Zachęcamy zapoznać się z naszym następnym opracowanym dotyczącym ostatnich wydarzeń wokół Ukrainy. Niniejszy materiał zawiera przegląd zdarzeń, które miały miejsce od 4 do 10 sierpnia 2023 roku. Poprzednie podsumowania można znaleźć na naszej stronie za pośrednictwem tego hiperłącza lub zakładki „Wojna na Ukrainie” na górze strony.
PIĄTEK 04.08.
➤ Ukraiński komisarz ds. osób zaginionych w szczególnych okolicznościach Oleg Kotenko przekazał informację, iż do Ukrainy udało się sprowadzić kolejne ciała 44 obrońców ojczyzny. Jednocześnie komisarz nie ujawnił szczegółów przeprowadzonej operacji, natomiast wyraźnie podkreślił, że proces pozyskiwania następnych ciał poległych ukraińskich żołnierzy jest prowadzony w toku, z uwzględnieniem wszystkich norm zawartych w Konwencji Genewskiej.
➤ Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zaprezentowała film, na którym pokazano przeprowadzenie operacji mającej na celu uszkodzenie rosyjskiego okrętu desantowego projektu 775 (kod NATO: Ropucha) o nazwie „Oleniegorskij gorniak”. Akcja miała miejsce w zatoce Noworosyjsk, a została zrealizowana za pomocą nawodnego pojazdu (drona) wypełnionego 450 kg trotylu. W skutek ukraińskiego ataku okręt został poważnie uszkodzony i obecnie nie może realizować zadań bojowych.
➤ Rząd Republiki Federalnej Niemiec po raz kolejny zaktualizował stronę internetową, na której publikuje listę sprzętu i wyposażenia wojskowego, które zostało przekazane Ukrainie do walki z rosyjskim agresorem. Po ostatnim update w zestawieniu znalazły się dwa pojazdy wsparcia Wisent 1, pięć mobilnych kompleksów rozpoznawczych SurveilSPIRE, trzy drony rozpoznawcze Vector, pięć mobilnych kompleksów antenowo-masztowych oraz dziewięć pojazdów terenowych dla straży granicznej.
SOBOTA 05.08.
➤ W nocy z piątku na sobotę było niespokojnie w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej i samego miasta Kercz na okupowany przez Rosjan Półwyspie Krymskim. Rosyjscy okupanci informowali, że ruch na moście krymskim został wstrzymany ze względu na potencjalną możliwość przeprowadzenia ataku na wspomniany obiekt. Dodatkowo okoliczni mieszkańcy mieli słyszeć eksplozje niedaleko konstrukcji, jednak sam most nie został tym razem uszkodzony.
➤ Jednakże tamtej nocy w Cieślinie Kerczeńskiej faktycznie miał miejsce atak. Trafiony został rosyjski tankowiec „SIG”, który płynął z Turcji w kierunku Federacji Rosyjskiej. Uderzenie najprawdopodobniej zostało wykonane za pomocą nawodnych dronów. W skutek ataku członkowie załogi (w liczbie jedenastu osób) mieli odnieść niewielkie obrażenia, nie zagrażające ich życiu. Warto wspomnieć, iż wcześniej opisywany tankowiec przewoził paliwo lotnicze z okupowanego Krymu do Syrii dla stacjonującego tam rosyjskiego kontyngentu wojskowego, za co został w 2019 roku wpisany na międzynarodową listę sankcyjną.
➤ Ukraińskie Ministerstwo Finansów przedstawiło dane dotyczące wsparcia finansowego udzielonego Ukrainie przez rząd w Berlinie od momentu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji w lutym 2022 roku. Łącznie strona niemiecka przekazała Kijowowi 1,55 mld dolarów (ok 6,3 mld PLN). Część funduszy nadano w ramach dotacji oraz pożyczek. Pozyskane zasoby są kierowane przede wszystkim na wypłatę pensji, emerytur w sektorze administracji państwowej, a także na prowadzenie świadczeń socjalnych dla mieszkańców kraju.
NIEDZIELA 06.08.
➤ Mer miasta Moskwa Siergiej Sobianin przekazał informację, iż stołeczne lotnisko międzynarodowe „Wnukowo” zostało czasowo zamknięte, ze względu na rzekomy atak ukraińskiego drona. Z powodu naruszenia przestrzeni powietrznej przez nieznany obiekt powietrzny, przyloty oraz odloty samolotów pasażerskich zostały wstrzymane na kilka godzin. Sam obiekt miał zostać później strącony przez rosyjską obronę przeciwlotniczą.
