Zachęcamy do przeczytania naszego kolejnego tekstu, w którym przedstawiliśmy dalsze informacje dotyczące Ukrainy. W tymże artykule zawarliśmy ważne zdarzenia bezpośrednio dotykające sprawy ukraińskiej w przeciągu siedmiu ostatnich dni (09.09. – 15.09.) Poprzednie podsumowania można znaleźć na naszej stronie za pośrednictwem tego hiperłącza lub zakładki „Wojna na Ukrainie” na górze strony.
PIĄTEK 09.09.
📌 W piątek do ukraińskiej stolicy przybył premier Polski Mateusz Morawiecki oraz (z niezapowiedzianą wizytą) prezydent Łotwy Egils Levits. Przyjazd przywódcy Łotwy miał na celu pokazania, iż ten kraj wciąż wspiera Ukrainę. Z kolei premier Polski odbył rozmowy z prezydentem Wołodymyrem Zełeńskim – poruszano kwestie sytuacji geopolitycznej oraz rynku energetycznego, a także debatowano nad bezpieczeństwem energetycznym oraz militarnym obu państw.
📌 Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała, że jej funkcjonariusze zatrzymali obywatela Ukrainy, który organizował podpalenia składów amunicji w obwodzie chersońskim, należących do wojsk ukraińskich. W zamian za swój sabotażowy proceder zatrzymany miał otrzymać nagrodę ze strony Federacji Rosyjskiej w postaci 30 tys. hrywien (ok. 4 tys. PLN). Warto odnotować, iż aresztowany jest recydywistą – na swoim koncie miał już wcześniej wiele innych poważnych przestępstw, w tym morderstwo. Mężczyzna został oskarżony o „zdradę stanu popełnioną w stanie wojennym” na podstawie części 2 art. 111 ukraińskiego KK.
📌 Do Ukrainy dotarły bezzałogowe gąsienicowe transportery opancerzone THEMIS, które są produkowane przez estońską firmę zbrojeniową Milrem Robotics. Maszyny zostały wysłane na poligon pod Kijowem, gdzie żołnierze ukraińskiego batalionu medycznego rozpoczęli testy z ich udziałem. Omawiane pojazdy mogą pełnić dwie funkcje – ewakuować rannych z pola walki w sposób bezpieczny lub transportować amunicję na linię frontu.
SOBOTA 10.09.
📌 W Kijowie z niezaplanowaną wizytą pojawiła się minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock. W rozmowie z dziennikarzami w ukraińskiej stolicy niemiecka ministerka oświadczyła, że poprzez tę podróż chciała zasygnalizować iż jej kraj nadal wspiera Ukrainę – również poprzez dostawy broni, pomocy humanitarnej oraz finansowej. W Kijowie Baerbock spotkała się z ministrem spraw zagranicznych Ukrain Dmytro Kuleba. Ze względów bezpieczeństwa nie ujawniono jednak szczegółowego planu wizyty niemieckiej ministerki.
📌 Ministerstwo Infrastruktury Ukrainy poinformowało za pośrednictwem mediów społecznościowych, iż ukraińskie porty opuściło pięć kolejnych masowców w ramach tzw. „inicjatywy zbożowej”. Na pokładzie statków, które wyszły z portów Odessa, Czarnomorsk oraz Piwdenny, znalazło się 90 tys. ton ukraińskich produktów rolnych. Zmierzają one do marin położonych w Afryce oraz Europie. Przypomnijmy, od utworzenia tzw. „korytarza zbożowego” z Ukrainy wyeksportowano już 2,6 mln ton produktów rolnych, które przewieziono na pokładach 113 statków.
📌 Hiszpańskie media poinformowały, że od wielu tygodni są prowadzone przygotowania do rozpoczęcia szkoleń dla ukraińskich żołnierzy, którzy mieliby przybyć do Hiszpanii. Najprawdopodobniej instruktaże będą prowadzone w Saragossie. Jak podkreśliło tamtejsze ministerstwo obrony, prowadzone przygotowania mają być realizacją jednego z zobowiązań złożonych przez rząd w Madrycie wobec prezydenta Zełeńskiego.
NIEDZIELA 11.09.
