Zapraszamy do zapoznania się z dzisiejszym artykułem, w którym omówiliśmy wydarzenia poruszające kwestię Ukrainy. W niniejszym opracowaniu przedstawiliśmy najważniejsze zdarzenia wokół państwa ukraińskiego, które miały miejsce w ciągu siedmiu ostatnich dni (19.08. – 25.08.). Poprzednie podsumowania można znaleźć na naszej stronie za pośrednictwem tego hiperłącza lub zakładki „Wojna na Ukrainie” na górze strony.
(PS Z okazji Święta Niepodległości Ukrainy, które miało miejsce w minioną środę, Ukrainkom oraz Ukraińcom życzymy przede wszystkim bezpieczeństwa w tych trudnych czasach oraz zwycięstwa w nierównej walce z rosyjskim agresorem.)
PIĄTEK 19.08.
📌 Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała, że funkcjonariusze organów ścigania zatrzymali pracownika wydziału bezpieczeństwa Biura Spraw Rady Najwyższej, który miał pracować na rzecz rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB). Według ustaleń aresztowanemu polecono gromadzić informacje na temat zagranicznych delegacji, które przybywały do ukraińskiego parlamentu, w szczególności o ich składzie osobowym, czy prowadzonych rozmowach oficjalnych oraz nieformalnych. Oprócz tego mężczyzna miał wybadać możliwość umieszczenia podsłuchów w salach obrad oraz kuluarach. Zatrzymany podjął jednak decyzje, że nie wypełni poleceń wydanych mu przez rosyjską FSB. Gdy jego działalność została odkryta przez SBU, otwarcie opowiedział o wszystkim ukraińskim funkcjonariuszom. W związku z tym, że chociaż grozi mu do 15 lat więzienia, to dzięki współpracy ze stroną ukraińską może otrzymać o wiele niższy wyrok.
📌 Podczas wizyty we Lwowie ukraiński prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan zaproponował ukraińskiemu przywódcy Wołodymyrowi Zełeńskiemu zorganizowanie rozmów z Władimirem Putinem w Turcji. Erdoğan mówił także, iż chciałyby omówić z prezydentem Rosji sytuację w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. W trakcie pobytu w Ukrainie lider Turcji rozmawiał z Zełeńskim i sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem na temat koordynacji działań dotyczących ułatwienia eksportu ukraińskiego zboża.
📌 Wspomniane przed chwilą rozmowy na temat tzw. „korytarzy zbożowych” były prowadzone w ukraińskiej Odessie. Sekretarz ONZ wyraził tam ubolewanie, że pełny potencjał portu przeładunkowego jeszcze nie jest wykorzystywany i ma nadzieję, że wkrótce się to zmieni. Ponadto przedstawiciel ONZ odniósł się do sytuacji w Zaporoskiej EJ, stwierdzając, że „prąd z elektrowni jest ukraiński, Ukraińcy go potrzebują, szczególnie w okresie zimowym, więc trzeba monitorować sytuację”. Ponadto Guterres wskazał, iż gdyby kompleks elektrowni został „zdemilitaryzowany”, to rozwiązałoby to problem ostrzału oraz wzajemnych oskarżeń z obu stron konfliktu.
SOBOTA 20.08.
📌 Administracja Portów Morskich Ukrainy poinformowała za pośrednictwem mediów społecznościowych, że do portów w Odessie oraz Czarnomorsku i Piwdennym zawinęły kolejne statki głównie przeznaczone do transportu produktów rolnych. Masowce o nazwie ANDAN TORLAK, FILYOZ i MARANTA zacumowały w Czarnomorsku. Z kolei w Odessie pojawiły się GANOSAYA i KUBROSLI Y oraz MOHAMAD Y, a w Piwdennym zakotwiczył tankowiec FOYLE. W ramach tej „karawany” na pokładach statków miało znaleźć się 66 500 ton pszenicy, kukurydzy i oleju, które miały wypłynąć do Francji, Sudanu, Turcji i Holandii.
