Polecamy Państwa uwadze nasz kolejny materiał, w którym zestawiliśmy najważniejsze wydarzenia dotyczące Ukrainy, które miały miejsce w niedawnym czasie – w przeciągu siedmiu ostatnich dni, od 24 lutego do 2 marca 2023 roku. Poprzednie podsumowania można znaleźć na naszej stronie za pośrednictwem tego hiperłącza lub zakładki „Wojna na Ukrainie” na górze strony.
PIĄTEK 24.02.
📌 W piątek, w pierwszą rocznicę pełnoskalowej nieuzasadnionej rosyjskiej agresji na Ukrainę, kilka krajów wchodzących w skład tak zwanej „pancernej koalicji dla Ukrainy” poinformowało o kolejnych krokach we wspomnianej inicjatywie. Na pierwszy ogień (nomen omen) poszła Polska. W czasie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego prezydent RP Andrzej Duda zapowiedział dostarczenie stronie ukraińskiej 14 czołgów Leopard 2A4. Jeszcze tego samego dnia wizytujący w Kijowie premier Mateusz Morawicki oficjalnie przekazał Ukraińcom cztery czołgi Leopard 2. Ponadto ogłosił plany dostarczenia 60 czołgów PT-91 Twardy (jest to polska głęboka modernizacja czołgów T-72M).
Z kolei niemieckie ministerstwo obrony poinformowało o zamiarze wysłania do Ukrainy czterech kolejnych Leopardów 2A6. W związku z tym liczba czołgów z Republiki Federalnej Niemiec, które trafią do ukraińskiej służby, wzrośnie do 18 maszyn. W przypadku Szwecji premier Ulf Kristersson zgłosił plan dostawy 10 czołgów Leopard 2 w wariancie A5 i A6. Także Kanada zwiększy swój kontyngent – rząd w Ottawie poinformował o zamiarze przekazania stronie ukraińskiej czterech kolejnych czołgów Leopard 2 wraz z pojazdem zabezpieczenia technicznego.
Opisywane dostawy celnie (nomen omen) skomentował minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow, który dokonując przeglądu polskich Leopardów, opowiedział (w języku polskim) na pytanie, jakie są jego pierwsze wrażenia, słowami: „Przepraszam, gdzie jest droga na Moskwę?” (Krótki filmik z tej sytuacji dostępny pod tym linkiem)
📌 Departament Obrony Stanów Zjednoczonych ogłosił kolejny pakiet wsparcia dla Ukrainy o wartości w sumie 2 miliardów dolarów. W ramach zadeklarowanej pomocy USA dostarczy między innymi dodatkowy pakiet amunicji do artyleryjskich systemów rakietowych HIMARS, pociski artyleryjskie kalibru 155 milimetrów, bezzałogowe statki powietrzne CyberLux K8, Switchblade 600, Altius-600 oraz Jump 20. Ponadto Ukraina otrzyma środki do rozminowywania terenów, sprzęt gwarantujący bezpieczną komunikację oraz gotówkę na prowadzenie szkoleń, zakup zaopatrzenia i innego uzbrojenia.
📌 Oprócz Pentagonu dalszą pomoc zapewnił Departament Stanu wraz z Amerykańską Agencją ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) i Ministerstwem Finansów. Omawiany pakiet opiewa na 9,9 miliarda dolarów, które jako dotacja zagwarantują rządowi w Kijowie możliwość do dalszej realizacji koniecznych świadczeń społecznych dla swoich obywateli, takich jak opieka zdrowotna, edukacja, czy służby ratunkowe. Oprócz tego USA przekaże stronie ukraińskiej następne 250 milionów dolarów w celu wsparcia i napraw systemu energetycznego.
SOBOTA 25.02.
📌 Ukraińskie Ministerstwo Energii poinformowało, że resort przekazał przedsiębiorstwu UkrGasWydobuwannja (ukr. ПАТ „Укргазвидобування”) partię potężnych generatorów i urządzeń do magazynowania energii elektrycznej. Wspomniane urządzenia o łącznej wadze 62 ton zostały dostarczone przez rząd w Sztokholmie. Ministerstwo zaznaczyło w komunikacie, że „Szwecja aktywnie wspiera Ukrainę w odbudowie infrastruktury energetycznej. W sumie, od początku inwazji Rosji na pełną skalę, kraj ten przekazał ponad 665 ton sprzętu i materiałów energetycznych”.
