Zachęcamy do pochylenia się nad naszym następnym podsumowaniu, w którym omówiliśmy bieżącą sytuację dotyczącą państwa ukraińskiego. W tymże opracowaniu zebraliśmy zdarzenia, które w sposób bezpośredni dotyczyły Ukrainy i miał miejsce w czasie ostatnich siedmiu dni (18.11. – 24.11.). Poprzednie podsumowania można znaleźć na naszej stronie za pośrednictwem tego hiperłącza lub zakładki „Wojna na Ukrainie” na górze strony.
PIĄTEK 18.11.
➤ Ukraiński państwowy koncern zbrojeniowy Ukroboronprom ogłosił, iż rozpocznie on współpracę z kompleksem przemysłowo-zbrojeniowym z przynajmniej 6 krajów NATO, w ramach której będzie rozwijana oraz produkowana broń ciężka, a także wybrany sprzęt wojskowy. W detalach wymieniono kraje, takie jak, Polska, Czechy, Francja i Dania. Informacje o pozostałych współdziałających członkach Sojuszu Północnoatlantyckiego nie zostały podane do publicznej wiadomości. W kwestii planowanej koordynacji produkcji uzbrojenia w pierwszej kolejności wymieniono pojazdy opancerzone, systemy rakietowe wielokrotnego startu i „nową, zaawansowaną technologicznie broń”.
➤ Siergiej Aksionow, rosyjski „przywódca” okupacyjnej administracji na Krymie oświadczył, że półwyspie zainicjowano „prace fortyfikacyjne”, które on osobiście nadzoruje. Celem robót jest wzniesienie umocnień dla zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa Krymowi. Aksionow dodał, iż „gwarancje bezpieczeństwa” na półwyspie „powinny zostać osiągnięte poprzez środki”, jakie zostały wprowadzone w części obwodu chersońskiego, okupowanego przez Federację Rosyjską.
➤ Izraelskie media poinformowały, iż tamtejszy rząd zrewidował swoje stanowisko dotyczące spraw Ukrainy i zezwolił, by członkowie NATO (np. Wielka Brytania) mogli przekazać państwu ukraińskiemu kompleksy uzbrojenia, zawierające podzespoły produkcji izraelskiej, takie jak systemy elektrooptyczne i systemy kierowania ogniem. Oprócz tego rząd w Jerozolimie miał, pod wpływem USA, zgodzić się na sfinansowanie „materiałów strategicznych” o wartości milionów dolarów, które mają zostać dostarczone Ukrainie. Izrael zamierza wspierać rząd w Kijowie w sposób dyskretny, by (cyt.) „nie rozgniewać Putina”.
SOBOTA 19.11.
➤ Do Kijowa w ramach niezapowiedzianej wizyty przybył premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak. Na miejscu spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełeńskim oraz przedstawicielami rządu ukraińskiego. Warto przypomnieć, iż podczas pierwszej rozmowy telefonicznej, z końcówki października br., z nowo wybranym premierem Wielkiej Brytanii przywódca Ukrainy zaprosił go do jego kraju, a ten zapowiedział, że zjawi się tam przy najbliższej możliwej okazji.
➤ Minister Spraw Zagranicznych Republiki Estońskiej Urmas Reinsalu ogłosił, że Tallin nie zamierza ograniczyć swojej pomocy Ukrainie tylko do wsparcia w postaci sprzętu wojskowego. Estonia planuje w najbliższym czasie, w ramach akcji humanitarnej, przekazać państwu ukraińskiemu 27 autobusów miejskich, 2 karetki pogotowia ratunkowego oraz 13 agregatów prądotwórczych. Omawiany pakiet ma ułatwić funkcjonowanie ukraińskiemu społeczeństwu w czasie trwającej wojny i nadchodzącej zimy.
➤ Po raz pierwszy od momentu rozpoczęcia pełnoskalowej rosyjskiej inwazji w lutym br. do wyzwolonego Chersonia w sobotę wjechał pociąg pasażerski. Skład wyruszył z ukraińskiej stolicy 18 listopada o godzinie 22:14. Na jego pokładzie znajdowało się 200 pasażerów, którzy zakupili bilety-cegiełki „Ku zwycięstwu”. Sam pociąg został przyozdobiony przez ukraińskich artystów w ramach projektu pt. „Pociąg do zwycięstwa”. Akcja została skoordynowana z ukraińskim przewoźnikiem kolejowym Ukrzaliznycia oraz platformą UNITED 24, pozyskującą fundusze na rzecz pomocy dla Ukrainy. O samym projekcie można przeczytać (w j. angielskim) na oficjalnej stronie akcji.
NIEDZIELA 20.11.