➤ Ministerstwo ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów Ukrainy zawiadomiło, że na granicy obwodu sumskiego po stronie ukraińskiej oraz obwodu biełgorodzkiego po stronie rosyjskiej wznowiło działalność jednokierunkowe przejście graniczne Kołotilówka-Pokrowka. Placówka ta umożliwia przejście obywatelom Ukrainy (którzy przybywają z terytoriów tymczasowo okupowanych) z obszaru państwa rosyjskiego do własnej ojczyzny. Ruch w przeciwną stronę z wiadomych względów jest zabroniony, a pozostałe przejścia graniczne ukraińsko-rosyjskie pozostają zamknięte.
➤ Koleje Mołdawskie poinformowały, że częściowo wykoleił się pociąg towarowy przewożący ukraińskie zboże do portu Reni nad Dunajem. Jako wstępną przyczynę wypadku określono bardzo wysoką temperaturę, co spowodowało odkształcenie się torów, po których poruszał się wspomniany skład. W efekcie osłabienia trakcji 6 z 61 wagonów przewożących ukraińskie produkty rolne wykoleiło się. W incydencie nikt nie został ranny. Na miejscu są prowadzone czynności wyjaśniające okoliczności zajścia.
PONIEDZIAŁEK 07.08.
➤ Andrij Jermak, szef gabinetu prezydenta Ukrainy przekazał informację, iż z niewoli rosyjskiej do kraju powróciło kolejnych 22 ukraińskich wojskowych, służących w Siłach Zbrojnych Ukrainy. Najstarszy z oswobodzonych ma 54 lata, a najmłodszy 23. Równocześnie Jermak zaznaczył, iż żołnierze zostaną odtoczeni odpowiednią opieką medyczną, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Do tej pory z rosyjskiej niewolili udało się uwolnić 2598 cywili i wojskowych. Ostatnia wymiana była już 48 z kolei.
➤ Hakerzy wspierający sprawę ukraińską włamali się na rosyjską witrynę MosmiskBTI (Moskiewskiego Miejskiego Biura Inwentaryzacji Technicznej), w której były przechowywane dane dotyczące nieruchomości (oraz ich właścicieli) w Moskwie i rejonie moskiewskim. Hakerzy zamieścili na przejętej stronie oświadczenie, w którym wskazali, iż wszelkie dane dotyczące rosyjskich urzędników i wojskowych oraz polityków, które udało im się pozyskać, zostały przekazane do Sił Zbrojnych Ukrainy.
➤ Rada Miasta Ryga wraz ze stowarzyszeniem „Tev” poinformowała, że z Łotwy do Ukrainy została wysłana stacja uzdatniania wody, która zostanie ulokowania w Chersoniu, w celu przezwyciężenia skutków powodzi, wywołanej zniszczeniem przez rosyjskiego agresora zapory oraz hydroelektrowni w Nowej Kachowce. Przedstawiciele łotewskiej stolicy podkreślili, iż była to pierwsza dostawa tego typu. Produkcja niezbędnego sprzętu zajęła około miesiąca. Całe przedsięwzięcie zostało sfinansowane przez Radę Miasta Ryga – koszt wyniósł około 49 tys. euro.
WTOREK 08.08.
➤ Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych przedstawiła dane dotyczące funkcjonariuszy organizacji, którzy ponieśli śmierć lub zostali ranni w wyniku rosyjskiej agresji. Od lutego 2022 roku poległo 78 ratowników, a 280 odniosło obrażenia. Równocześnie przedstawiciel Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych wyraźnie podkreślił, że „(…) ratownicy są chronieni międzynarodowymi konwencjami, ponieważ nie prowadzą działań wojennych, ale idą ratować ludzi i nieść pomoc.”.
➤ We wtorek ukraińskie i belgijskie media informowały, że w dniu poprzednim rozpoczęto wysyłkę z Belgii do Ukrainy 50 czołgów Leopard 1. Pierwotnie pojazdy te służyły w armii belgijskiej, jednak później zostały wycofane ze służby i sprzedane prywatnej firmie po cenie rynkowej złomu, czyli 15 tys. euro za sztukę. Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji maszyny zostały odkupione przez niezidentyfikowany kraj (rząd Belgii nie był wówczas zainteresowany wykupieniem czołgów, bo cena podana przez przedsiębiorstwo – 500 tys. za pojazd – była zbyt wysoka) i wyremontowane. Obecnie jest prowadzony transport omawianych Leopardów 1 do państwa ukraińskiego. Na temat dostaw zachodnich czołgów dla Ukrainy przygotowaliśmy osobne opracowanie, do którego odsyłamy w tym miejscu.
