Zachęcamy do lektury naszego następnego opracowania, dotyczącego bieżących zdarzeń powiązanych z państwem ukraińskim. W tymże tekście zreferowaliśmy najnowsze doniesienia dotyczące Ukrainy, które miały miejsce w czasie od 6 stycznia 2023 roku do 12 stycznia 2023 roku. Poprzednie podsumowania można znaleźć na naszej stronie za pośrednictwem tego hiperłącza lub zakładki „Wojna na Ukrainie” na górze strony.
PIĄTEK 06.01.2023
➤ Departament Obrony USA ogłosił kolejny rozbudowany pakiet wsparcia dla Ukrainy. Wartość tejże pomocy wynosi 3,075 mld dolarów (około 13,4 mld PLN). W omawianych dostawach pomocy znalazło się przede wszystkim 50 gąsienicowych bojowych wozów piechoty M2 Bradley wraz z uzbrojeniem dla nich – 500 pociskami przeciwpancernymi oraz 250 tys. sztuk amunicji do działka kalibru 25 mm. Ponadto strona ukraińska otrzyma ze Stanów Zjednoczonych 100 transporterów opancerzonych M113, 55 pojazdów opancerzonych typu MRAP, 138 samochodów terenowych HUMVEE oraz 18 haubic M109 kal. 155 mm, a także 18 pojazdów zabezpieczenia technicznego. Oprócz tego USA dostarczy amunicję artyleryjską i rakietową, przeciwpancerne pociski kierowanie, miny przeciwpiechotnie, karabiny snajperskie, karabiny maszynowe oraz amunicję do podwieszanych granatników i broni strzeleckiej, a także noktowizory i optykę (np. celowniki, kolimatory) do broni oraz części zapasowe do uzbrojenia.
➤ Premier Ukrainy Denys Szmyhal w trakcie posiedzenia rządu poinformował, że w minionym roku państwo ukraińskie otrzymało w sumie około 1 bln hrywien od międzynarodowych partnerów. Największy wkład wniosły Stany Zjednoczone – 410 mld hrywien, z kolei państwa Unii Europejskiej (wraz z pozostałymi instytucjami UE i Europejskim Bankiem Inwestycyjnym) udzieliły 390 mld hrywien. Oprócz tego Międzynarodowy Fundusz Walutowy przekazał rządowi w Kijowie 88 mld hrywien, natomiast 60 mld hrywien dołożył Bank Światowy. Warto wyróżnić jeszcze Japonię, która przekazała 17 mld hrywien. Pozostałe kwoty pochodzą od wielu innych partnerów. Premier Ukrainy podziękował za tak ogromne wsparcie – dzięki niemu państwo ukraińskie mogło na czas wypłacać emerytury oraz inne świadczenia socjalne, czy pensje dla nauczycieli i lekarzy.
➤ Steffen Gebeshreit, rzecznik niemieckiego rządu przedstawił plan dostaw sprzętu wojskowego dla Ukrainy w najbliższym czasie. Przede wszystkim określił, że zestaw rakiet przeciwlotniczych Patriot dotrze do państwa ukraińskiego w pierwszym kwartale tego roku. Ponadto wskazał, iż także do końca najbliższego kwartału strona niemiecka zamierza dostarczyć 40 gąsienicowych bojowych wozów piechoty Marder 1 (nie mylić z niemieckimi niszczycielami czołgów z okresu drugiej wojny światowej Marder I).
SOBOTA 07.01.2023
➤ Laura Cooper, Zastępca Asystenta Sekretarza Obrony ds. Rosji, Ukrainy, Eurazji (ang. Deputy Assistant Secretary of Defense for Russia, Ukraine, Eurasia) określiła dlaczego USA nie planuje obecnie przekazać stronie ukraińskiej czołgów M1 Abrams. Przedstawicielka Pentagonu uzasadniała to tym, że omawiane maszyny pancerne generują wysokie koszty użytkowania – zużywają mnóstwo paliwa, a ich konserwacja wymaga wiele nakładu czasu oraz pracy. Ponadto należałoby odpowiednio przeszkolić ukraińskich czołgistów oraz mechaników z obsługi Abramsów, a na to ponownie potrzeba dużo czasu oraz funduszy.
