Zapraszamy do zapoznania się z naszym następnym artykułem, w którym zebraliśmy ostatnie informacje dotyczące Ukrainy. W niniejszym opracowaniu zaprezentowaliśmy kluczowe sytuacje poruszające kwestię państwa ukraińskiego w ciągu siedmiu ostatnich dni (02.09. – 08.09.). Poprzednie podsumowania można znaleźć na naszej stronie za pośrednictwem tego hiperłącza lub zakładki „Wojna na Ukrainie” na górze strony.
PIĄTEK 02.09.
📌 Po zakończonej wizycie w Zaporoskiej EJ Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi poinformował na konferencji we Wiedniu, że na miejscu w elektrowni pozostało sześciu przedstawicieli MAEA, z czego na stałe pozostanie tam dwóch ekspertów. Ponadto Grossi zapowiedział, iż w przyszłym tygodniu MAEA opublikuje raport na temat przeprowadzonej kontroli w okupowanej i ostrzeliwanej (sic!) przez Rosjan Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.
📌 Pod koniec sierpnia br. wśród mieszkańców Rosji przeprowadzono sondaż na temat prowadzonej tzw. „operacji specjalnej” w Ukrainie. W odpowiedzi 76% ankietowanych nadal popiera działania wojskowe w państwie ukraińskim, przy czym 46% „zdecydowanie popiera”, a 30% „raczej popiera”. Przeciwnych kontunuowaniu operacji było 17% odpytywanych osób. Wśród przekroju społecznego badanych najliczniejszą grupą popierającą działania wojenne są osoby starsze – aż 85% w tej kategorii opowiada się „ZA”. Na pytanie czy konieczne jest dalsze prowadzenie wojny z Ukrainą „TAK” opowiedziało 48% wszystkich ankietowanych, a przeciwko było 44% badanych.
📌 Ukraiński koordynacyjny sztab do spraw postępowania z jeńcami wojennymi poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych, że dokonano kolejnej wymiany jeńców wojennych w obwodzie Donieckim. Podczas ostatniej akcji na stronę ukraińską powróciło 14 żołnierzy, w tym jeden sanitariusz oraz oficer. Dziesięciu z nich wcześniej należało do 58. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej, a kolejnych czterech do 30. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej. Żołnierze zostali pojmani przez rosyjskiego agresora wiosną tego roku.
SOBOTA 03.09.
📌 Ramzan Kadyrow, czyli Szef Republiki Czeczeńskiej ogłosił, że zamierza zrezygnować z piastowanego stanowiska i chce udać się na „beztroski wypoczynek oraz długie wakacje”. Kadyrow przyznał, że rządzi jako przywódca już 15 lat, co wskazuje, iż jest „długożyjącym” liderem na takim stanowisku. Ramzan powiedział, że chce odejść z godnością w odpowiednim czasie i ma nadzieję, że Czeczeni poprą oraz uszanują jego decyzję. Przypomnijmy, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w walkach uczestniczą siły podległe pod Kadyrowa, nazwane od jego nazwiska „kadyrowcami”. Skuteczność wspomnianych jednostek stoi jednak pod znakiem zapytania, ponieważ wspomniani „kadyrowcy” „brylują” przede wszystkim w mediach społecznościowych, kręcąc filmiki np. na TikToka, a nie walcząc bezpośrednio na pierwszej linii frontu.
📌 Szef Donieckiej Obwodowej Administracji Wojskowej Pawło Kyrylenko przekazał informację za pośrednictwem mediów społecznościowych, iż w nocy Rosjanie ostrzelali Słowiańsk oraz Kramatorsk oraz inne miejscowości położone blisko obecnej linii frontu za pośrednictwem wyrzutni rakietowych. W wyniku ataku w miejskich aglomeracjach ranne zostały dwie osoby. Ponadto uszkodzono budynki przemysłu lekkiego i spożywczego, a także magazyn, w którym znajdowała się pomoc humanitarna.
📌 Prokuratura miasta Kijów poinformowała, że funkcjonariusze organów ścigania aresztowali 42-letniego mieszkańca ukraińskiej stolicy, który współpracował z Federacją Rosyjską w trakcie trwającej tzw. „operacji specjalnej” w Ukrainie. Śledczy ustalili, że zatrzymany w lipcu oraz sierpniu br. kilkukrotnie kontaktował się z rosyjskim przedstawicielem, któremu przekazywał informacje na temat rozmieszczenia oraz przemieszczania się jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy w obrębie Kijowa. Podejrzany przekazywał rosyjskiemu agresorowi współrzędne GPS oraz fotografie ukraińskiego sprzętu wojskowego. Mężczyźnie postawiono zarzut na podstawie 3 części artykułu 114-2 KK Ukrainy („Nieuprawnione rozpowszechnianie informacji o ruchu oraz lokalizacji sił zbrojnych”).
NIEDZIELA 04.09.
