ochronę ludności cywilnej. W sumie do tej pory, od czasu pełnoskalowej rosyjskiej agresji na Ukrainę w lutym 2022 roku, strona norweska przekazała wsparcie w wysokości ponad 4,5 mld koron norweskich, które objęło pomoc humanitarną dla państwa ukraińskiego oraz wsparcie dla uchodźców, którzy schronili się w krajach sąsiednich.
➤ Bridget A. Brink, Ambasador Stanów Zjednoczonych w Ukrainie powiadomiła za pośrednictwem mediów społecznościowych, że już 100 statków towarowych opuściło ukraińskie porty, które popłynęły tzw. „korytarzem humanitarnym” przez Morze Czarne, który został utworzony przez stronę ukraińską po zerwaniu przez Rosjan tzw. „porozumienia zbożowego” w połowie lipca br. Do tego momentu przez „korytarz humanitarny” łącznie zostało przewiezionych 3,7 miliona ton żywności i innych towarów.
➤ W najbliższym czasie obrona przeciwlotnicza Ukrainy zostanie wzmocniona. Ambasador Niemiec w Ukrainie Martin Jäger zapowiedział, że do końca roku rząd w Berlinie przekaże stronie ukraińskiej kolejne dwa systemy obrony powietrznej IRIS-T. Jak zapewnił niemiecki dyplomata, przemysł na Renem i Łabą ma być zainteresowany dalszym prowadzeniem współpracy ze stroną ukraińską w długiej perspektywie czasowej. Z kolei niemieckie media powiadomiły, że Kijów może wkrótce otrzymać 60 samobieżnych zestawów przeciwlotniczych Gepard, które zostały odkupione od Jordanii przez USA za 110 mln euro. Wcześniej w 2013 roku Jordania zakupiła te maszyny w Niderlandach za kwotę 21 mln euro.
WTOREK 14.11.
➤ Rząd w Berlinie przedstawił najnowszy wykaz sprzętu, który w najbliższym czasie otrzyma strona ukraińska. Na liście ujęto przede wszystkim dziesięć czołgów Leopard 1A5, 14 gąsienicowych pojazdów terenowych Bandvagn 206, pięć medycznych pojazdów terenowych Carrier Warthog, 1020 pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm, jeden pojazd do rozminowywania Wisent 1, dziesięć bezzałogowych statków latających VECTOR, 10 tys. okularów ochronnych, 14 radarów GO14, trzy samochody patrolowe, cztery ciągniki siodłowe HX81 wraz z naczepami, 16 ciężarówek Zetros, 13 samochodów ciężarowych MAN TGS, 1,4 mln nabojów do broni strzeleckiej.
➤ Komisja Europejska ogłosiła, iż przeznaczy 110 mln euro na pomoc humanitarną dla Ukrainy. W szczegółach określono, że 100 mln euro trafi do mieszkańców państwa ukraińskiego, a 10 mln euro zostanie skierowanych do ukraińskich uchodźczyń i uchodźców oraz ich społeczności, które schroniły się w Mołdawii. Przede wszystkim fundusze zostaną przekazane na realizację podstawowych usług, takich jak zakup żywności i wody pitnej, zagwarantowanie schronienia, zapewnienie opieki zdrowotnej oraz udzielenia pomocy psychospołecznej. Oprócz tego Unia Europejska dostarczy do państwa ukraińskiego 84 generatory prądotwórcze, pochodzące z europejskich rezerw strategicznych, które wspomogą funkcjonowanie systemu energetycznego w Ukrainie w czasie nadchodzącej zimy.
➤ Niemiecki holding zbrojeniowy Rheinmetall ogłosił zamiary dostarczenia państwu ukraińskiemu 25 czołgów Leopard 1A5 oraz pięć wozów zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 2, a także dwa pojazdy-czołgi szkoleniowe. Oprócz dostaw sprzętu strona niemiecka zaangażuje się finansowo w organizację szkoleń, logistyki, podzespołów zapasowych, prowadzenie konserwacji oraz pozostałych usług wspierających. Dostawy mają zostać zrealizowane w 2024 roku – obecnie jednostki pancerne przechodzą niezbędne remonty w zakładach Rheinmetall w miejscowościach Unterlüß i Kassel.
ŚRODA 15.11.