📌 Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zgłosiła, iż udaremniła próbę dołączenia dwóch agentów rosyjskich do struktur Sił Zbrojnych Ukrainy (SZU). Zatrzymani mieszkańcy obwodu wyszogrodzkiego mieli operować na obszarze okupowanej części obwodu kijowskiego. Według planu przestępców po dołączeniu do SZU mieli pozyskiwać informacje o dostawach broni oraz amunicji z Zachodu dal Ukrainy. Po wyzwoleniu obwodu kijowskiego przez stronę ukraińską, aresztowani przeszli do działań dywersyjnych. Wkrótce zostali jednak zatrzymani przez SBU. W trakcie przeprowadzenia rewizji mieszkań, zabezpieczono improwizowane materiały wybuchowe oraz środki łączności do komunikacji z rosyjskimi koordynatorami.
📌 W centrum Kijowa, pół roku po rozpoczęciu przez Rosję tzw. „operacji specjalnej” w Ukrainie, zorganizowano „paradę” zniszczonego rosyjskiego sprzętu wojskowego. Liczne wraki pojazdów wojskowych agresora ustawiono w alei Chreszczatyk, gdzie każdy mieszkaniec stolicy mógł bezpośrednio podejść do danej maszyny i dotknąć kawałka tej (krwawej) historii. „Defilada” w Kijowie to nie jedyna okazja, gdzie można było oglądać zniszczony rosyjski sprzęt wojskowy. Podobne wystawy zorganizowano m. in. w Polsce, na przykład we Wrocławiu, czy Warszawie, a także w czeskiej Pradze. Warto nadmienić, że w stolicy naszego południowego sąsiada można było zobaczyć unikalną maszynę w skali Europy Zachodniej, czyli czołg T-90A.
NIEDZIELA 21.08.
📌 Ukraińskie organy śledcze poinformowały, że szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w obwodzie kirowohradzkim Ołeksandr Nakonecznyj został znaleziony martwy z raną postrzałową głowy w swoim mieszkaniu w mieście Kropywnycki. Ukraińscy funkcjonariusze nie przekazali konkretniejszych informacji na temat prowadzonego śledztwa, wskazując, że takie dane zostaną dostarczone opinii publicznej po szczegółowym zbadaniu całego zajścia. Przypomnijmy, że w styczniu 2021 roku Prezydent Zełeński mianował Nakonecznyjego na stanowisko szefa SBU w obwodzie kirowohradzkim.
📌 Niemieckie media podzieliły się informacją, że rząd federalny Ni9emiec zaakceptował sprzedaż 255 precyzyjnych pocisków artyleryjskich Vulcano, które mają trafić do Ukrainy. Nie wskazano jednak kiedy dokładnie amunicja zostanie dostarczona do państwa ukraińskiego. Trzeba podkreślić, że tego typu pociski nie znajdują się na wyposażeniu Bundeswehry, dlatego będą dostarczane bezpośrednio od producenta. Wspomniana amunicja artyleryjska kalibru 155 mm może być miotana np. z pojazdów Panzerhaubitze 2000, które w ostatnim czasie również zostały dostarczone do wschodniego sąsiada Polski.
PONIEDZIAŁEK 22.08.
📌 Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała, że w obwodzie donieckim zatrzymano dwóch mężczyzn, którzy m. in. przekazywali rosyjskim okupantom koordynaty gdzie stacjonują ukraińskie zestawy artylerii rakietowej HIMARS oraz informowali o rozmieszczeniu i przemieszczaniu się ukraińskich wojsk w regionie. Oprócz tego aresztowani przekazywali Rosjanom dane na temat położenia obiektów infrastruktury krytycznej, takich jak na przykład system ujęcia wody pitnej w mieście Sełydowe, który w późniejszym czasie został ostrzelany przez wojska agresora.