➤ Serhij Kuźmin, zastępca dowódcy zgrupowania sił operacyjnych i strategicznych „Tawria” ds. komunikacji strategicznej omówił aktualną sytuację oddziałów ukraińskich na froncie południowym. Jednostki ukraińskie miały odnieść sukcesy w rejonie miast Robotyne oraz Berdiańsk. Siły Zbojne Ukrainy miały wkroczyć na pierwszą (z trzech) linię rosyjskich umocnień w tamtej okolicy. Kuźmin zaznaczył, iż progres jest realizowany wolno, ponieważ ukraińskie zgrupowanie musi operować bez wsparcia lotniczego oraz przedzierać się przez rosyjskie gęste pola minowe, wzmocnione przeszkodami inżynieryjnymi.
ŚRODA 09.08.
➤ Pawło Kyrylenko, szef Donieckiej Obwodowej Administracji Wojskowej podzielił się danymi dotyczącymi uszkodzeń i zniszczeń budynków w obwodzie donieckim, dokonanych przez rosyjskiego okupanta. Od momentu rozpoczęcia inwazji do chwili obecnej (tj. 9 sierpnia 2023 r.) Rosjanie zniszczyli około 81,5 tys. budynków mieszkalnych, a częściowo uszkodzili 5400 domów. Ponadto okupanci zniszczyli więcej niż 1300 placówek medycznych i oświatowych, a także zrujnowali 90 obiektów infrastruktury drogowej, m. in. mosty, skrzyżowania, przejazdy kolejowe.
➤ Według deklaracji rządu w Berlinie w ciągu ostatniego tygodnia strona ukraińska otrzymała z Niemiec kolejną transzę wsparcia wojskowego. Wśród dostarczonego sprzętu znalazły się przede wszystkim dwie wyrzutnie Patriot (będące wybranymi elementami całego kompleksu; nie dostarczono całego nowego zestawu). Oprócz tego transport objął 6525 artyleryjskich pocisków dymnych kalibru 155 mm, dziesięć pojazdów terenowych Bandvagn 206, pięć pojazdów dla straży granicznej, cztery drony rozpoznawcze VECTOR. Ponadto Niemcy przekazali stronie ukraińskiej ładunki wybuchowe (w nieokreślonej ilości), ponad tysiąc lornetek, 20 tys. gogli ochronnych, sześć ciągników siodłowych HX81 o napędzie 8 na 8 wraz z pięcioma naczepami, dwie ciężarówki z napędem 8×6 z kontenerami na pace oraz 40 tys. zestawów pierwszej pomocy.
➤ Przedstawiciele Sił Zbrojnych Ukrainy przekazali informację, iż oddziały ukraińskie uderzyły w rosyjskie stanowisko dowodzenia znajdujące się w okupowanej miejscowości Nowa Kachowka na lewym (wschodnim) brzegu Dniepru. Jednakże Ukraińcy nie doprecyzowali za pomocą jakich środków trafili w rosyjski sztab. Wiadomym jednak jest, iż centrum dowodzenia „oberwało”, na co wskazują udostępnione w Internecie filmy, nagrane w rejonie krótko po przeprowadzeniu ukraińskiego ataku.
CZWARTEK 10.08.
➤ Przedstawiciele Sił Morskich Sił Zbrojnych Ukrainy ogłosili, iż tymczasowo zostały zorganizowane korytarze morskie dla statków handlowych, zmierzających z oraz do ukraińskich czarnomorskich portów. Równocześnie w wydanym komunikacie ostrzeżono, iż „(…) na wszystkich trasach występuje zagrożenie militarne i minowe ze strony Federacji Rosyjskiej”. Wytyczone trasy zostały wcześniej przedstawione Międzynarodowej Organizacji Morskiej, która zaakceptowała ukraińską propozycję.
➤ W czwartek doszło do spotkania pomiędzy zastępcą szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Bohdanem Drapyaty a azerbejdżańską delegacją z ambasadorem Seymourem Mardalievem na czele. Podczas rozmów ustalono, iż w niedalekiej przyszłości na terenie Azerbejdżanu zostaną zorganizowane szkolenia dla „ukraińskich specjalistów w zakresie rozminowywania” obszarów. Ponieważ były to dopiero wstępnie rozmowy, nie sprecyzowano ilu ukraińskich wojskowych uda się do azerskiego kraju w celu odbycia instruktażu.
➤ Rząd w Tallinie zapowiedział dostawy uzbrojenia strzeleckiego do państwa ukraińskiego. Najnowsze dostawy maja obejmować 150 karabinów wraz z zapasem amunicji. Do tej pory Estonia udzieliła wsparcia Ukrainie o wartości ponad 400 mln euro, co stanowi ponad 1% PKB tamtego kraju. Wcześniej strona estońska dostarczyła do państwa ukraińskiego m. in. pociski przeciwpancerne Javelin, haubice, amunicję artyleryjską, miny i granatniki przeciwpancerne, moździerze, sprzęt do łączności, szpitale polowe, pojazdy lekarstwa, środki ochrony osobistej oraz suche racje żywnościowe.