📌 Bank Światowy zadeklarował przekazanie Ukrainie dodatkowego wsparcia finansowego w wysokości 2,5 miliardów dolarów. Przedstawiciele instytucji wskazali, ze fundusze zostaną skierowane na utrzymanie ważnych sektorów państwa ukraińskiego, na przykład: służba zdrowia, oświata, wypłata emerytur, wsparcie dla osób wewnętrznie przesiedlonych, programy pomocy społecznej oraz pensje w sektorze publicznym.
📌 Rada Unii Europejskiej podjęła decyzję o nałożeniu kolejnych sankcji na osoby oraz firmy współpracujące z niesławną rosyjską prywatną firmą wojskową (PFW) „Wagner” (należącą do Jewgienija Prigożyna). Warto zaznaczyć, że obostrzenia nie dotyczą tylko na przykład dowódców operujących w Ukrainie, ale także działających w Libii, Republice Środkowoafrykańskiej, Mali i Sudanie. Josep Borrell, wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa argumentował decyzję tym, że „działania Grupy Wagner stanowią zagrożenie dla ludzi w krajach, w których funkcjonują, oraz dla Unii Europejskiej. Zagrażają one międzynarodowemu pokojowi i bezpieczeństwu, operując poza wszelkimi ramami prawnymi”.
NIEDZIELA 26.02.
📌 W Kijowie doszło do spotkania pomiędzy prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełeńskim a ministrem spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej Faisalem bin Farhanem Al-Saudem. Była to pierwsza w historii wizyta przedstawiciela z tego kraju na Bliskim Wschodzie w państwie ukraińskim, od czasu nawiązania stosunków dyplomatycznych. Lider Ukrainy podziękował za wsparcie udzielone przez Arabię Saudyjską, czy to w postaci poparcia „dla suwerenności i integralności terytorialnej państwa ukraińskiego, zwłaszcza w ramach ONZ”, czy pomocy przy realizacji tak zwanej „Inicjatywy zbożowej”. Po spotkaniu z Faisalem bin Farhanem Al-Saudem Szef Kancelarii Prezydenta Andrij Jermak poinformował, że Arabia Saudyjska przekaże stronie ukraińskiej wsparcie o łącznej wartości 400 milionów dolarów – 100 mln dolarów w ramach pomocy humanitarnej i 300 mln dolarów w postaci produktów naftowych.
📌 Niemiecki rząd opublikował nową listę sprzętu, który został dostarczony Ukrainie w ostatnim czasie. Wśród pozycji należy wymienić sześć pojazdów Biber przeznaczonych do układania mostów, 20 tysięcy apteczek, osiem ciężarówek Zetros oraz dziesięć zimowych siatek kamuflujących. Wcześniej strona niemiecka deklarowała, że do końca lutego przekaże Ukraińcom kierowane pociski rakietowe, samobieżną artylerię przeciwlotniczą Gepard (5 pojazdów) oraz pozostały sprzęt.
📌 Global Empowerment Mission (GEM), amerykańska organizacja non-profit ogłosiła plany przebudowy ulicy Wokzalna (ukr. Вокзальна) w niesławnym mieście Bucza. Przy wspomnianej drodze zostanie odbudowanych 110 domów. Zadanie ma zostać zrealizowane do końca sezonu wiosennego. Inicjatywa została zainicjowana jeszcze w październiku zeszłego roku, gdy zawarto trójstronną umowę pomiędzy GEM, Radą Miasta Bucza i Grupą Vespa, która jest wykonawcą projektu. Przedsięwzięcie nosi nazwę „Nadzieja dla Buczy”, a jego partnerami są lokalni mieszkańcy, gmina Bucza, a także organizacje pozarządowe: Якість життя („Jakość życia”), Pioneer, United Way i Good 360. Warto wymienić również darczyńców oraz kolejne współpracujące przedsiębiorstwa, takie jak Goya Foods, Walmart, Home Depot.
PONIEDZIAŁEK 27.02.
📌 Komisja Europejska wraz z Polską wystąpiły z inicjatywą dotyczącą odnalezienia ukraińskich dzieci nielegalnie wywiezionych przez rosyjskie wojsko z okupowanych terytoriów Ukrainy. Rzeczniczka Komisji Europejskiej Dana Spinant wskazywała, że według szacunków „(…) od początku inwazji wojska rosyjskie wysłały do Rosji tysiące ukraińskich dzieci. Uprowadzanie ukraińskich dzieci jest poważnym problemem społecznym, tragedią i przestępstwem. Dlatego wspólnie z Polską uruchamiamy tę inicjatywę przy wsparciu agend ONZ. Celem jest połączenie sił w celu zebrania dowodów, aby odnaleźć uprowadzone dzieci i postawić przed sądem osoby odpowiedzialne za zbrodnie”. Szczegóły omawianej inicjatywy mają zostać zaprezentowane w ciągu kilku najbliższych dni.