📌 W niedzielę największy do tej pory konwój masowców przewożących ukraińskie płody rolne opuścił porty na wybrzeżu Ukrainy. Karawana składała się w sumie z 13 maszyn, przy czym 6 statków wypłynęło z mariny w miejscowości Piwdenny, kolejne 5 z portu w Czarnomorsku, a ostatnia z Odessy. W ładowniach wspomnianych statków przewożonych jest 282,5 tys. ton ukraińskich produktów rolnych, które płyną do 8 różnych krajów świata. Strona ukraińska podała, że do tej pory porty w Ukrainie opuściło 86 statków, które skierowały się do 19 różnych krajów na świecie, a na pokładzie przewiozły 2 miliony ton produktów rolnych.
📌 Ukraińskie Ministerstwo Finansów poinformowało, że w ciągu 30-letniej współpracy z Bankiem Światowym dla Ukrainy zatwierdzono 70 pożyczek o łącznej wartości 14,4 mld dolarów i 2,1 mld euro, przy czym do tej pory stronie ukraińskiej przekazano 11,8 mld dolarów i 1,2 mld euro. Wsparcie Banku Światowego pozwoliło Ukrainie na stopniowe wprowadzanie retorem w zakresie makroekonomicznym oraz społeczno-gospodarczym. W głównej mierze pozyskane fundusze zostały przeznaczone na unowocześnienie infrastruktury komunalnej, energetykę, rolnictwo, system socjalny, ochronę zdrowia oraz edukację.
📌 Minister ds. współpracy gospodarczej i rozwoju Niemiec Svenja Schulze przekazała informację, iż rząd w Berlinie przekaże stronie ukraińskiej 200 mld euro na programy pomocowe dla osób wewnętrznie przesiedlonych. Pozyskane fundusze mają pomóc ukraińskim przesiedleńcom w zaopatrywaniu się w najpotrzebniejsze, podstawowe rzeczy.
PONIEDZIAŁEK 05.09.
📌 Szef Komendy Głównej Policji w obwodzie kijowskim Andrij Nebytow przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych, że w niesławnym mieście Bucza odkryto szczątki przynajmniej dwóch obywateli, którzy byli torturowani przez żołnierzy rosyjskiego agresora. Na ludzkie pozostałości natrafiono podczas prowadzenia prac porządkowych w boksie garażowym. Na miejscu znaleziono kości spalonych ludzi oraz nadpalone przedmioty użytku osobistego.
📌 Prokuratura Generalna Ukrainy poinformowała, iż ukraiński sąd skazał dwóch mężczyzn na, odpowiednio – 16 oraz 10 lat więzienia za współpracę z rosyjskim FSB (Federalna Służba Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej). Śledczy ustalili, że główny skazany został zrekrutowany przez rosyjskich agentów jeszcze w 2017 roku, a do lutego br. przekazywał wrogiemu wywiadowi informacje na temat lokalizacji ukraińskiego pułku „Azow” oraz jego żołnierzy. Od maja 2022 r. już obaj mężczyźni podjęli współpracę z rosyjskim agresorem i przekazywali mu dane na temat lokalizacji obiektów infrastruktury krytycznej (np. mosty, magistrale kolejowe, tunele itd.) w rejonie miasta Czerniowce. Pozyskane dane miały w przyszłości umożliwić Rosjanom dokonywanie aktów sabotażu.
📌 Brytyjskie media ogłosiły, że rząd w Londynie rozpoczął rozszerzanie, w sposób znaczący, pakietu prowadzonych szkoleń dla żołnierzy ukraińskich. Sam czas trwania kursu podstawowego wydłużono z trzech do pięciu tygodni, a większość szkoleń będzie prowadzona na Wyspach Brytyjskich, z daleka od frontu oraz groźby rosyjskiego ataku rakietowego. Omawiane kursy są prowadzone przez instruktorów ośmiu państw, w tym Nowej Zelandii, Szwecji i Holandii oraz oczywiście Wielkiej Brytanii. Do tej pory na Wyspach Brytyjskich przeszkolono 4700 żołnierzy ukraińskich, a instruktaż będzie prowadzony dla kolejnych oficerów z Ukrainy.
WTOREK 06.09.
📌 W czerwcu i lipcu br. przeprowadzono badania europejskiej opinii publicznej w ramach projektu „Eurobarometr” na temat Ukrainy oraz rosyjskiej inwazji na ten kraj. Przygniatająca większość udziela wsparcia Ukrainie w walce z rosyjskim agresorem. Aż 92% ankietowanych popiera prowadzenie pomocy humanitarnej, 90% zadeklarowało, że udzieliło schronienia ukraińskim uchodźcom uciekającym przed wojną w kraju, a 78% popiera sankcje gospodarcze nałożone na rosyjskie elity oraz biznesmenów. 68% pytanych poprało finansowanie z europejskiego budżetu pomocy wojskowej dla Ukrainy. Około 87% ankietowanych wskazało, że kraje Unii Europejskiej muszą kłaść mocniejszy nacisk na inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii oraz zmniejszyć zależność od rosyjskiego gazu.