📌 Mychajło Fedorow, Minister Cyfrowej Transformacji Ukrainy poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych, że Polska przekazała stronie ukraińskiej 5000 terminali-anten do łączności z systemem Starlink. Fedorow wskazał, iż pozyskane adaptery pozwolą na „zwiększenie niezawodności komunikacji na potrzeby obiektów infrastruktury krytycznej”. Ukraiński minister nie podał więcej detali na temat dostarczonych urządzeń.
📌 W pierwszej połowie sierpnia przeprowadzono wśród mieszkańców Ukrainy kolejne ankiety dotyczące wojny z rosyjskim agresorem. Na podstawie wyników określono, że aż 92% badanych wierzy w zwycięstwo Ukrainy w tym konflikcie, przy czym „absolutnie pewnych” jest 77%, a 15% jest „raczej pewnych”. Wśród wierzących w zwycięstwo strony ukraińskiej 31% ankietowanych wskazało, iż walki zakończą się przed końcem tego roku, dalsze 34% zaznaczyło, że starcia zakończą się w ciągu 1-2 lat, a 7% odpowiedziało, iż batalie wygasną w przeciągu od 3 do 5 lat. Ponadto ¾ wszystkich respondentów poprze decyzję o „o całkowitym zerwaniu wszelkich stosunków z Rosją po zwycięstwie Ukrainy i wyzwoleniu jej terytorium”, włączając w to całkowity zakaz wjazdu obywateli rosyjskich do Ukrainy.
WTOREK 23.08.
📌 Prezydent Polski Andrzej Duda przybył pociągiem do ukraińskiej stolicy w przededniu ukraińskiego Dnia Niepodległości, by spotkać się z Wołodymyrem Zełeńskim. Przywódcy obu państw mieli rozmawiać na temat bieżącej sytuacji w Ukrainie, dalszego wsparcia w zakresie dostarczania uzbrojenia, wsparcia w sferze gospodarczej i humanitarnej, a także współpracy bilateralnej.
📌 Energoatom, ukraińskie przedsiębiorstwo państwowe zajmujące się elektrowniami jądrowymi, poinformowało, iż Rosjanie nadal koncentrują sprzęt wojskowy na terenie kompleksu Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, co jest niezgodne z prawem międzynarodowym. W ostatnim czasie w obiekcie okupanci rozmieścili dwa następne transportery opancerzone oraz sześć ciężarówek specjalistycznych. Oprócz tego wzmocniona także kontyngent rosyjskich żołnierzy na obszarze kompleksu Zaporoskiej EJ. Według ustaleń Energoatomu Rosjanie rozmieścili 16 pojazdów wojskowych w pobliżu pierwszego bloku reaktora atomowego oraz 7 maszyn przy drugim bloku energetycznym.
📌 Jarosław Nagy, minister obrony Słowacji ogłosił, że jego kraj już wkrótce dostarczy stronie ukraińskiej 30 bojowych wozów piechoty BMP-1. W zamian za taką dostawę Bratysława ma otrzymać 15 czołgów Leopard 2A4 z Niemiec. Do końca tego roku mają rozpocząć się pierwsze dostawy wspomnianych Leopardów. Przy okazji Nagy zdementował, iż planowane jest przekazanie Ukrainie 30 czołgów T-72 pozostających w słowackiej służbie. To kolejne dementi ze strony przedstawicieli Słowacji – wcześniej zaprzeczono, by planowano w najbliższym czasie dostarczenie stronie ukraińskiej myśliwców MiG-29.
ŚRODA 24.08.
📌 W Dzień Niepodległości Ukrainy Prezydent USA Joe Biden ogłosił, że ukraińskie siły zbrojne otrzymają pakiet wsparcia w formie bezzwrotnej dotacji o wartości prawie 3 mld dolarów. Pozyskane pieniądze miały zostać przekazane poprzez mechanizm Banku Światowego. Fundusze umożliwią stronie ukraińskiej zakup zestawów obrony przeciwlotniczej, systemów artyleryjskich oraz amunicji, a także bezzałogowych aparatów latających (dronów) i radarów.
