Zachęcamy do przeczytania kolejnego tekstu podsumowującego zdarzenia dotyczące sprawy Ukrainy. W tymże opracowaniu zaprezentowaliśmy kluczowe sytuacje poruszające kwestię państwa ukraińskiego w ciągu siedmiu ostatnich dni (12.08. – 18.08.). Poprzednie podsumowania można znaleźć na naszej stronie za pośrednictwem tego hiperłącza lub zakładki „Wojna na Ukrainie” na górze strony.
PIĄTEK 12.08.
📌 W godzinach porannych z ukraińskich portów wyruszył kolejny – piąty konwój statków przewożących płody rolne z Ukrainy. Informacje o wspomnianym transporcie przekazało Ministerstwo Infrastruktury Ukrainy. Z mariny w Czarnomorsku wyruszył masowiec o nazwie SORMOVSKIY-12, a z kolei z portu Piwdennij (dosł. Południowy) wypłynął statek o nazwie STAR LAURA. W sumie na pokładzie jest transportowanych 63 tys. ton produktów rolnych. Tego samego dnia zaplanowano jeszcze załadunek 40 tys. ton ukraińskiego zboża na masowce BRAVE COMMANDER oraz PETREL S., które miały wyruszyć z wcześniej wymienionych portów.
📌 Ukraiński komisarz do spraw osób zaginionych w szczególnych okolicznościach Oleg Kotenko poinformował, że do tej pory udało się odzyskać 522 ciała poległych żołnierzy, których uważano za zaginionych w wyniku prowadzonej wojny. Komisarz podkreślił, iż ciała są odzyskiwanie z różnych regionów, np. donieckiego, ługańskiego czy charkowskiego. Cała operacja jest prowadzona za pośrednictwem Międzynarodowego Czerwonego Krzyża.
📌 Unia Europejska przekazała Ukrainie cztery łodzie patrolowe UMS – 425CC. Jednostki trafią do służby w Państwowej Służbie Granicznej Ukrainy. Łączny koszt pozyskanych maszyn wynosi 2,2 mln hrywien (ok. 280 tys. PLN) i zostały dostarczone stronie ukraińskiej w ramach projektu międzynarodowej pomocy technicznej „Razem z UE na rzecz bezpieczeństwa granic”. Wspomniany projekt jest finansowany przez Unię Europejską, a jego realizację nadzoruje Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji.
SOBOTA 13.08.
📌 W obwodzie kijowskim, w mieście Irpień otwarto modułowe miasteczko o nazwie „Dubki” przeznaczone dla 352 osób, które w wyniku wojny utraciły swoje dotychczasowe miejsca zamieszkania. Wspomniany kompleks składa się z 88 czteroosobowych modułów, przy czym do 55 już wprowadziły się rodziny. Schronienie w „Dubkach” znalazły przede wszystkim rodziny lekarzy, pedagogów oraz wojskowych, którzy pozostawali bez dachu nad głową. Na terenie miasteczka znajduje się m. in. biblioteka, mała siłownia, świetlica dla dzieci, a także pralnia. Warto zaznaczyć, iż konstrukcje modułowe miasteczka zostały za darmo otrzymane z Polski.
📌 Minister obrony Słowacji Jaroslav Nagy ogłosił za pośrednictwem mediów społecznościowych, że na Ukrainę zostały dostarczone cztery samobieżne haubice Zuzana 2 kalibru 155 mm. Przy okazji zasygnalizował, że już w najbliższym czasie strona ukraińska otrzyma cztery kolejne maszyny tego typu. Wspomniane dostawy są pokłosiem podpisanej na początku czerwca br. umowy pomiędzy Ukrainą a Słowacją.
📌 Rosyjskie media poinformowały, że na Półwyspie Krymskim został zatrzymany niesławny Igor Girkin vel Striełkow. Według doniesień były przywódca bojówek separatystycznych chciał dostać się na front, by bezpośrednio wziąć udział w tzw. „operacji specjalnej” w Ukrainie. Girkina zatrzymano ze sfałszowanym paszportem wystawionym w 2015 na jego fałszywe nazwisko Serhij Runow. Przypomnijmy, że Girkin w 2014 roku był „ministrem obrony” tzw. „Donieckiej Republiki Ludowej” (DRL). Przewodził także obroną Słowiańska (o czym wspominaliśmy w tym artykule). Ponadto został również oskarżony przez holenderskich śledczych jako współwinny zestrzelenia samolotu pasażerskiego malezyjskich linii lotniczych w lipcu 2014 (tragedię lotu MH17 przedstawiliśmy w tymże tekście).
NIEDIZLEA 14.08.