➤ W trakcie rzekomego „zawieszenia broni”, zapowiedzianego przez Federację Rosyjską, wojska agresora kilkukrotnie ostrzelały miasto Chersoń. W jednym z ataków rosyjskie rakiety uderzyły w budynki mieszkalne oraz kompleks Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. W wyniku tego uderzenia na jednostkę ratowniczo-strażacką śmierć poniósł jeden z ratowników. Poprzednia ataki rakietowe na omawiany kompleks medyczno-pożarniczy miały miejsce w dniu poprzedzającym. Wówczas informowano, że byli zabici oraz ranni, jednak nie wskazano ile dokładnie było ofiar rosyjskiego uderzenia.
➤ Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych opracowała interaktywną mapę przedstawiającą tereny zaminowane na obszarze państwa Ukraińskiego. Na mapie oznaczono punkty (z dokładnością do 30 metrów), gdzie znajdują się potencjalnie niebezpieczne ładunki wybuchowe wraz z określeniem ich stopnia zagrożenia. Przygotowana mapa ma pozwolić na planowanie tras w pobliżu miejsc, gdzie miały miejsce działania wojenne. Opisywaną mapę można zobaczyć na oficjalnej stornie internetowej, a także pobrać jako aplikację na telefon z systemami Android oraz iOS (Apple).
NIEDZIELA 08.01.2023
➤ Grecja wyraziła gotowość do rezygnacji z dostaw bojowych wozów piechoty Marder z Niemiec, by w pierwszej kolejności otrzymało je państwo ukraińskie. Minister obrony Grecji Nikolaos Panajotopulos przypomniał, iż do tej pory jego kraj dostarczył Ukrainie więcej bojowych wozów piechoty (20), niż otrzymał w zamian od strony niemieckiej (14 maszyn). Jednocześnie grecki minister podkreślił, że obecnie rząd w Atenach może obyć się bez niemieckich dostaw, przekazując kolejne pojazdy dla armii ukraińskiej.
➤ Jarosław Januszewicz, szef ukraińskiej administracji regionalnej w Chersoniu przekazał informację za pośrednictwem mediów społecznościowych, iż dzielnica miasta została ostrzelana przez rosyjskich agresorów z użyciem amunicji zapalającej. Na potwierdzenie tych doniesień Januszewicz zamieścił film, na którym widać opadający na aglomerację płonący biały fosfor. Na szczęście tym razem nie było ofiar wśród ludności cywilnej.
➤ Szef gabinetu Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak poinformował, iż doszło do kolejnej wymiany jenieckiej. Podczas ostatniej akcji na stronę ukraińską powróciło 50 ukraińskich żołnierzy. W szczegółach podano, że było to 25 oficerów z Sił Zbrojnych Ukrainy (SZU), 13 członków Gwardii Narodowej Ukrainy, 4 funkcjonariuszy Straży Granicznej, 3 przedstawicieli Marynarki Wojennej i 5 ludzi z Obrony Terytorialnej. W detalach określono także, iż 11 oswobodzonych wcześniej zostało zatrzymanych przez Rosjan w trakcie przejmowania kontroli nad niesławną Czarnobylską Elektrownią Jądrową (EJ), 8 poprzednio bohatersko broniło Mariupola, a pozostali uczestniczyli w walkach w obwodach: kijowskim, donieckim, ługańskim, charkowskim, czernichowskim oraz chersońskim. Była to już w sumie 36. wymiana jeńców. Do tej pory w ramach prowadzonych wymian na stronę ukraińską powróciło łącznie 1646 osób (cywili oraz wojskowych).
PONIEDZIAŁEK 09.01.2023
➤ Petr Fiala, premier Republiki Czeskiej osobiście złożył autograf na jednym z czołgów T-72, które zostaną przekazane Ukrainie w najbliższym czasie. Premier Czech zamieścił zdjęcie w mediach społecznościowych, gdzie widać jak nanosi „dedykację” na czołg, która brzmiała: „Walecznym obrońcom Ukrainy”. Opisywany czołg T-72 jest jedną z maszyn, które zmodernizowały czeskie zakłady zbrojeniowe. Projekt ten sfinansowały Holandia oraz USA – pisaliśmy o tym szerzej w naszym podsumowaniu nr XX.
