Polecamy Państwa uwadze nasze najnowsze opracowanie dotyczące aktualnej sytuacji wokół Ukrainy. Niniejszy tekst obejmuje wydarzenia powiązane z państwem ukraińskim, które miały miejsce od 27 stycznia do 2 lutego 2023 roku. Poprzednie podsumowania można znaleźć na naszej stronie za pośrednictwem tego hiperłącza lub zakładki „Wojna na Ukrainie” na górze strony.
PIĄTEK 27.01.
📌 Niemieckie media poinformowały, że poprzedniego dnia (w czwartek) do Kolonii przybyła pierwsza grupa ukraińskich wojskowych. Wkrótce na miejscu mają rozpocząć szkolenie z użytkowania gąsienicowych bojowych wozów piechoty Marder 1. Ćwiczenia są organizowane w ramach pakietu wsparcia Sił Zbrojnych Ukrainy (SZU), które otrzymają także 40 sztuk wspomnianych pojazdów. Ponadto strona ukraińska otrzyma 7 samobieżnych pojazdów przeciwlotniczych oraz dodatkową dostawę pocisków rakietowych dla zestawów obrony przeciwlotniczej IRIS-T, a także jeden dodatkowy kompleks IRIS-T.
📌 W piątek rząd w Tokio poinformował, że od 3 lutego br. zostaną wprowadzone sankcje na wybrane osoby oraz przedsiębiorstwa powiązane z Federacją Rosyjską. Obostrzenia dotkną 22 osoby z Rosji, w tym rzeczniczkę praw dziecka Marię Lwowa-Biełową, wiceministra obrony Michaiła Mizincewa, wicepremiera Andrieja Biełousowa, a także 49 rosyjskich firm, takie jak KamAZ, MMZ Avangard, Irkut Corporation (UAC).
📌 Rzeczniczka Pentagonu Sabrina Singh oświadczyła w czasie spotkania, że Ukraina otrzyma czołgi Abrams w najnowszym wariancie, czyli M1A2. Pojazdy pancerne mają zostać dostarczone stronie ukraińskiej w ciągu kilku miesięcy za pośrednictwem inicjatywy pt. „Inicjatywa Wspierania Bezpieczeństwa Ukrainy”. Przedstawicielka Departamentu Obrony USA nie sprecyzowała kiedy dokładnie amerykańskie czołgi pojawią się na ukraińskiej ziemi, a także gdzie i kiedy rozpocznie się szkolenie dla czołgistów z Ukrainy z obsługi Abramsów.
SOBOTA 28.01.
📌 Margarita Robles, minister obrony Hiszpanii omówiła obecną sytuację dotyczącą dostaw czołgów Leopard 2A4 do Ukrainy. Na chwilę obecną Hiszpanie zamierzają przeprowadzić przegląd oraz dokonać niezbędnych napraw pojazdów pancernych zlokalizowanych w bazie wojskowej w Saragossie. Cała operacja ma zostać wykonana do wiosny. Równolegle do prowadzonych konserwacji maszyn mają być prowadzenia dla ukraińskich czołgistów i mechaników z obsługi omawianych Leopardów. Opisywana akcja będzie w pełni prowadzona w porozumieniu oraz koordynacji z zachodnimi partnerami.
📌 Wiceminister polityki rolnej i żywnościowej Ukrainy Taras Wysocki przedstawił aktualną kondycję ukraińskiego rolnictwa. W wyniku rosyjskiej agresji oraz okupacji niektórych terytoriów państwa ukraińskiego obszar pod uprawy zmniejszył się o około 25%. Minister podkreślił, że oczyszczenie terenów wyzwolonych, nadających się pod uprawę, zajmie co najmniej kilka miesięcy, a nawet rok, ze względu na miny oraz materiały wybuchowe w ziemi pozostawione przez nieprzyjaciela. Wysocki dodał, iż w roku 2023 największym wyzwaniem dla ukraińskich rolników będzie „kosztowna logistyka oraz kryzys energetyczny”.
📌 Biuro Inspektora Generalnego Amerykańskiej Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) podało informację, iż w USA rozpoczęła działalność instytucja do monitorowania oraz badania nielegalnych działań oszustów i skorumpowanych osób, którzy wykorzystują pomoc Amerykanów dla Ukrainy podczas inwazji Rosji na pełną skalę. Opisywanym organem jest Międzyagencyjna Grupa Robocza ds. Nadzoru na Ukrainie, która zrzesza głównie inspektorów z trzech kluczowych państwowych jednostek (Ministerstwo Obrony, Departament Stanu i USAID). Przedstawiciele instytucji monitorującej mieli już w zeszłym roku udać się do Ukrainy, a także Niemiec, by na miejscu obserwować oraz badać przypadki nadużyć przy dostarczaniu pomocy z USA dla strony ukraińskiej
NIEDZIELA 29.01.