➤ Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) poinformowała, iż jej eksperci pozostający w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej (EJ) zgłosili 10 eksplozji na terenie kompleksu elektrowni. W wyniku (kolejnego) rosyjskiego uderzenia poważnie zostały uszkodzone niektóre budynki, systemy oraz urządzenia. Wysłannicy MAEA nie zgłosili jednak żadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa jądrowego. Nikt też przebywający na terenie Zaporoskiej EJ nie został ranny. Dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi zaapelował do Ukrainy i Rosji o jak najpilniejsze ustalenie oraz wprowadzenie zdemilitaryzowanej strefy bezpieczeństwa w pobliżu Zaporoskiej EJ.
➤ Sébastien Lecornu, minister Sił Zbrojnych Francji podzielił się detalami kolejnej pomocy wojskowej, która została dostarczona Ukrainie. W detalach minister zaznaczył, iż chodzi o systemy obrony powietrznej o nazwie Crotale. Jest to kompleks uzbrojony w kierowane pociski rakietowe ziemia-powietrze produkcji francuskiej, który może zostać zamontowany na odpowiednio dostosowanych pojazdach morskich czy lądowych. Do tej pory wojska ukraińskie miały otrzymać dwie baterie tego typu francuskiego uzbrojenia.
➤ Po raz pierwszy w historii do Ukrainy przybył minister obrony Nowej Zelandii Peeni Henare. W trakcie wizyty spotkał się w Kijowie z ministrem obrony Ukrainy Ołeksijem Reznikowem. Przedstawiciele obu krajów rozmawiali na temat wspólnie prowadzonych projektów, sposobów wzmacniania zdolności obronnych oraz skoordynowania wysiłków na rzecz odbudowy Ukrainy po wojnie. Reznikow podziękował ministrowi obrony Nowej Zelandii za „chęć promowania interesów Ukrainy w Azji Południowo-Wschodniej.”
PONIEDZIAŁEK 21.11.
➤ François Bausc, wicepremier Luksemburga i minister obrony ogłosił przekazanie w niedalekiej przyszłości państwu ukraińskiemu wielozadaniowych pojazdów kołowych o dużej mobilności (HMMWV), potocznie określanych jako Humvee. Ponadto Bausc zapowiedział udział armii luksemburskiej w prowadzeniu instruktarzy dla 15 tys. ukraińskich żołnierzy w ramach europejskiej misji szkoleniowej EUMAM Ukraine (European Union Assistance Mission Ukraine).
➤ Rosjanie odrzucili propozycję szefa MAEA Rafaela Grossiego, by przeprowadzić gruntowną analizę zniszczeń w kompleksie Zaporoskiej EJ. Okupanci argumentowali to tym, iż nie mogą wpuszczać międzynarodowych obserwatorów do wybranych obiektów, nie związanych z bezpieczeństwem jądrowym, na terenie elektrowni. Ukraińskie państwowe przedsiębiorstwo zajmujące się energią atomową Energoatom podkreśliło przy tej okazji, że Federacja Rosyjska stara się obarczyć rząd w Kijowie winą za ostrzał Zaporoskiej EJ.
➤ Tak zwane „Ministerstwo Spraw Nadzwyczajnych Donieckiej Republiki Ludowej” przekazało informację, że w nocy w okupowanym mieście Makiejewka w obwodzie donieckim wybuchł pożar dwóch zbiorników paliwa na terenie tamtejszego składu ropy naftowej. Ogień miał również pojawiać się na trzech kolejnych zbiornikach stacjonarnych. Akacja gaśnicza trwała do godziny 03:06 czasu kijowskiego. Na ten moment nie wskazano, co było przyczyną pożaru.
WTOREK 22.11.
➤ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Japonii poinformowało, iż rząd w Tokio podjął decyzję o przekazaniu Ukrainie nadzwyczajnego wsparcia o wartości 2,57 mln dolarów w ramach przygotowań do zbliżającej się zimy. W ramach omawianego pakietu państwo ukraińskie otrzyma generatory prądotwórcze oraz lampy słoneczne. W oficjalnym oświadczeniu pomoc uzasadniono tym, że „zima na Ukrainie staje się coraz zimniejsza, a dni krótsze, [więc] ta pomoc jest ważna dla wsparcia przygotowania do zimy dla tych, którzy z powodu braku prądu nie mogą korzystać z instalacji grzewczych i urządzeń oświetleniowych”.
➤ Rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Ukrainy Oleg Nikołenko potwierdził, że niedawno miało miejsce spotkanie irańskich ekspertów z ich ukraińskimi odpowiednikami. Podczas wizyty prowadzono rozmowy na temat użycia przez Federację Rosyjską dronów bojowych produkcji irańskiej przeciwko Ukrainie. Przedstawiciel ukraińskiego ministerstwa nie podzielił się jednak żadnymi detalami dotyczącymi prowadzonych rozmów.