➤ Niemiecka Federalna Agencja Pomocy Technicznej (niem. Bundesanstalt Technisches Hilfswerk, THW) przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych tego kraju dostarczyła do miasta Chersoń 7 generatorów energii elektrycznej o dużej mocy. O przekazaniu potężnych źródeł zasilania poinformował szef ukraińskiej administracji regionalnej w Chersoniu Jarosław Januszewicz. Przedstawiciel administracji państwowej wskazał, iż 3 otrzymane generatory zostaną przeznaczone na zaopatrzenie w wodę oraz odprowadzanie kanalizacji, 1 będzie funkcjonował dla placówki onkologicznej w aglomeracji, a pozostałe 3 wesprą działalność chersońskiej sieci elektrociepłowni „Chersonteploenerho” (ukr. Херсонтеплоенерго).
➤ Ukraińskie Ministerstwo Infrastruktury podzieliło się informacją, że od dnia 1 sierpnia 2022 roku do 9 stycznia 2023 roku strona ukraińska wyeksportowała łącznie 17 mln ton płodów rolnych do krajów Afryki, Azji oraz Europy w ramach tzw. „inicjatywy zbożowej”. Ponadto ministerstwo poinformowało także, iż w ciągu ostatnich trzech dni 5 statków opuściło porty w Odessie, przewożąc na pokładzie 158,5 tys. ton ukraińskiej żywności. Wśród nich znajdowały się masowce: LEO 1 z 49,5 tys. tonami produktów rolnych dla Sri Lanki oraz TRUE HARMONY z 26 tys. ton żywności dla Egiptu.
WTOREK 10.01.2023
➤ Niue – terytorium stowarzyszone Nowej Zelandii, położone na wyspie koralowej na Oceanie Spokojnym w Polinezj wyemitowało srebrną monetę pamiątkową o nazwie „Wojownik Azowstali” (ang. „Warrior of Azovstal”) o wartości 5 dolarów. Nominał został poświęcony ukraińskim obrońcom, którzy bronili się do samego końca w kompleksie przemysłowym „Azowstal” w mieście Mariupol. W oficjalnym komentarzu do wydania monety podkreślono, iż „Ukraińscy żołnierze, którzy stawili opór w Azowstali są dowodem na to, że stawianie oporu potężnemu agresorowi ma i zawsze będzie miało rację bytu”. Galerię prezentującą monetę można podejrzeć na tej stronie.
➤ Witalij Kliczko, burmistrz Kijowa przekazał informację w mediach społecznościowych, że z Rygi wyruszyło 10 nowoczesnych autobusów miejskich, które mają dotrzeć jako pomoc do ukraińskiej stolicy. Na pokładzie pojazdów jest przewożona pomoc humanitarna, która została zebrana przez obywateli Łotwy. Kliczko wspomniał, że poprzednia taka akcja miała pod koniec kwietnia zeszłego roku, gdy z Łotwy do Kijowa przybyło 11 autobusów ze wsparciem humanitarnym. Obecnie pojazdy przybyłe w kwietniu kursują na regularnych trasach ukraińskiej stolicy.
➤ Generał broni Ołeksandr Pawluk dowódca sił i środków obrony Kijowa poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych, że oddziały inżynieryjno-saperskie prowadzą minowanie potencjalnych terenów oraz tras dla rosyjskiego natarcia z kierunku północnego. Saperzy przygotowują pułapki na nieprzyjaciela na drogach dojazdowych, lasach, czy w pobliżu linii wysokiego napięcia przy granicy z Białorusią. Gen. broni Pawluk podkreślił, że działania te mają w pierwszej kolejności spowolnić potencjalne szybkie natarcie nieprzyjaciela. W drugim etapie wróg zostanie porażony za pomocą ukraińskiego ognia artyleryjskiego.
ŚRODA 11.01.2023
➤ W Ankarze w Turcji odbyło się spotkanie pomiędzy rzecznikami praw obywatelskich z Ukrainy (Dmytro Lubinets) oraz Federacji Rosyjskiej (Tatiana Moskalkowa). Rozmowy odbywały się na podstawie wcześniejszych ustaleń i przede wszystkim dotyczyły kwestii uwolnienia jeńców wojennych, w tym także cywilów. Ponadto dyskutowano na temat „(…) problemów humanitarnych i spraw związanych z udzielaniem pomocy w zakresie praw człowieka obywatelom obu krajów”. Spotkanie odbywało się bez obecności dziennikarzy.