📌 Ukraińskie państwowe przedsiębiorstwo zajmujące się energią atomową Energoatom przekazało, iż z powodu powtarzającego się rosyjskiego ostrzału linii przesyłowych, praca bloków reaktorów Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej (EJ) została zatrzymana ze względów bezpieczeństwa. W ciągu ostatnich trzech dni (09-11.09.) funkcjonował tylko blok nr 6, który wytwarzał energię tylko i wyłącznie do zapewnienia zasilania dla całego kompleksu Zaporoskiej EJ. W niedzielę udało się podłączyć elektrownię do ukraińskiej sieci, co pozwoliło na dostarczanie jej energii z zewnątrz. W związku z tym podjęto decyzję o wyłączeniu wspomnianego bloku reaktora nr 6 i „przełączenia” go do najbezpieczniejszego stanu. W przypadku ponownego zerwania przez Rosjan linii zasilających do Zaporoskie EJ (co wciąż jest bardzo możliwe), pracownicy elektrowni będą zmuszeni uruchomić zasilanie awaryjne w postaci generatorów diesla, które wymagają dużych dostaw oleju napędowego.
📌 Wiceminister Obrony Ukrainy Hanna Malar poinformowała za pośrednictwem mediów społecznościowych, że zanim strona ukraińska rozpoczęła kontrofensywy na wybranych kierunkach, w stronę przeciwnika były miotane zasobniki z ulotkami informującymi w jaki sposób należy dokonać kapitulacji. „Pociski propagandowe”, z których każdy zawierał ok, 1,5 tys. ulotek, były ostatnim ostrzeżeniem dla rosyjskich okupantów przed rozpoczęciem natarcia ze strony Sił Zbrojnych Ukrainy.
📌 Ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze zatrzymało Romana Dudina, który do końca maja bieżącego roku pełnił funkcję szefa SBU w obwodzie charkowskim. Przypomnijmy, dnia 29 maja prezydent Wołodymyr Zełeński zwolnił Dudina z piastowanego stanowiska, argumentując to zaniedbaniem wypełniania przez niego swoich obowiązków. Przywódca Ukrainy powiedział wtedy, że „[Dudin] nie pracował dla obrony miasta od pierwszych dni wojny na pełną skalę, ale myślał tylko o sobie”. W drugiej połowie lipca na stanowisko szefa wydziału SBU dla obwodu charkowskiego został mianowany Oleksandr Kuts.
PONIEDZIAŁEK 12.09.
📌 Od poniedziałku obowiązuje decyzja Rady Unii Europejskiej o zawieszeniu umowy dotyczącej prowadzenia uproszczonego ruchu wizowego z Federacją Rosyjską. W związku z powyższym obywatele Rosji nie będą mogli uzyskiwać wiz do strefy Schengen w trybie uproszczonym, a samo postępowanie zostanie wydłużone. Oprócz tego zostanie zmniejszona pula wydawanych pozwoleń na wjazd do obszaru Schengen dla mieszańców Federacji Rosyjskiej. Wzrosną również koszta pozyskania takiej wizy – cena wzrośnie z dotychczasowych 35 do 80 euro.
📌 Kolejne statki opuściły porty w Odessie, Czarnomorsku oraz Piwdennym w ramach dalszej realizacji tzw. „inicjatywy zbożowej”. Tym razem wybrzeże ukraińskie opuściło 9 masowców, które przewożąc 163,8 tys. ton produktów rolnych skierowały się do portów w Europie, Afryce oraz Azji. Z kolei 13 kolejnych statków przybyło do ukraińskich marin, w celu dokonania załadunku ukraińskimi płodami rolnymi. O przebiegu operacji poinformowało ponownie Ministerstwo Infrastruktury Ukrainy za pośrednictwem mediów społecznościowych.
📌 We wsi Czkałowśke położonej w obwodzie charkowskim, członkowie obrony terytorialnej, na podstawie zgłoszeń od lokalnych mieszkańców, odkryli zwłoki cywilów noszących ślady torturowania. Ukraińscy śledczy znaleźli ciała czterech osób. Na wszystkich znajdowały się znaki prowadzonych tortur. Troje ludzi zostało odkrytych na terenie swoich posesji, natomiast ostatnie cało zauważono w mogile na terenie wytwórni asfaltu naprzeciwko stacji kolejowej w miejscowości. Na podstawie wstępnych ustaleń określono, że osoby zostały zamordowane przez rosyjskich okupantów, gdy przebywali oni na terenie wspomnianej wioski. Zwłoki zabitych zostały wysłane do przeprowadzenia badań kryminalistycznych.
WTOREK 13.09.
📌 Do ukraińskie stolicy przybył minister obrony Estonii, który przywiózł ze sobą nowoczesny szpital mobilny. Warto podkreślić, że kompleks medyczny został przekazany Ukrainie przy współpracy ze stroną niemiecką. Za wizytę estońskiego ministra oraz dostarczenie mobilnego pawilony medycznego podziękował, za pośrednictwem mediów społecznościowych, minister obrony Ołeksij Reznikow.