📌 Komisja Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Rady Najwyższej zaakceptowała zaproponowany przez prezydenta Ukrainy projekty ustaw o przedłużeniu stanu wojennego i powszechnej mobilizacji o kolejnych 90 dni. W związku z powyższym stan wojenny będzie obowiązywał w Ukrainie przynajmniej do 20 listopada br.
📌 Przedstawiciele 42 państw podpisali się pod deklaracją przygotowaną przez delegację Unii Europejskiej przy organizacjach międzynarodowych w Wiedniu. Oświadczenie poparły wszystkie państwa UE oraz, jako oddzielni sygnatariusze, Norwegia, Wielka Brytania, USA, Kanada, Japonia, Korea Południowa, Australia, Nowa Zelandia, Gruzja, Mołdawia, Macedonia Północna i Turcja. Omawiany dokument wzywa Federację Rosyjską do zaprzestania okupacji kompleksu Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej oraz wycofania stamtąd swoich wojsk, w celu umożliwienia prowadzenia bezpiecznej eksploatacji obiektu. Sygnatariusze dokumentu podkreślili, iż „rozmieszczenie rosyjskiego wojska i broni na terenie zakładu jest niedopuszczalne oraz stanowi lekceważenie zasad bezpieczeństwa i zapobiegania ryzyku, do których przestrzegania zobowiązali się wszyscy członkowie MAEA [Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej]”.
📌 Siły Zbrojne Ukrainy dokonały uderzenia artyleryjskiego na kwaterę główną rosyjskiej grupy najemniczej „Wagner” w okupowanej miejscowości Popasna. Według doniesień rosyjskich oraz ukraińskich mediów społecznościowych Ukraińcy mieli uzyskać właściwą lokalizację bazy dzięki rosyjskiemu oficerowi, który opublikował zdjęcia z wizyty we wspomnianym kompleksie najemników. Na jednej z udostępnionych przez żołnierza fotografii widać dokładny adres jednego z budynków, wchodzącego w skład kwatery najemników – ul. Mironiwska 12. Autor zdjęcia już usunął cały wpis, jednak jego kopie nadal są dostępne w Internecie.
PONIEDZIAŁEK 15.08.
📌 Ukraińskie media poinformowały, że śmierć poniósł Anton Listopad, jeden z najlepszych pilotów Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy. Wspomniany tytuł został przyznany lotnikowi w 2019 roku. Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym br. Anton uczestniczył w wielu operacjach powietrznych. Jeszcze za życia, za swoje zasługi pilot został odznaczony przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego Orderem Odwagi III Stopnia dnia siódmego sierpnia 2022 r., na kilka dni przed śmiercią lotnika.
📌 W Święto Wojska Polskiego Prezydent RP Andrzej Duda uczcił pamięć żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej, którzy w 1920 roku stanęli ramię w ramię z żołnierzami Wojska Polskiego do walki z bolszewikami. Prezydent Duda złożył kwiaty pod pomnikiem na cmentarzu prawosławnym w Warszawie.
📌 Z okazji Święta Wojska Polskiego najwyżsi przedstawiciele państwa ukraińskiego złożyli życzenia. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (film dostępny tutaj), naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny (materiał wideo pod tym linkiem) oraz wicepremier Ukrainy Ołeksij Reznikow (tweet z życzeniami tutaj) przekazali pozdrowienia w języku polskim z okazji polskiego święta. Dobre słowo dla Polaków przedstawił także jeden z żołnierzy z ukraińskich wojsk powietrznodesantowych (link odsyłający do filmu).
WTOREK 16.08
📌 Ministerstwo Finansów Ukrainy poinformowało, iż poprzedniego dnia strona ukraińska otrzymała od Republiki Włoskiej pożyczkę w wysokości 200 mln euro. Na podstawie zawartej umowy środki będą przekazywane w ratach przy zerowym oprocentowaniu przez 15 lat, uwzględniając karencji w spłacie pożyczki na 7,5 roku. Uzyskane fundusze zostaną przekazane na „pokrycie kosztów wynagrodzeń kadry pedagogicznej liceów ogólnokształcących”.
📌 Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało, że nad ranem doszło do zaprószenia ognia w składzie amunicji w rejonie wsi Majske, położonej niedaleko miasta Dżankoj na Półwyspie Krym. Pożar, a raczej szereg eksplozji spowodował zniszczenie wspominanego składowiska amunicji, szereg obiektów infrastruktury krytycznej zostało uszkodzonych, w tym sieci energetyczne oraz elektrownia, a także linia kolejowa. Z powodu zerwania toru kolejowego pociągi kursujące z oraz na Krym zostały odwołane. Rosyjscy cywile chcący się ewakuować z półwyspu musieli przesiąść się do podstawionych autobusów. Strona rosyjska poinformowała, że w wyniku „incydentu” nikt nie zginął, a tylko dwie osoby zostały lekko ranne. Ponadto Rosjanie wskazali, iż przyczyną wybuchów w składzie amunicji był sabotaż, więc winni tego czynu muszą zostać ukarani w odpowiedni sposób.