➤ W środę Komisja Europejska wraz z Josepem Borrellem, wysokim przedstawicielem Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, przedstawiła projekt dwunastego pakietu sankcji wymierzonego przeciwko Federacji Rosyjskiej. Obostrzenia dotkną ponad 120 osób fizycznych oraz prawnych, które aktywnie uczestniczą w „podważaniu suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy”. W szczególności chodzi o przedstawicieli sektora wojskowego, obronnego oraz informatycznego Rosji, jak również „innych kluczowych podmiotów gospodarczych”. Sankcjami zostaną „ukarane” osoby, które były zaangażowane w sfałszowanie wyborów na czasowo okupowanych terytoriach Ukrainy oraz uczestniczyły w przymusowej „reedukacji” ukraińskich dzieci, a także szerzyły dezinformację oraz prorosyjską propagandę.
➤ Szef Państwowej Służby Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Jurij Szczygoł udzielił wywiadu ukraińskim mediom, w którym stwierdził, że Agencja Restrukturyzacji sfinalizuje wznoszenie konstrukcji ochronnych w krajowych obiektach energetycznych do 1 grudnia 2024 roku (sic). Jednocześnie Szczyhol zapewnił, że część kompleksów zostanie osłoniętych do końca lutego nadchodzącego roku. Ponadto dodał, że w roku bieżącym Ukraińcy są o wiele lepiej przygotowani na okres zimowy, gdy Rosjanie najprawdopodobniej wznowią swoje terrorystyczne ataki na obiekty infrastruktury krytycznej.
➤ Minister Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej Jan Lipavský poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych, że rząd w Pradze przystał na jego propozycję i planuje zamrozić rosyjskie aktywa państwowe ulokowane w Czechach. Niestety minister nie określił wartości zablokowanych funduszy, a także kiedy propozycja zostanie zrealizowana. Wiadomym jednak jest, że rosyjskimi aktywami w Czechach są nieruchomości zlokalizowane przede wszystkim w Pradze oraz Karlowych Warach.
CZWARTEK 16.11.
➤ Zastępca szefa Departamentu Planowania, Organizacji i Koordynacji Rozminowania Centrum Rozminowania Ministerstwa Obrony pułkownik Pawło Wozniuk przedstawił ukraińskim mediom statystyki dotyczące incydentów związanych z minami przeciwpiechotnymi i innymi materiałami wybuchowymi wśród cywili. Od początku rosyjskiej inwazji w lutym 2022 roku do 16 listopada 2023 roku zanotowano 576 takich wypadków, w wyniku których śmierć poniosło 265 osób, a dalszych 587 zostało rannych. Przy okazji pułkownik Wozniuk zaapelował o ścisłe przestrzeganie zasad bezpieczeństwa dotyczących niebezpiecznych obszarów, w tym zwracanie uwagi na znaki ostrzegawcze z napisami „Niebezpieczeństwo – miny!” oraz „Stój – miny!”, a także czerwone chorągiewki oznaczające zaminowany teren.
➤ Ministerstwo Finansów Ukrainy zaprezentowało zestawienie wydatków dotyczących funkcjonowania ukraińskich Sił Zbrojnych w październiku. Ogólne wydatki budżetu państwa ukraińskiego w minionym miesiącu wyniosły 228,5 mld hrywien. Z tej kwoty na Siły Zbrojne Ukrainy przeznaczono 111,6 mld hrywien. W szczególności 31,8 mld hrywien skierowano na zakup sprzętu wojskowego, uzbrojenia, amunicji, środków ochrony osobistej (hełmy, kamizelki kuloodporne i inne wyposażenie specjalne), paliwa i smarów oraz żywności. Z kolei 79,8 mld hrywien przeznaczono na utrzymanie personelu wojskowego.
➤ Ukraińska firma zajmująca się energią atomową Energoatom poinformowała, że Rosjanie okupujący Zaporoską Elektrownię Jądrową (EJ) nie stosują się do zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, co stwarza zagrożenie w dalszym funkcjonowaniu wyżej wymienionego kompleksu energetycznego. Pierwszym z przykładów jest incydent, który zgłoszono 14 listopada br. Wówczas Rosjanie doprowadzili do zaniku zasilania elektrycznego w szóstym bloku energetycznym elektrowni, co wymusiło uruchomienie zapasowych generatorów prądotwórczych i innych systemów bezpieczeństwa, które pracowały przez 30 min. Kolejny incydent dotyczy jednostki nr 5, gdzie okupanci swoim brakiem kompetencji spowodowali wyciek wody z pierwszego obiegu reaktora do odgazowywacza hali turbin. Ukraińska spółka energetyczna podkreśliła, że Zaporoska EJ „musi zostać natychmiast zwrócona pod pełną kontrolę prawowitego operatora – Energoatom, ponieważ jest to jedyny sposób na zapewnienie zgodności z bezpieczeństwem jądrowym i radiacyjnym obiektu”.