📌 Ministerstwo Spraw Zagranicznych Tajwanu przekazało informację, iż z krajowego budżetu zaplanowanego na 2023 rok zostanie wydzielonych ok. 56 milionów dolarów, które zostaną przeznaczone na wsparcie dla Ukrainy. Tajwańskie fundusze pomogą w odbudowie placówek medycznych, oświatowych, kościołów, infrastruktury energetycznej, systemy zaopatrywania w wodę, mostów oraz dróg. Do momentu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji Tajwan przekazał stronie ukraińskiej 27 ton środków medycznych oraz ponad 700 ton pomocy humanitarnej. Oprócz tego Tajpej wsparł Ukrainę finansowo – 41 milionów dolarów przekazał na międzynarodowe inicjatywy, koordynowane przez zachodnich partnerów.
📌 W poniedziałek doszło do spotkania pomiędzy premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem, ministrem finansów Serhijem Marczenko, a sekretarzem finansów Stanów Zjednoczonych Ameryki Janet Yellen. W trakcie mitingu omówiono aspekty odbudowy państwa ukraińskiego, nakładania kolejnych sankcji na Federację Rosyjską oraz potrzeby finansowe Ukrainy na ten rok. Tego samego dnia strona amerykańska przekazała rządowi w Kijowie (zapowiedzianą kilka dni wcześniej) pierwszą transzę w wysokości 1,25 miliarda dolarów. Omawiane fundusze zostaną skierowane na realizację wydatków budżetu ukraińskiego państwa – w pierwszej kolejności świadczenia emerytalne, dopłaty mieszkaniowe, świadczenia socjalne dla niepełnosprawnych czy rodzin o niskich dochodach, a także na alimenty dla samotnych matek oraz zasiłki związane z ciążą oraz porodem.
WTOREK 28.02.
📌 Po spotkaniu ministra energii Ukrainy Hermana Hałuszczenko z wicepremierem Szwecji Ebbą Busch strona ukraińska ogłosiła, że partnerzy ze Sztokholmu przekażą 30 milionów dolarów na Fundusz Wsparcia Energetycznego Ukrainy. Oprócz tego Szwecja wyznaczy dodatkowe fundusze dla wsparcia misji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, która obecnie jest realizowana we wszystkich ukraińskich elektrowniach jądrowych (pisaliśmy o tym niejednokrotnie w naszych zestawieniach, np. w podsumowaniu numer X lub numer XI albo numer XXI )
📌 Ministerstwo Spraw Zagranicznych Japonii poinformowało, iż rząd w Tokio podjął decyzję o nałożeniu sankcji na osoby oraz organizacje i firmy z Federacji Rosyjskiej, które współuczestniczą w prowadzeniu nieuzasadnionej agresji na Ukrainę. W zestawieniu znalazło się 48 ludzi (w tym 9 kolaborantów), 73 instytucje oraz jeden bank z Rosji. Obostrzenia obejmują między innymi wiceministra obrony Federacji Rosyjskiej Wiktora Goremykina, szefa koncernu Kałasznikow Alana Łusznikowa. Spośród rosyjskich organizacji i instytucji sankcje dotkną na przykład PFW Wagner, Rosbank, czy Instytut Rosyjskiej Akademii Nauk.
📌 Ołeh Nemczinow, minister Gabinetu Ministrów podzielił się statystykami dotyczącymi urzędników z korpusu służby cywilnej, którzy aktywnie uczestniczą w obronie ukraińskiej ojczyzny. Do końca zeszłego roku na froncie z bronią w ręku znajdowało się 3637 urzędników. Spośród nich śmierć w walce poniosło 108 ludzi, a 80 zostało rannych. Minister dodał, że nie jest znany status ponad 200 urzędników. Nemczinow podkreślił, iż pracownicy sektora budżetowego walczą nie tylko w Siłach Zbrojnych Ukrainy, ale także w pozostałych jednostkach, takich jak Gwardia Narodowa, Obrona Terytorialna, Straż Graniczna, a nawet Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.
