Zachęcamy Państwa do lektury naszego następnego opracowania, w którym omówiliśmy najnowsze doniesienia dotyczące Ukrainy. Niniejszy tekst zawiera zestawienie zdarzeń, które były powiązane z państwem ukraińskim w ciągu ostatnich siedmiu dniu, a miały miejsce od dnia 20 stycznia do 26 stycznia 2023 roku. Poprzednie podsumowania można znaleźć na naszej stronie za pośrednictwem tego hiperłącza lub zakładki „Wojna na Ukrainie” na górze strony.
PIĄTEK 20.01.
📌 Ukraińskie Ministerstwo Reintegracji podało informację, iż Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) zamierza przeznaczyć około 4 milionów dolarów amerykańskich na nabycie zmechanizowanego sprzętu do rozminowywania oraz szkolenie operatorów maszyn tego rodzaju. Docelowo zestawy do rozminowywania zostaną wykorzystane do rozbrojenia obszarów niebezpiecznych w obwodzie mikołajowskim. Region wokół miasta Mikołajów jest jednym z najbardziej „skażonych” – eksperci szacują, że miny oraz niewybuchy są rozłożone na 2614 tys. metrach kwadratowych.
📌 Ministerstwo Obrony Finlandii ogłosiło kolejny, dwunasty pakiet wsparcia dla państwa ukraińskiego. Jednocześnie omawiana transza pomocy ma być największą do tej pory zorganizowaną przez rząd w Helsinkach. Jej wartość wynosi ponad 400 milionów euro. Ze względów bezpieczeństwa strona fińska tylko ogólnikowo określiła, że dostarczy Ukrainie ciężkie uzbrojenie oraz amunicję. Więcej konkretów na temat swojego wsparcia dla państwa ukraińskiego określiła Portugalia. Przedstawiciele tamtejszego rządu określili, iż do Ukrainy trafi 14 kolejnych transporterów opancerzonych M113, osiem generatorów prądotwórczych o dużej mocy, amunicja kalibru 120 mm, a także dwie tony wyposażenia medycznego i sanitarnego.
📌 Boris Pistorius, minister obrony Niemiec zapowiedział wiosenny pakiet wsparcia wojskowego dla państwa ukraińskiego o wartości ponad 1 mld euro. W detalach niemiecki minister określił, że chodzi o 40 bojowych wozów piechoty Marder, siedem samobieżnych zestawów przeciwlotniczych Gepard, a także dodatkowe pociski dla systemu obrony powietrznej IRIS-T oraz jeszcze kolejny kompleks IRIS-T.
SOBOTA 21.01.
📌 Przedstawiciele Rady Miejskiej Charkowa przekazali informację, że do miasta dotarła francuska delegacja, transportująca pomoc humanitarną dla Ukrainy. Francuscy przedstawiciele przekazali aglomeracji 181 generatorów prądotwórczych, które zostały zakupione z funduszy zorganizowanych przez francuskich prywatnych przedsiębiorców. Ukraińscy urzędnicy wskazali, iż część generatorów wkrótce trafi do lokalnych instytucji energetycznych, które prowadzą naprawy awaryjne w obrębie sieci przesyłowych.
📌 Ministerstwo Obrony Republiki Czeskiej zaprzeczyło doniesieniom, jakoby rząd w Pradze wyraził gotowość dostarczenia czołgów Leopard 2 stronie ukraińskiej. Omawiane maszyny zostały pozyskanie od Niemiec w ramach rekompensaty za oddanie czołgów T-72 Siłom Zbrojnym Ukrainy (SZU). Czesi podkreślili, że nikt nie rozważał takiego pomysłu, a także żaden z zagranicznych partnerów nie wystąpił z taką propozycją na spotkaniach wysokiego szczebla (np. w Ramstein). Praga zaprzeczyła również jakoby Czeskie Siły Zbrojne miałyby otrzymać w ramach rekompensaty amerykańskie czołgi M1 Abrams zamiast niemieckich Leopardów 2.
📌 Henerał porucznik Serhij Najew, Dowódca Zjednoczonych Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w obwodzie kijowskim odbyły się ćwiczenia wojskowe w zakresie walki z oddziałami powietrznodesantowymi nieprzyjaciela oraz zwalczania ugrupowań rozpoznawczych i dywersyjnych w terenie zurbanizowanym. Miejscem treningu było miasto Prypeć, położone w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia, niedaleko niesławnej elektrowni jądrowej w Czarnobylu. To nie pierwszy raz w historii, gdy ukraińskie oddziały szkolą się w opuszczonej aglomeracji. Poprzednie ćwiczenia miały miejsce na początku lutego 2022 roku, na kilka dni przed rosyjską agresją. Szerzej na ten temat pisaliśmy w naszym poście na Facebooku, choć wówczas błędnie założyliśmy, że Rosjanie nie będą przedzierać się przez czarnobylską zonę w celu natarcia na Kijów.
NIEDZIELA 22.01.