📌 Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii poinformowało za pośrednictwem mediów społecznościowych, iż do kraju przybyli ukraińscy pancerniacy, którzy wkrótce rozpoczną szkolenie z użytkowania czołgów Challenger 2. Przypomnijmy, 15 stycznia br. rząd w Londynie potwierdził zamiar dostarczenia stronie ukraińskiej 14 czołgów Challenger 2 wraz z 30 działami samobieżnymi kalibru 155 mm AS90.
📌 Prezydent-elekt Republiki Czeskiej Petr Pavel zapowiedział, iż wiosną odwiedzi Ukrainę, wraz z prezydentka Słowacji, Zuzaną Čaputovą. Wizyta ma zostać zorganizowana jeszcze przed szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego, który jest zaplanowany na lipiec 2023 roku. W niedzielę nowy prezydent Czech odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełeńskim. W kontekście wojny w Ukrainie Pavel podkreślił, iż zamierza wciąż wspierać stronę ukraińską, aż do klęski Federacji Rosyjskiej.
📌 Armin Papperger, prezes niemieckiego koncernu zbrojeniowego Rheinmetall oświadczył, że zakłady zbrojeniowe w Niemczech są gotowe do zintensyfikowania produkcji amunicji czołgowej oraz artyleryjskiej, w celu uzupełnienia zapotrzebowania strony ukraińskiej oraz zachodnich partnerów. Papperger zaznaczył, iż Rheinmetall może rozwinąć produkcję rocznie do 240 tys. pocisków do czołgów oraz 450–500 tys. pocisków dla artylerii kalibru 155 mm. Ponadto niemieckie zakłady zbrojeniowe mają prowadzić negocjacje z amerykańską firmą Lockheed Martin w celu rozpoczęcia produkcji zestawów HIMARS nad Renem.
PONIEDZIAŁEK 30.01.
📌 Przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełeński odbył roboczą wizytę w obwodzie mikołajowskim, gdzie spotkał się premierką Danii Mette Frederiksen. W trackie briefingu omawiano kwestię sytuacji operacyjnej na południu państwa ukraińskiego, jak również o skutkach rosyjskich ataków na infrastrukturę cywilną i krytyczną za pośrednictwem uderzeń rakietowych oraz dronów bezzałogowych. Ponadto przedstawiciele obu państw udali się do jednego ze szpitali w Mikołajowie, gdzie odwiedzili rannych obrońców ukraińskiej ojczyzny.
📌 Przy okazji spotkania przywódców Ukrainy i Danii premierka Mette Frederiksen ogłosiła, iż Kopenhaga dołączy do międzynarodowej inicjatywy „Ziarno z Ukrainy” (ang. „Grain grom Ukraine”). Przypomnijmy, opisywana akcja polega na pomocy w dostarczaniu ukraińskich plonów do najbiedniejszych krajów Afryki. Oprócz tego Frederiksen zapewniła, iż Dania dołoży wszelkich starań w asyście odbudowy miasta Mikołajów, a także wesprze odnowienie ukraińskiej gospodarki w przyszłości.
📌 Rosyjska firma „Fores” (ros. „Форес”) zajmująca się produkcją sprzętu do szybów naftowych wyznaczyła gratyfikację finansową za przejęcie lub zniszczenie w Ukrainie czołgów Abrams i Leopard, które wkrótce zostaną dostarczone stronie ukraińskiej przez zachodnich partnerów. Za pierwsze wyeliminowanie z walki Abramsa lub Leoparda jest przewidziana nagroda w wysokości 5 mln rubli (ok. 310 tys. PLN), a za każdy kolejny – 500 tys. rubli (ok. 31 tys. PLN). Podobna gratyfikacja ma czekać na tego, komu uda się zestrzelić myśliwce F-15 lub F-16, jeśli w przyszłości pojawią się na Ukraińskim niebie. W przypadku celów lotniczych nagroda wynosi 15 mln rubli (ok. 1 mln PLN).
WTOREK 31.01.
📌 Dowództwo Transportu Sił Zbrojnych USA przekazało informację, iż z wybrzeża North Charleston w Południowej Karolinie wyruszył pierwszy transport morski przewożący bojowe wozy piechoty M2 Bradley dla Ukrainy. Omawiana transza obejmuje 60 maszyn. Amerykańskie Dowództwo podkreśliło, że dostawy bojowych wozów piechoty wzmocnią zdolności ofensywne strony ukraińskiej i pozwolą na ochronę własnej granicy przed nielegalną rosyjską inwazją.
📌 Bjørn Arild Gram, minister obrony Norwegii zapowiedział, że rząd w Oslo chce dostarczyć czołgi Leopard 2 stronie ukraińskiej tak szybko, jak to jest możliwe. Najprawdopodobniej ten cel uda się zrealizować do końca marca. Strona norweska nie określiła ile Leopardów 2A4 planuje przekazać ukraińskim wojskom. Warto jednak nadmienić, że Norweskie Siły Zbrojne (norw. Forsvaret) posiadają w służbie w sumie 36 maszyn tego typu.