📌 W rosyjskim obwodzie kurskim nieznani sprawcy podłożyli niewielki ładunek wybuchowy pod tory kolejowe. W efekcie jego eksplozji jedna z szyn została uszkodzona. Na miejsce zostały wezwane służby bezpieczeństwa, które zabezpieczyły obszar oraz rozpoczęły dochodzenie. Funkcjonariusze przepytali mieszkańców okolicznych wiosek, ale żaden z nich nie zauważył niczego podejrzanego w ostatnim czasie w tym rejonie. Po wspomnianej linii kolejowej od 2014 roku kursują tylko i wyłącznie składy manewrowe oraz pociągi towarowe.
ŚRODA 17.08.
📌 Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała, że zakończyła śledztwo i skierowała sprawę do sądu przeciwko swojemu byłemu pracownikowi, którzy przeszedł na stronę tzw. „Donieckiej Republiki Ludowej”, gdzie dowodził tam „oddziałami wewnętrznymi”. Będąc przywódcą „jednostki wewnętrznej” tzw. „DRL” mężczyzna prowadził szkolenie dla podwładnych funkcjonariuszy. Oskarżony miał także przeprowadzać operacje dywersyjne oraz rozpoznawcze na korzyść Federacji Rosyjskiej. Wraz z rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym br. jego „oddział wewnętrzny” został skierowany do działań bojowych na wschodnim kierunku operacyjnym. W związku z przedstawionymi zarzutami, mężczyzna obecnie ukrywa się przed ukraińskim wymiarem sprawiedliwości.
📌 Siły Zbrojne Ukrainy poinformowały w mediach społecznościowych, iż w okupowanej miejscowości Nowa Kachowka udało się zniszczyć bazę wojskową rosyjskich agresorów. W wyniku ataku śmierć miało ponieść przynajmniej 12 rosyjskich żołnierzy. Oprócz tego zniszczono wiele sprzętu wojskowego. Niestety nie sprecyzowano jak wysokie bezpowrotne straty ponieśli Rosjanie w utraconej technice wojskowej.
📌 Do Lwowa przybył sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres w celu spotkania się następnego dnia z prezydentami Ukrainy oraz Turcji. Podczas mitingu miały zostać poruszone kwestie bezpieczeństwa wokół Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej (okupowanej oraz ostrzeliwanej – sic! – przez Rosjan), a także przedyskutowane koncepcje politycznych rozwiązań dotyczących zakończenia wojny z Rosją. W sobotę sekretarz ONZ ma udać się do Stambułu, gdzie złoży wizytę we Wspólnym Centrum Koordynacyjnym, które nadzoruje proces eksportu ukraińskich płodów rolnych przez Morze Czarne.
CZWARTEK 18.08
📌 Premier Ukrainy Denys Szmyhal poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych, że Kanada przekaże państwu ukraińskiemu 450 mln dolarów kanadyjskich (około 12,7 mld hrywien). Pozyskane fundusze zostaną skierowane na zakup gazu przed jesienno-zimowym okresem grzewczym.
📌 W ciągu ostatniej nocy wojska rosyjskie dokonały zmasowanego ataku rakietowego na miasto Charków. Oczywiście głównymi celami rosyjskiego agresora w mieście były budynki cywilne, w tym bloki mieszkalne oraz akademik dla niedosłyszących ludzi. W wyniku rosyjskiego ostrzału śmierć poniosło 11 cywili, a 37 kolejnych zostało rannych. Wiele budynków zostało uszkodzonych, a w niektórych miejscach pojawiły się pożary. W porażonych obszarach wciąż pracują ukraińskie służby ratownicze.
📌 Niemieccy partnerzy w ramach pomocy dla Ukrainy przekazali administracji miasta Kijowa 19 autobusów oraz 3 śmieciarki marki Mercedes. O dostarczeniu pojazdów informowała służba prasowa Rady Miejskiej ukraińskiej stolicy. Ukraińcy otrzymali autobusy marki MAN, Mercedes i SETRA, 11 w wariancie „klasycznym”, 6 długich – „przegubowych” oraz dwa dalekobieżne klasy „Turystyczny”. Służba prasowa RM Kijowa podkreśliła, iż przekazane pojazdy jeszcze niedawno poruszały się po niemieckich miastach, jednakże wciąż znajdują się w świetnym stanie.