➤ W środę do Lwowa w ramach niezapowiedzianej wizyty dodali prezydenci Polski Andrzej Duda oraz Litwy Gitanas Nausėda. Spotkanie w ramach Trójkąta Lubelskiego nie zostało wcześniej zgłoszone ze względów bezpieczeństwa. Przywódcy Polski oraz Litwy przebywając we Lwowie złożyli deklaracje dotyczące dalszego wsparcia wojskowego dla Ukrainy. Gitanas Nausėda zapowiedział dostarczenie stronie ukraińskiej systemów obrony przeciwlotniczej. Niestety Prezydent Litwy nie sprecyzował o jakich konkretnie kompleksach przeciwlotniczych jest mowa. Natomiast Andrzej Duda ogłosił, że Warszawa dostarczy SZU „kompanię czołgów” Leopard 2 w ramach międzynarodowej koalicji. Tutaj również brakuje kilku detali, takich jak o jakim wariancie Leopardów jest mowa (2A4, 2A5, 2PL), a także które państwa (i w jakiej ilości czołgów) zamierzają wejść w skład rzeczonej koalicji.
➤ Do Kijowa przybyli prezydenci czterech europejskich stolic – Warszawy, Pragi, Bratysławy oraz Budapesztu. Do publicznej wiadomości nie podano jak przebiegała wizyta. Wiadomym jednak jest, że ukraińska stolica oficjalnie otrzymała zaproszenie dołączenia do inicjatywy Paktu Wolnych Miast. Ponadto po spotkaniu strona ukraińska poinformowała, że Rafał Trzaskowski i Witalij Kliczko podpisali list intencyjny dotyczycący podjęcia współpracy przez warszawskie oraz kijowskie metro, a także przekazania 60 wagonów metra z polskiej stolicy do ukraińskiej metropolii.
CZWARTEK 12.01.2023
➤ Ukraińska firma DTEK zajmująca się odnawialnymi źródłami energii (ukr. ДТЕК ВДЕ) poinformowała, że elektrownia słoneczna „Tryfoniwska” w obwodzie chersońskim wznowiła działalność po wyzwoleniu obszaru spod rosyjskiej okupacji. Przedstawiciele DTEK określili, iż obecnie elektrownia słoneczna funkcjonuje na 15% swojej mocy zainstalowanej, wynoszącej 10 MW. Elektrownia pracuje na niskimi poziomie, ponieważ kompleks był wielokrotnie ostrzeliwany przez wojska agresora, a także część paneli słonecznych została skradziona przez rosyjskich żołnierzy. Oprócz tego na terenie farmy fotowoltaicznej nadal pracują saperzy, poszukując pozostawione przez Rosjan miny oraz inne niebezpieczne materiały wybuchowe.
➤ Ukraińskie ministerstwo ds. Reintegracji Ziem Tymczasowo Okupowanych przekazało informację, że po żmudnych negocjacjach, za pośrednictwem Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, udało się sprowadzić na stronę ukraińską 54 ciała obrońców zabitych w obozie jenieckim w Ołeniwce. Ministerstwo zgłosiło, iż obecnie trwają badania DNA, które pozwolą na identyfikację zwłok, jednakże jest to bardzo długotrwały proces. Przypomnijmy, w lipcu i wrześniu ubiegłego roku Rosjanie ostrzelali kolonię karną w Ołeniwce, w której przetrzymywali ukraińskich żołnierzy. Oczywiście Moskwa zaprzeczyła jakoby była zamieszana w atak na obóz, wskazując, iż to Ukraińcy ostrzelali swoich żołnierzy. Jednakże dostępne materiały audiowizualne, dostępne w Internecie bezpośrednio wskazują, że za tę zbrodnię w pełni odpowiada Federacja Rosyjska.
➤ Główny rzecznik praw obywatelskich Turcji Şeref Malkoç oświadczył, że przywódca państwa tureckiego Recep Tayyip Erdoğan odbędzie w czwartek lub piątek rozmowę telefoniczną z Prezydentem Ukrainy Wołodymirem Zełeńskim oraz Prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Turecki rzecznik mówił także, iż osobiście zwrócił się do Erdoğana o poparcie dla stworzenia korytarza humanitarnego między Ukrainą a Rosją. Malkoç nadmienił, że strona turecka już rozpoczęła prace niezbędne do zorganizowania rzeczonego korytarza humanitarnego.