📌 Sąd rejonowy w Kijowie wydał wyrok wobec pracownika Sekretariatu Gabinetu Ministrów Ukrainy. Skazany miał przez 15 lat od 2007 do 2022 roku (z przerwą na 5 lat) szpiegować na rzecz Federacji Rosyjskiej. Mężczyznę skazano na 12 lat więzienia oraz konfiskatę posiadanego mienia na podstawie 2 części art. 28 KK Ukrainy („przestępstwo popełnione przez grupę osób na podstawie wcześniejszego spisku”) oraz 1 części art. 111 KK Ukrainy (zdrada). Według ustaleń śledczych mężczyzna pracując jako urzędnik państwowy fotografował dokumenty oraz kopiował pliki z komputerów służbowych dla rosyjskich agentów, najpierw w okresie od 2007 r. do 2010 r, a następnie w latach 2015-2022. Za przekazywane dane urzędnik otrzymywał „nagrody” od rosyjskich agentów w wysokości kilku tysięcy dolarów. Proceder mężczyzny został wykryty w kwietniu br., a w trakcie śledztwa wyraził skruchę i w pełni współpracował z ukraińskimi organami ścigania.
📌 Prezydent Wołodymyr Zełeński ogłosił za pośrednictwem mediów społecznościowych, iż Ukrainy pozyska dodatkowe 1,4 mld dolarów od Międzynarodowego Funduszu Walutowego w ramach programu finansowania kryzysowego. Formalizacja porozumienia ma zostać dokonana do końca września, a następnie w ciągu kolejnych 10 dni środki trafią do Ukrainy.
ŚRODA 14.09.
📌 W trakcie wizyty w Kijowie minister obrony Danii Morten Bødskov oświadczył, że strona ukraińska przyjęła propozycję Kopenhagi w postaci prowadzenia szkolenia dla żołnierzy z Ukrainy na swoim terytorium. Minister nie podzielił się jednak konkretami na temat tego przedsięwzięcia. Warto nadmienić, że Dania jesienią zamierza wysłać 130 instruktorów do Wielkiej Brytanii, by tam również prowadzili szkolenia dla ukraińskich żołnierzy.
📌 Podczas dorocznego orędzia „o stanie Unii” przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła, że w środę wyruszy do Kijowa, gdzie przeprowadzi rozmowy z Wołodymyrem Zełeńskim. W czasie swojego wystąpienia Ursula von der Leyen omówiła jak do tej pory wygląda współpraca z Ukrainą oraz jakie plany są opracowane na przyszłość. Przewodnicząca KE wskazała m. in., że do tej pory udało się podłączyć Ukrainę do europejskiej sieci elektroenergetycznej. Ponadto zawieszono cła importowe na ukraiński eksport, a także zaplanowano przyłączenie Ukrainy do bezpłatnej europejskiej sieci roamingowej.
📌 Prezydent Wołodymyr Zełeński przyjechał do wyzwolonego przez Siły Zbrojne Ukrainy miasta Izium w obwodzie charkowskim. W obecności przywódcy Ukrainy uroczyście wciągnięto na maszt flagę państwową w centrum miejscowości. Prezydent przemówił także do zebranych żołnierzy na uroczystości. Na samym wstępie wizyty poległych uczczono minutą ciszy, a następnie prezydent podziękował żołnierzom za wyzwolone ziemie ukraińskie.
CZWARTEK 15.09.
📌 Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przybyła do Kijowa. Za pośrednictwem mediów społecznościowych szefowa KE zapowiedziała, iż spotka się z prezydentem Wołodymyrem Zełeńskim oraz premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem w celu omówienia zacieśnienia współpracy gospodarczej, a także przybliżaniu państwa ukraińskiego do dołączenia do struktur Uniii Europejskiej w (niedalekiej – miejmy nadzieję) przyszłości.
📌 Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis ogłosił, iż jego kraj wkrótce dostarczy Ukrainie dwie partie transporterów opancerzonych. Minister nie skonkretyzował jednak o jakie pojazdy może chodzić – wskazał jedynie, że Siły Zbrojne Ukrainy najlepiej będą widziały, gdzie należy użyć omawianych maszyn. Warto nadmienić, iż wcześniej Litwa przekazała wojskom ukraińskim transportery opancerzone M113 produkcji amerykańskiej.
📌 Wiceminister Obrony Hanna Malar ostrzegła w mediach społecznościowych, że ujawnienie tajemnicy państwowej najwyższego szczebla spotka się z „natychmiastową karą” ze strony organów ścigania. Malar podkreśliła, iż do tajemnic państwowych największej klauzury ma dostęp tylko krąg wybranych osób i tylko one dokładnie wiedzą w jaki sposób są planowane oraz prowadzone działania operacyjne na wchodzie oraz południu kraju. Wiceminister wskazała, że do tej pory na szczęście nie doszło do wycieku tak tajnych informacji państwowych do przestrzeni publicznej.
