Zachęcamy do lektury naszego kolejnego materiału, w którym zestawiliśmy najważniejsze bieżące wydarzenia dotyczące Ukrainy. Niniejszy tekst obejmuje sytuacje dotyczące państwa ukraińskiego, które miały miejsce od 3 do 8 lutego 2023 roku. Poprzednie podsumowania można znaleźć na naszej stronie za pośrednictwem tego hiperłącza lub zakładki „Wojna na Ukrainie” na górze strony.
PIĄTEK 03.02.
📌 Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Gebeshreit potwierdził, iż Berlin udzielił zgodę na eksport czołgów Leopard 1 do Ukrainy. Aczkolwiek przedstawiciel władz niemieckich nie wskazał żadnych detali na temat opisywanej akceptacji. Niemieckie media sugerują, że tamtejsze krajowe firmy zbrojeniowe Rheinmetall oraz Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft są zainteresowane dostarczeniem Ukrainie kilkudziesięciu czołgów Leopard 1. Na moment pisania tego akapitu (08.02.2023, godz. 17:00) mówi się o przekazaniu 88 pancernych pojazdów.
📌 Ukraińska Prokuratura Generalna postawiła (zaocznie) zarzuty Jewgienijowi Prigożynowi, szefowi prywatnej firmy wojskowej „Wagner”. Organy ścigania z Kijowa wszczęły śledztwo na podstawie wybranych artykułów z Kodeksu Karnego Ukrainy (cz. 3 art. 110, cz. 2 art. 28, cz. 2 art. 437), dotyczących naruszenia integralności terytorialnej i nienaruszalności Ukrainy oraz prowadzenie agresywnej wojny. Prigożynowi zarzuca się (oprócz wielu zbrodni wojennych) przede wszystkim rekrutowanie, szkolenie oraz kierowanie swoimi podwładnymi w celu prowadzenia działań wojennych wymierzonych przeciwko Ukrainie.
📌 Na Litwie zorganizowano zbiórkę funduszy na zakup systemów radarowych dla Sił Zbrojnych Ukrainy (SZU). W czasie trwania akcji, w ciągu jednej godziny zebrano 1 mln euro. Następnie kwota w krótkiej chwili została podwojona przez wpłatę ze strony litewskiej firmy IT Tesonet. Ostatecznie w ciągu trwania zbiórki zgromadzono ponad 5,3 miliona euro.
SOBOTA 04.02.
📌 Andrij Jermak, Szef Biura Prezydenta Ukrainy poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych, iż udało się dokonać kolejnej wymiany jenieckiej. W ostatnim przedsięwzięciu na stronę ukraińską powróciło 106 osób. W śród nich było 87 żołnierzy SZU (w tym dwóch z sił specjalnych), ośmiu członków Obrony Terytorialnej, siedmiu wojskowych z Gwardii Narodowej Ukrainy, sześciu funkcjonariuszy Policji Narodowej, pięciu pograniczników z Państwowej Straży Granicznej Ukrainy, dwóch marynarzy z Marynarki Wojennej Ukrainy i jeden ratownik z Państwowego Pogotowia Ratunkowego. Oprócz tego na stronę ukraińską zwrócono ciała poległych zagranicznych ochotników. Przedstawiciele Rosji podali, że z kolei na ich stronę miało oficjalnie powrócić 63 żołnierzy.
📌 Premier Portugalii Antonio Costa oświadczył, że Lizbona dostarczy armii ukraińskiej czołgi Leopard 2. Urzędnik wskazał, iż wiadoma mu jest liczba czołgów, które pojadą do państwa ukraińskiego, jednakże na ten moment nie chciał ujawniać takiej informacji. Costa dodał, że obecnie trwają rozmowy ze stroną niemiecką w celu uzyskania części zamiennych, z zamiarem odremontowania niektórych pojazdów pancernych przygotowywanych do wysyłki.
📌 Anita Anand, minister obrony Kanady, poinformowała za pośrednictwem mediów społecznościowych, że pierwsze czołgi Leopard 2 dostarczane Ukrainie przez Ottawę wyruszyły w transporcie powietrznym z bazy wojskowej w Halifax. Minister Anand podkreśliła, iż „Kanada stoi z narodem Ukrainy – i będziemy nadal dostarczać Siłom Zbrojnym Ukrainy sprzęt, którego potrzebują, aby zwyciężać!”
NIEDZIELA 05.02.