📌 Ukraińskie Ministerstwo Infrastruktury przekazało informację, że w ramach kontynuowania akcji „Zboże z Ukrainy” (ang. „Grain from Ukraine) z portu w Czarnomorsku wyruszył kolejny masowiec przewożący 30 tys. ton ukraińskiej pszenicy dla Etiopii. Zgodnie z planem statek ma wkrótce zawinąć do mariny w Dżibuti, a stamtąd ukraińskie plony trafią do wspomnianej Etiopii. Jest to już czwarty transport ukraińskich płodów rolnych skierowanych do etiopskiego kraju oraz Somalii. W ramach trzech poprzednich kursów masowce dostarczyły do opisywanego regionu 80 tys. ton ukraińskiej pszenicy.
📌 Iwan Geszew, prokurator generalny państwa bułgarskiego oświadczył, iż w toku czynności śledczych ustalono, że Bułgaria nie ma jakiegokolwiek związku z detonacją na moście krymskim, która miała miejsce na początku października zeszłego roku. Bułgarska deklaracja jest odpowiedzią na doniesienia jakoby przez terytorium tegoż kraju miała przejeżdżać ciężarówka z materiałami wybuchowymi, które później eksplodowała na moście w Cieślinie Kerczeńskiej.
📌 W mediach społecznościowych pojawiły się materiały audiowizualne wskazujące na to, iż w niedzielę do Ukrainy przybył były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Na miejscu angielski polityk odwiedził miasta Bucza oraz Borodzianka. Oprócz tego Johnson spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymirem Zełeńskim, który podziękował mu za udzielenie wsparcia w walce z rosyjskim agresorem.
PONIEDZIAŁEK 23.01.
📌 Kaimo Kuusk, ambasador Estonii w Ukrainie ogłosił, iż jego kraj przekaże stronie ukraińskiej wszystkie (!) posiadane haubice kalibru 155 mm. Estoński polityk argumentował to tym, że w ten sposób Estonia chce „(…) stworzyć precedens, aby inne kraje nie miały żadnych wymówek, dlaczego nie mogą dostarczyć Ukrainie niezbędnej broni do wygrania wojny”. Liczba haubic, które dostarczy Estonia stronie ukraińskiej, jest określana na „dziesiątki” sztuk uzbrojenia.
📌 W połowie stycznia bieżącego roku ukraińska grupa socjologiczna „Rejting” (ukr. соціологічної групи „Рейтин”) zorganizowała kolejny sondaż wśród mieszkańców Ukrainy. Tym razem poruszono kwestię dołączenia państwa ukraińskiego do struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO) oraz Unii Europejskiej. Przytłaczająca większość, rekordowe 86% ankietowanych w pełni popiera przystąpienie Ukrainy do NATO. Zaledwie 3% odpytywanych było przeciwnych takiemu konceptowi, natomiast 8% nie wzięłoby udziału w głosowaniu w tej sprawie. W przypadku dostąpienia państwa ukraińskiego do UE odpowiedź „TAK” wybrało 87%, a 3% wskazało odpowiedź negatywną, pozostali nie określili jednoznacznej odpowiedzi. Z pełnymi wynikami ankiety można zapoznać się na oficjalnej stronie grupy socjologicznej (w j. angielskim).
📌 Prokuratura miejska w Kijowie poinformowała, że ukraińskie organy bezpieczeństwa rozbiła grupę przestępczą wyłudzającą pieniądze w zamian za rzekome pozyskanie ukraińskiego obywatelstwa dla zainteresowanych „klientów”. Według śledczych organizacja przestępcza skupiała parę lokalnych biznesmenów, którzy podając się za funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) nakłaniali ofiary do przekazania im pieniędzy w ramach ułatwienia oraz przyśpieszenia procedury uzyskania ukraińskiego paszportu. Fałszywi członkowie SBU zostali zatrzymani w centrum ukraińskiej stolicy przez prawdziwych funkcjonariuszy organów ścigania. Na miejscu aresztowania zabezpieczono fałszywą legitymację służbową SBU, mundury, broń oraz narkotyki. Obecnie mężczyźni przebywają w areszcie, oczekując na dalszy rozwój prowadzonego śledztwa. Najwyższy wymiar kary dla tego nielegalnego procederu wynosi 8 lat więzienia.
WTOREK 24.01.
📌 Przedstawiciele rządu Japonii oraz Kambodży wspólnie ogłosili, iż rozpoczęły się szkolenia dla ukraińskich żołnierzy, prowadzone przez instruktorów ze wspomnianych krajów. Ukraińscy specjaliści są ćwiczeni w zakresie rozbrajania ładunków wybuchowych na poligonie na półwyspie indochińskim. Organizacja opisywanych szkoleń jest pokłosiem rozmów pomiędzy premierem Kambodży Hun Senem a prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełeńskim, które miały miejsce na początku listopada zeszłego roku.
📌 Wysłannicy stałej misji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) rozpoczęli działalność w ukraińskiej Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej (EJ). Jak poinformował Państwowy Inspektorat Nadzoru Jądrowego Ukrainy, głównym celem przedstawicieli MAEA jest „(…) utrzymanie bezpieczeństwa jądrowego i radiacyjnego w ukraińskich obiektach jądrowych w kontekście wojny rozpoczętej przez Rosję”.