📌 W trakcie niezapowiedzianej wizyty w Kijowie ustępujący premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ogłosił przyznanie Ukrainie nowego pakietu wsparcia wojskowego o wartości 54 mln funtów (ok. 300 mln PLN). Omawiana pomoc ma polegać przede wszystkim na prowadzeniu szkoleń dla ukraińskiego personelu dotyczących poszukiwania oraz neutralizacji min we wodach na wybrzeżu. Oprócz tego Wielka Brytania dostarczy stronie ukraińskiej bezzałogowe systemy obserwacyjne (w postaci 850 ręcznych mikrodronów „Black Hornet”) i amunicję przeciwpancerną.
📌 Z okazji Święta Niepodległości Ukrainy samozwańczy prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka życzył Ukraińcom „spokojnego nieba, tolerancji, odwagi, siły i sukcesu w przywracaniu godnego życia” (sic!). Przypomnijmy, że wojska rosyjskie rozpoczęły inwazję na Ukrainie 24 lutego br. nacierając również z Białorusi. Ponadto z terytorium północnego sąsiada Ukrainy nieustannie są prowadzone rosyjski ostrzały rakietowe w kierunku miast ukraińskich.
📌 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński poinformował, że wojska rosyjskie dokonały ataku rakietowego na dworzec kolejowy w miejscowości Czaplino w obwodzie dniepropietrowskim. W wyniku uderzenia agresora śmierć poniosły 22 osoby, a kolejnych 50 zostało rannych (stan na wieczór 24.08.). Wśród zabitych znalazło się 11-letnie dziecko. Na miejscu zdarzenia cały czas pracowały służby ratunkowe.
CZWARTEK 25.08.
📌Ministerstwo Obrony Hiszpanii przekazało informację, iż dostarczono do Ukrainy pakiet wsparcia wojskowego. Strona ukraińska otrzymała od Hiszpanii 20 pojazdów opancerzonych, 75 palet z amunicją przeznaczoną dla artylerii polowej oraz pełną baterię przeciwlotniczą. Oprócz tego ukraińskim siłom zbrojnym przekazano 1000 ton oleju napędowego. Łączna wartość dostawy wynosi 2,5 mln euro (ok. 12 mln PLN). Ponadto Madryt przygotowuje na wrzesień kolejny pakiet wsparcia dla Ukraińców w postaci 30 tys. sztuk mundurów wojskowych na zimę, 15 600 kurtek, 15 tys. kombinezonów oraz kilka tysięcy sztuk innej odzieży.
📌 W czwartek odbyło się spotkanie robocze pomiędzy przedstawicielem władz w Kijowie, a reprezentantem ONZ. Po zakończeniu rozmów poinformowano, iż Organizacja Narodów Zjednoczonych rozszerzy swoje wsparcie finansowe dla obywateli ukraińskich dotkniętych wojną – kolejnych 70 tys. osób będzie mogło ubiegać się o zapomogę finansową. Pomoc pieniężna jest skierowana przede wszystkim do samotnych osób starszych oraz niepełnosprawnych wymagających opieki, a także do przesiedlonych w wyniku działań wojennych w Ukrainie.
📌 Tego samego dnia przedstawiciele ministerstwa infrastruktury Wielkiej Brytanii oraz Ukrainy podpisali projekt odbudowy ukraińskiej sieci transportowej. Na podstawie zawartego porozumienia Londyn zorganizuje fundusze, ekspertyzy inżynieryjne oraz pojazdy (autobusy, maszyny techniczne). Projekt zakłada również przeprojektowanie oraz przebudowę ukraińskich portów lotniczych oraz morskich.