📌 Włodarze amerykańskiego miasta Albany, stolicy stanu Nowy Jork wyszli z inicjatywą, by aglomeracja została partnerem ukraińskiego niesławnego miasta Bucza, aby pomóc w odbudowie zniszczeń wojennych. O wystosowaniu propozycji poinformował Anatolij Fedoruk, burmistrz Buczy, który przebywa w delegacji w USA. Fedoruk podkreślił, że celem jego podróży do Stanów jest uświadomienie amerykańskiemu społeczeństwu co faktycznie dzieje się w Ukrainie, a także nawiązanie relacji z tamtejszymi politykami i fundacjami, które mogłyby wesprzeć odbudowę miasta Bucza.
📌 Generał porucznik Mykoła Ołeszczuk, dowódca Sił Powietrznych Ukrainy przekazał informację, że ukraińscy przeciwlotnicy rozpoczęli szkolenie z obsługi systemów obrony powietrznej SAMP/T-Mamba. Ukraiński dowódca sił powietrznych podziękował Francji oraz Włochom za możliwość przeprowadzenia instruktażu, a także za dostarczenie wyżej wymienionych kompleksów ochrony przeciwlotniczej.
📌 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński wykonał decyzję Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO), poprzez podpisanie dekretu dotyczącego nałożenia sankcji na rosyjski przemysł nuklearny. Obostrzenia obejmują 200 podmiotów prawnych powiązanych z rosyjską gałęzią atomową i będą trwać przez… 50 lat (sic!). Prezydent Zełeński w uzasadnieniu decyzji podkreślił, iż „Rosja jest jedynym państwem na świecie, które pozwala swoim wojskom strzelać do elektrowni jądrowych i wykorzystywać elektrownie jądrowe jako osłonę przed ogniem”. Równocześnie strona rosyjska „(…) wykorzystuje przemysł nuklearny jako jeden z elementów ekspansji zewnętrznej, aby wywierać presję na inne państwa, stwarzać odpowiednie zagrożenia dla suwerenności innych krajów”.
PONIEDZIAŁEK 06.02.
📌 Rada Najwyższa Ukrainy zatwierdziła uchwałę uznającą prywatną firmę wojskową „Wagner” (należącą do Jewgienija Prigożyna) za międzynarodową organizację przestępczą. Za przyjęciem dokumentu głosowało 333 posłów. Ponadto ukraiński parlament zaapelował do rządów innych państw o uczynienie analogicznego kroku i uznania PFW „Wagner” za ugrupowanie przestępcze. Oprócz tego Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła propozycję uznania wszystkich rosyjskich prywatnych firm wojskowych za organizacje terrorystyczne.
📌 Brytyjskie ministerstwo obrony przekazało za pośrednictwem mediów społecznościowych, iż do kraju przybili ukraińscy wojskowi, którzy wkrótce rozpoczną szkolenie z obsługi samobieżnych armatohaubic kalibru 155 mm AS90. To kolejna grupa ukraińskich żołnierzy, którzy przybili na Wyspy Brytyjskie z zamiarem przeszkolenia z obsługi maszyn pancernych. W Podsumowaniu nr XXXI informowaliśmy, że do Wielkiej Brytanii dotarli ukraińscy czołgiści, którzy mieli przejść instruktaż z wykorzystania czołgów Challenger 2.
📌 Minister obrony Kanady Anita Anand poinformowała w mediach społecznościowych, że do Polski dotarł drogą lotniczą pierwszy kanadyjski czołg Leopard 2, który wkrótce zostanie przekazany na wyposażenie Sił Zbrojnych Ukrainy. Warto nadmienić, że Kanada dzień po podjęciu decyzji strony niemieckiej o dostarczeniu Ukrainie czołgów Leopard, zadeklarowała możliwość natychmiastowej dostawy czterech pojazdów pancernych tego typu.
WTOREK 07.02.
📌 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński podjął decyzję o wysłaniu do Turcji ekipę poszukiwawczo-ratowniczą w celu walki ze skutkami tragicznego potężnego trzęsienia ziemi w południowo-wschodniej części kraju. Ukraińscy ratownicy wyruszyli do Ankary drogą powietrzną samolotami An-32 oraz An-26. W sumie ukraińska ekipa liczy 87 członków wykwalifikowanego personelu. Na temat udzielenia dalszego wsparcia Zełeński rozmawiał telefonicznie z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoğanem.
📌 Rada Najwyższa Ukrainy zatwierdziła prezydenckie propozycje ustaw o przedłużeniu stanu wojennego oraz powszechnej mobilizacji o kolejne 90 dni. Głos „za” oddało 348 parlamentarzystów. Omawiany stan wojenny zostanie prolongowany od 19 lutego i potrwa przez kolejne trzy miesiące. Wcześniej o przedłużenie stanu wojennego i mobilizacji prezydent Zełeński zwrócił się do ukraińskiego parlamentu w listopadzie 2022 roku. Wówczas, tak jak obecnie, uzyskał zgodę na rozciągnięcie opisywanego stanu.