ŚRODA 01.03.
📌 Ministerstwo obrony Hiszpanii oceniło, że remont czołgów Leopard 2A4, które mają zostać dostarczone stronie ukraińskiej, ma wynieść w przybliżeniu 4,1 miliony euro. Wysoki koszt ma być spowodowany tym, że maszyny przechodzą najbardziej gruntowną renowację. Obecnie opisywane czołgi opuściły miejsce dotychczasowego stacjonowania – bazę logistyczną w Casetas (Saragossa) – i zostały przetransportowane do zakładów remontowych wykonawcy Santa Barbara w Alcalá de Guadaira (Sewilla).
📌 Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych oświadczyło, że dalsze kontynuowanie współpracy w tak zwanej „Inicjatywie zbożowej” będzie możliwe tylko wtedy, gdy „(…) zostaną uwzględnione interesy rosyjskich producentów rolnych i nawozowych w zakresie niezakłóconego dostępu do rynków światowych”. Przypomnijmy, wspomniana „Inicjatywa zbożowa”, koordynowana przez Turcję i ONZ, polega na transporcie ukraińskich produktów rolnych przez Morze Czarne do Turcji, gdzie inspekcję statków dokonuje strona rosyjska oraz ukraińska (osobno, rzecz jasna). W dalszym etapie przewożone płody rolne trafiają do importerów na całym świecie. Obecne porozumienie obowiązuje do 18 marca tego roku. Strona ukraińska dąży do przedłużenia umowy i dalszego prowadzenia działań we wspomnianej inicjatywie.
📌 Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) przekazała informacje na temat bieżącej sytuacji w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej (EJ). W miniony wtorek członkowie inspekcji MAEA znajdującej się w zaporoskim kompleksie elektrowni raportowali odgłosy ostrzału artyleryjskiego, a także zgłosili utratę zasilania dla zapasowej linii energetycznej, dostarczającej prąd do Zaporoskiej EJ. Dyrektor MAEA Rafael Grossi wyraził zaniepokojenie, iż w wyniku działań wojennych opóźniana jest rotacja inspektorów wizytujących elektrownię w Enerhodarze. Ostatnia zmiana miała zostać dokonana trzy tygonie temu, jednak do tej pory nie wykonano jej. Grossi ma nadzieję, że uda się dokonać tego do końca najbliższego tygodnia.
CZWARTEK 02.03.
📌 Już następnego dnia Dyrektor MAEA Rafael Grossi poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych, iż udało się dokonać długo oczekiwanej zmiany członków misji w Zaporoskiej EJ. Rotacja nastąpiła dopiero za czwartym podejściem tego dnia, ze względu na utrudnienia generowane przez stronę rosyjską. Szef agencji podziękował „(…) za profesjonalizm, odwagę i poświęcenie, a także wysiłek wszystkich uczestników” zaangażowanych w operację. Grossi podkreślił, że misja musi być kontynuowana w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia awarii jądrowej.
📌 Anita Anand, minister obrony kanady podzieliła się statystykami dotyczącymi wsparcia udzielonego Ukrainie przez Ottawę do tej pory. W ramach operacji UNIFIER Kanadyjczycy przeszkolili 35 tysięcy ukraińskich żołnierzy. Na pomoc humanitarną Kanada przekazała 1 miliard dolarów, a także dostarczyła ponad 3,2 tys. ton wsparcia humanitarnego dla potrzebujących.
📌 Ukraińskie organy ścigania zatrzymały pracowniczkę Służby Bezpieczeństwa w stopniu podpułkownika, która usprawiedliwiała wojnę Rosji z Ukrainą oraz zaprzeczała zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej. W toku śledztwa ustalono, że zatrzymana miała preparować prorosyjskie materiały propagandowe, a także rozprzestrzeniać antyukraińskie poglądy. Kobieta twierdziła, że największą korzyść w prowadzonej wojnie czerpią USA oraz kraje Europy Zachodniej. Ponadto zatrzymana uważała, że to Ukraina jest winna wkroczenia rosyjskich wojsk do kraju, ponieważ nie uznała ona „autonomii” obwodów ługańskiego i donieckiego. Co więcej, według słów kobiety Rosjanie mieli wejść do Ukrainy, aby bronić swoich obywateli przed „prowokacjami” ze strony Sił Zbrojnych Ukrainy. Zatrzymanej grozi do 8 lat więzienia.