➤ Ministerstwo Finansów Ukrainy przekazało informację, iż francuska agencja rozwoju udzieli państwu ukraińskiemu pożyczki o wartości 100 mln euro na preferencyjnych warunkach. Pozyskane fundusze zostaną skierowane na sfinansowanie wydatków funduszu ogólnego budżetu państwa. Zgodnie z porozumieniem od kwoty pożyczki będą naliczane odsetki według stopy procentowej 1,04% w skali roku. W detalach wymieniono, że „kredyt ma zostać ostatecznie spłacony po 15 latach od daty zawarcia umowy kredytowej (z uwzględnieniem karencji w odroczeniu spłaty kredytu na okres 5,5 roku od dnia zawarcia umowy kredytowej)”.
ŚRODA 23.11.
➤ Minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace poinformował, że po raz pierwszy Ukrainie zostaną przekazane śmigłowce Sikorsky SH-3 Sea King, z czego przynajmniej jeden już ma znajdować się w państwie ukraińskim. Od sześciu tygodni w Wielkiej Brytanii są prowadzone szkolenia dla ukraińskich pilotów oraz operatorów, którzy będą obsługiwać śmigłowce (takie jak wspomniane Sea King) do prowadzenia operacji poszukiwawczo-ratowniczych. Śmigłowce Sea King wcześniej były użytkowane przez brytyjskie siły powietrzne i marynarkę wojenną. Zostały wycofane z brytyjskiej służby w 2018 roku.
➤ Szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak przekazał informację za pośrednictwem mediów społecznościowych, iż w toku następnej wymiany udało się uwolnić z niewoli rosyjskiej 35 ukraińskich żołnierzy oraz jednego cywila. W detalach podano, że wśród oswobodzonych jeńców znajdowało się 22 członków ukraińskiej Gwardii Narodowej, 8 funkcjonariuszy Straży Granicznej, 4 żołnierzy z Marynarki Wojennej oraz oficer z Sił Zbrojnych Ukrainy. W przypadku „gwardzistów narodowych” zostali oni schwytani przez Rosjan podczas przejmowania słynnej Czarnobylskiej EJ. Z kolei pozostali funkcjonariusze uczestniczyli w obronie Mariupola oraz tamtejszego kompleksu przemysłowego „Azowstal”.
➤ Przedstawiciele ukraińskiej administracji rządowej poinformowali w mediach społecznościowych, że w wyniku dokonanych przez Rosjan ostrzałów rakietowych zatrzymano pracę bloków w Chmielnickiej EJ (obwód chmielnicki) oraz Południowoukraińskiej EJ (obwód mikołajowski). Przyczyną wstrzymania prac reaktorów obu elektrowni było zerwanie sieci przesyłowych z powodu wspomnianego powyżej rosyjskiego ognia rakietowego. Na moment pisania tego akapitu podsumowania (23.11.22 g. 20:15) nie przekazano (jeszcze) kolejnych informacji na ten temat.
CZWARTEK 24.11.
➤ W czwartek Parlament Europejski przegłosował przyznanie Ukrainie pożyczki o wartości 18 mld euro, w celu wsparcia kraju w czasie walki z Federacją Rosyjską. Pozyskanie fundusze zostaną przekazane na wsparcie podstawowych usług publicznych, takich jak, placówki medyczne i oświatowe, a także kwatery dla osób przesiedlonych w wyniku działań zbrojnych. Ponadto pieniądze pozwolą na zapewnienie stabilności makroekonomicznej oraz na odbudowę infrastruktury krytycznej zniszczonej przez rosyjskie ataki. Parlament Europejski przyjął decyzję 507 głosami za, 38 deputowanych było przeciw, a 26 pozostałych wstrzymało się od decyzji.
➤ Anita Anand, kanadyjska minister obrony przekazała informację za pośrednictwem mediów społecznościowych, iż w czwartek około 40 instruktorów z Sił Zbrojnych Kanady rozpoczęło w Polsce pierwszy kurs dla ukraińskich saperów. W trakcie szkolenia ukraińscy żołnierze będą przede wszystkim ćwiczeni w wykrywaniu, identyfikacji oraz unieszkodliwianiu materiałów wybuchowych, a także użyciu ich do akcji wyburzeniowych.
➤ Andrij Jermak, Szef Kancelarii Prezydenta ogłosił w mediach społecznościowych, że udało się zrealizować kolejną wymianę jeniecką. Podczas czwartkowej akcji na stronę ukraińską powróciło 50 ukraińskich żołnierzy. W śród nich znajdowało się 20 członków Gwardii Narodowej, 12 marynarzy z Marynarki Wojennej, 10 oficerów z Sił Zbrojnych Ukrainy oraz 6 funkcjonariuszy Straży Granicznej i 2 członków Obrony Terytorialnej. Wyzwoleni żołnierze wcześniej bronili się m. in. w Mariupolu, zakładach „Azwostal” (łącznie 19), Czarnobylskiej EJ (w sumie 15 funkcjonariuszy) oraz na Wyspie Węży (Żmijowej) – 7 oficerów. Nie wskazano, gdzie pierwotnie pełniło służbę pozostałych 9 żołnierzy.