📌 Denys Szmyhal, Premier Ukrainy w trakcie posiedzenia rządu poinformował, że Gabinet Ministrów przeznaczył 30 mln hrywien (3,6 mln PLN) z funduszu rezerwowego budżetu państwa dla administracji regionalnej w Odessie, w celu zakupu paliwa do generatorów prądotwórczych. Przy okazji premier podkreślił, iż do nadmorskiej aglomeracji dostarczono już 80 potężnych agregatorów, a kolejne są przygotowywane do dostawy.
ŚRODA 08.02.
📌 W środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński udał się w podróż służbową do zachodnich partnerów. Jako pierwszy kraj odwiedził Wielką Brytanię. Na miejscu spotkał się z premierem Rishi Sunakiem oraz królem Karolem III. Ponadto ukraiński przewódca wystąpił w angielskim parlamencie. Oprócz lidera Ukrainy w delegacji uczestniczyli Dmytro Kułeba (minister spraw zagranicznych Ukrainy), Andrij Jermak (szef gabinetu prezydenta Ukrainy) oraz ambasadorowie Ukrainy i Wielkiej Brytanii.
📌 W trakcie wizyty Zełeńskiego na Wyspach Brytyjskich rozmawiano przede wszystkim o dalszym udzielaniu wsparcia militarnego Ukrainie (np. poprzez dostawy dronów, systemów przeciwlotniczych, czy czołgów) oraz o odbudowie infrastruktury państwa ukraińskiego. W trakcie wymiany zdań premier Rishi Sunak zadeklarował, iż brytyjskie czołgi Challeneger 2 pojawią się w Ukrainie już w marcu 2023 roku. Oprócz tego delegacja ukraińska wraz z brytyjskim premierem odwiedziła poligon, gdzie obecnie są szkoleni członkowie Sił Zbrojnych Ukrainy z obsługi wyżej wymienionych pancernych pojazdów.
📌 Po zakończeniu wizyty w Londynie prezydent Zełeński udał się do Paryża na spotkanie z tamtejszym przywódcą Emanuelem Macronem oraz kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. W trkacie wizytacji we francuskiej stolicy przedstawiciele Francji oraz Niemiec zadeklarowali gotowość do dalszego udzielania wsparcia stronie ukraińskiej. Z kolei Zełeński zaapelował o jak najszybsze dostarczenie samolotów bojowych do walki z rosyjskim agresorem.
CZWARTEK 09.02.
📌 W czwartek przywódca Ukrainy dotarł do Brukseli w towarzystwie prezydenta Francji. Na miejscu powitała go Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej. Przy okazji von der Leyen podkreśliła, iż „będziemy wspierać Ukrainę na każdym kroku w kierunku naszej Unii”. Zełeński przybył do belgijskiej stolicy w celu osobistego wystąpienia przed Parlamentem Europejskim.
📌 Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall, będący jednym z największych producentów broni w Europie, ogłosił, iż jest zainteresowany dostarczeniem Ukrainie najnowszego czołgu KF51 Pantera własnej produkcji, wraz z niezbędnym wyposażeniem oraz innym sprzętem. W tym temacie miały odbyć się już rozmowy ze stroną ukraińską. Warunkiem przekazania pojazdów pancernych ma być zgoda rządu federalnego. Czołg KF51 Pantera został po raz pierwszy publicznie zaprezentowany na wystawie w Paryżu w lecie 2022 roku. Na ten moment istnieje tylko model demonstracyjny, aczkolwiek producent podkreśla, że pierwsze dostawy do Ukrainy mogą być zrealizowane w przeciągu 15-18 miesięcy.
📌 Po zakończeniu spotkania pomiędzy ministrem obrony Ukrainy Ołeksijem Reznikowem, ministerem obrony Litwy Arvydasem Anušauskasem, ten ostatni poinformował, że w ramach dostarczanego pakietu pomocowego strona ukraińska otrzyma 36 dział przeciwlotniczych (najprawdopodobniej L-70 – minister nie wymienił ich z nazwy), które będą służyć do niszczenia irańskich dronów „Shahed”, stosowanych przez rosyjskiego agresora. Ponadto Anušauskas powiedział, że strona litewska przeszkoliła już 15 ukraińskich instruktorów, którzy będą prowadzić treningi dla wojskowych we własnej ojczyźnie.