📌 W ramach niezapowiedzianej wcześniej wizyty (ze względów bezpieczeństwa) do Ukrainy przybył prezydent Finlandii Sauli Niinistö. Fiński przywódca odwiedził zrujnowane miasta Borodzianka oraz Bucza. Oprócz tego spotkał się z liderem Ukrainy Wołodymyrem Zełeńskim. Przedstawiciele obu krajów rozmawiali na temat pomocy wojskowej dla Finlandii oraz wsparcia politycznego dla Ukrainy. Ponadto poruszono kwestię przekazania stronie ukraińskiej czołgów Leopard 2 znajdujących się na wyposażeniu fińskiej armii. Jednakże wówczas nie określono jeszcze ostatecznej decyzji w „pancernym” temacie.
ŚRODA 25.01.
📌 Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden ogłosił plany przekazania Ukrainie czołgów M1 Abrams w celu „wzmocnienia jej zdolności obronnych na tle rosyjskiej agresji”. USA dostarczy ukraińskiej armii 31 czołgów, co odpowiada sile batalionu pancernego. Oprócz czołgów amerykańska strona zagwarantuje szybkie przeszkolenie ukraińskich żołnierzy z obsługi i konserwacji pojazdów pancernych, a także przygotuje odpowiedni pakiet części zamiennych. Biden podkreślił jednak, iż trening oraz gromadzenie podzespołów (cyt.) „zajmie trochę czasu”.
📌 Niemiecki rząd podjął decyzję o dostarczeniu stronie ukraińskiej czołgów Leopard 2. Ponadto Niemcy wyraziły zgodę na przekazanie czołgów Leopard 2 armii ukraińskiej przez zainteresowanych zagranicznych użytkowników. Docelowo w pierwszej kolejności planuje się zorganizować dwa bataliony czołgów dostarczone przez europejskich partnerów. W przypadku strony niemieckiej jako pierwsze na front wyruszą czołgi Leopard 2A6 w sile kompanii (14 maszyn), pochodzące z wyposażenia Bundeswehry. Ponadto rząd w Berlinie zapowiedział zorganizowanie szybkiego szkolenia dla ukraińskich żołnierzy oraz odpowiedniego zaplecza logistycznego dla przekazywanych czołgów. Niemcy zadeklarowali, iż pierwsze Leopardy dotrą do państwa ukraińskiego w ciągu najbliższych trzech miesięcy.
📌 Niejako w reakcji na niemieckie deklaracje, hiszpańska minister obrony Margarita Robles poinformowała, iż rząd w Madrycie jest gotów dostarczyć Ukrainie posiadane czołgi Leopard 2. Dostawy omawianych pancernych pojazdów mają zostać zrealizowane po konsultacjach z międzynarodowymi partnerami, w ramach „czołgowej koalicji” dla państwa ukraińskiego. Z kolei Słowacja określiła, że na chwilę obecną nie rozważa przekazania wspomnianych czołgów Leopard 2 Ukrainie. Zamiast tego Bratysława wyraziła chęć dostarczenia czołgów T-72 armii ukraińskiej, za które otrzymałaby rekompensatę w postaci Leopardów od zachodnich partnerów.
CZWARTEK 26.01.
📌 Bjørn Arild Gram, minister obrony Norwegii przekazał informację, że w jego kraju po raz pierwszy w historii odbędą się szkolenia dla Ukraińskich żołnierzy na szeroką skalę. W detalach minister określił, iż ukraińscy wojskowi, w liczbie około stu, będą trenować przez pięć-sześć tygodni w bazie wojskowej w Trøndelag, a przybędą tam wiosną tego roku. Omawiane kursy będą obejmować takie zagadnienia, jak strzelectwo snajperskie, medycyna polowa, czy kurs dowodzenia pododdziałami.
📌Wiceminister obrony Wielkiej Brytanii Alex Chalk oświadczył, że angielskie czołgi Challeneger 2 w liczbie 14 maszyn zostaną dostarczone stronie ukraińskiej pod koniec marca bieżącego roku. Do tego czasu ukraińscy czołgiści mają odbyć intensywne szkolenie z obsługi oraz konserwacji omawianych pojazdów pancernych.
📌 Amerykańskie Biuro ds. Kontroli Aktywów Zagranicznych Departamentu Skarbu (OFAC) podjęło decyzję o uznaniu rosyjskiej prywatnej firmy wojskowej „Wagner” za międzynarodową organizację przestępczą. W związku z tym USA nałożyło sankcje na podmioty oraz osoby powiązane z wyżej wymienioną „grupą Wagnera”. Przede wszystkim obostrzenia oznaczają zamrożenie wszelkich amerykańskich aktywów grupy, a także zakazanie osobom fizycznym i podmiotą z USA dostarczania funduszy, towarów lub usług ugrupowaniu „Wagner”. Na chwilę obecną sankcje objęły sześć osób fizycznych oraz 12 podmiotów prawnych powiązanych z organizacją terrorystyczną „Wagner”, które udzielały wsparcia najemnikom nie tylko w Ukrainie, ale także podczas akcji w Afryce.