📌 Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy ogłosił, że liczba rannych, zabitych oraz zaginionych w akcji rosyjskich żołnierzy przekroczyła granicę 50 tysięcy. Przy tej okazji zaznaczmy, że strona ukraińska pod tą liczbą wskazuje „wyłączonych z walki” wojskowych, więc nie można jednoznacznie stwierdzić, iż ta wspomniana zawrotna liczba to tylko i wyłącznie zabici Rosjanie. Trzeba także pamiętać, iż (choć jako redakcja „Mówiąc Wprost” bardzo kibicujemy Ukrainie) dane podawane przez ukraiński sztab mogą być zawyżane, dlatego należy podchodzić do nich z dużą rezerwą. Aktualne straty strony rosyjskiej w prowadzonej tzw. „operacji specjalnej” są codziennie podawane przez Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy np. w mediach społecznościowych.
📌 We wtorek odbyło się kolejne posiedzenie Sztabu Naczelnego Wodza pod przewodnictwem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego. W trakcie obrad przedstawiciele resortu obrony i poszczególnych ministerstw przedstawili ukraińskiemu przywódcy bieżącą sytuację na całej linii frontu. Reprezentacji wojsk Ukrainy wskazali, iż w ostatnim czasie niszczono z sukcesami rosyjskie składy rakietowe, bazy, kwatery główne oraz trasy logistyczne.
ŚRODA 07.09.
📌 Ministerstwo Obrony Litwy podzieliło się w mediach społecznościowych informacją, że do Ukrainy wysłano kolejną partię pomocy wojskowej, która obejmowała haubice kalibru 105 mm. Rząd w Wilnie przy tej okazji podkreślił, że Ukraina nadal potrzebuje wsparcia międzynarodowego, a my (w domyśle Świat) nie możemy robić sobie przerwy w tym zakresie.
📌 Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że podległy jej organ proponuje przyznanie Ukrainie 5 mld euro pomocy makrofinansowej. Przewodnicząca KE wskazała, iż strona ukraińska „wymaga naszego niezachwianego wsparcia”. Wskazane środki będą niejako uzupełnieniem poprzednich transz skierowanych na pomoc finansową, humanitarną oraz wojskową dla Ukrainy, o których kilkukrotnie pisaliśmy na naszej stronie.
📌Kraje bałtyckie (Litwa, Łotwa i Estonia) doszły do wspólnego porozumienia w kwestii ograniczenia wyjazdu obywateli Federacji Rosyjskiej do strefy Schengen na podstawie wydanych wiz. O dojściu do porozumienia poinformował szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łotwy Edgars Rinkēvičs. Obecnie rządy krajowe mają wdrożyć omawiany projekt zgodnie z obowiązującymi procedurami prawnymi wewnątrz państw, a następnie wprowadzić w życie równocześnie we wszystkich trzech krajach bałtyckich.
CZWARTEK 08.09.
📌 W trakcie spotkania w niemieckim Rammstein z przedstawicielami państw wspierających Ukrainę szef Pentagonu Lloyd Austin ogłosił, iż prezydent USA Joe Biden zaakceptował nowy pakiet pomocowy przeznaczony dla strony ukraińskiej. Wspomniane wsparcie o wartości 675 mln dolarów obejmuje amunicję precyzyjną GMLRS dla wyrzutni rakietowych HIMARS, haubice kalibru 105 mm, amunicję artyleryjską, pociski przeciwradarowe HARM, pojazdy kołowe HMMWV, broń przeciwpancerną oraz strzelecką i pozostałe wyposażenie.
📌 Słynna ukraińska organizacja charytatywna o nazwie „Повернись живим” (pol. „Wróć żywy”) zakupiła pierwszych 11 specjalnych pojazdów opancerzonych LC-79 APC-SH Fighter-2 dla żołnierzy 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej, którzy wytrwale bronili się w kompleksie przemysłowym „Azowstal” w Mariupolu, a obecnie (po przeformowaniu jednostki) walczą na południowym froncie Ukrainy. O całym przedsięwzięciu poinformował prezes fundacji Taras Chmut za pośrednictwem mediów społecznościowych. Koszt zakupu maszyn miał wynieść 2,321 mln euro, a wszelkie środki pozyskano od darczyńców.
📌 Z niezapowiedzianą wizytą w Kijowie pojawił się sekretarz stanu USA Antony Blinken. W ukraińskiej stolicy amerykański polityk spotkał się z ukraińskim przywódcą Wołodymyrem Zełeńskim, którego zapewnił, iż Ukraina nadal będzie wspierana przez sojuszników i wkrótce otrzyma kolejną dostawę sprzętu wojskowego. Oprócz tego Blinken udał się do zniszczonego przez Rosjan miasta Ipreń, położonego niedaleko Kijowa. W takcie swojej podróży sekretarz stanu zatrzymał się w największym szpitalu dziecięcym w Ukrainie (НДСЛ «Охматдит»), gdzie spotkał się z małymi pacjentami, a także psem o imieniu Patron (pol. Nabój), czyli czworonożnym funkcjonariuszem Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

Źródło: Oficjalny profil psa Patron na Instagramie.