📌 We wtorek w Budapeszcie odbyła się wspólna konferencja ministrów obrony Węgier (Kristof Szalay-Bobrovniczky) oraz Austrii (Klaudia Tanner). W trakcie wystąpienia ministrowie oświadczyli, że (cyt.) „stanowisko Austrii i Węgier w sprawie wojny na Ukrainie jest jasne i oba kraje nie wysyłają broni w strefę konfliktu, aby zapobiec dalszej eskalacji”. Szalay-Bobrovniczky określił, że Węgry „będą po stronie pokoju”, udzielając pomocy humanitarnej dla uchodźców dotkniętych wojną. Z kolei Tanner stwierdziła, że największym ryzykiem jest to, iż trwający konflikt może rozprzestrzenić się na Europę, nie tylko jako walki konwencjonalne, ale również działania hybrydowe oraz ogólne zwiększenie migracji ludności.
ŚRODA 01.02.
📌 Do Kijowa przybył prezydent Austrii Alexander Van der Bellen. Na miejscu spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełeńskim. Oprócz tego delegacja austriacka dostarczyła stronie ukraińskiej wsparcie w postaci kilku generatorów prądotwórczych. Prezydent Van der Bellen oświadczył, iż (cyt.) „Austria jest neutralna militarnie, ale w żadnym razie nie jesteśmy neutralni w naszym nastawieniu. Ukraińskie kobiety i mężczyźni walczą o swój kraj i o przyszłość swoich dzieci. I my im w tym pomagamy”.
📌 Ukraińskie Ministerstwo Rozwoju Społeczności, Terytoriów i Infrastruktury przekazało informację za pośrednictwem mediów społecznościowych, iż rząd Japonii podjął decyzję o przekazaniu Ukrainie 170 mln dolarów (ok. 734 mln PLN). Omawiana kwota zostanie przeznaczona na projekty związane z istotną odbudową przede wszystkim infrastruktury krytycznej. Wsparcie będzie polegać na dostarczaniu przez stronę japońską towarów oraz usług niezbędnych do prowadzenia odbudowy. Decyzja o rozpoczęciu pomocy zostanie wkrótce umocowana poprzez zwarcie umowy o dofinansowanie z Japońską Agencją Współpracy Międzynarodowej.
📌 Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała, że jej funkcjonariusze ujęli w Kijowie pracownika ukraińskich zakładów zbrojeniowych „Ukroboronprom” (ukr. „Укроборонпром”), który współpracował z rosyjskim wywiadem. Według ustaleń śledczych 48-letni inspektor BHP ze wspomnianych zakładów potajemnie zbierał informacje na temat ukraińskiej broni, która btła dostarczana odziało Sił Zbrojnych Ukrainy na kierunku wschodnim oraz południowym. Ponadto mężczyzna miał między innymi informować stronę rosyjską o skutkach przeprowadzonych przez agresora ostrzałów artyleryjskich i rakietowych na stolicę oraz tereny okoliczne w marcu 2022 roku. Zatrzymanemu postawiono zarzut na postawie art. 111 ust. 2 Kodeksu Karnego Ukrainy („zdrada stanu popełniona w stanie wojennym”). Za prowadzenie nielegalnego procederu mężczyźnie grozi kara od 15 lat do dożywocia wraz z konfiskatą mienia.
CZWARTEK 02.02.
📌 Wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell po zakończonym spotkaniu z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem ogłosił, że Unia Europejska przeszkoli kolejnych 15 tys. żołnierzy ukraińskich, a także przeznaczy 25 mln euro na rozminowanie niebezpiecznych terenów w pastwie ukraińskim. W trakcie instruktarzu ukraińscy wojskowi zapoznają się z obsługą nowego uzbrojenia, w tym Leopardów 2. Z kolei oczyszczenie zaminowanych obszarów pozwoli na powrót do normalnego życia ukraińskiej społeczności.
📌 Johannes Hahn, Europejski Komisarz ds. Budżetu i Programowania Finansowego oświadczył, że Unia Europejska wkrótce ogłosi przyznanie Ukrainie dodatkowego wsparcia finansowego w wysokości 400 mln euro. Pozyskana kwota zostanie skierowana na wsparcie procesu reform, pozwalających na zacieśnienie współpracy między UE a Ukrainą.
📌 Minister Spraw Zagranicznych Włoch Antonio Tajani wskazał przybliżony termin, gdy systemy rakiet przeciwlotniczych SAMP/T zostaną przekazane stronie ukraińskiej. Omawiany kompleks ma pojawić się w Ukrainie w przeciągu najbliższych siedmiu lub ośmiu tygodni. Przypomnijmy, pod koniec stycznia br. Francja i Włochy doszły do porozumienia w sprawie dostarczenia armii ukraińskiej omawianych systemów artylerii przeciwlotniczej. Ponadto państwa podpisały umowę o zakupie do 700 pocisków rakietowych Aster, wykorzystywanych przez wspomniany wcześniej kompleks SAMP/T.
