Zachęcamy do lektury następnego opracowania, w którym poruszamy tematykę bezpośrednio dotykającą Ukrainy. Tenże tekst obejmuje najważniejsze wydarzenia powiązane z państwem ukraińskim, które miały miejsce w czasie ostatnich siedmiu dni (23.12. – 29.12.). Poprzednie podsumowania można znaleźć na naszej stronie za pośrednictwem tego hiperłącza lub zakładki „Wojna na Ukrainie” na górze strony.
W związku z tym, iż niniejsze podsumowanie jest ostatnim w tym roku, chcieliśmy podziękować za Państwa uwagę poświęconą dla sprawy ukraińskiej. Mówiąc wprost, gdyby nie szanowni Czytelnicy, nasza wytrwałość w realizacji misji informacyjnej całkowicie mijałaby się z celem. Dziękujemy za obecność i zaangażowanie, a na Nowy Rok życzymy przede wszystkim bezpieczeństwa oraz (ukraińskiego) zwycięstwa.
PIĄTEK 23.12.
📌 Hanno Pevkur, minister obrony Estonii ogłosił, iż rząd w Tallinie podjął decyzję o zorganizowaniu kolejnego pakietu pomocowego dla Ukrainy. W przekazywanej pomocy ma znajdować się „osprzęt osobisty”, o który prosili ukraińscy żołnierze, między innymi zimowe mundury polowe, środki ochrony osobistej oraz bezzałogowe pojazdy latające, czyli drony. Minister nie sprecyzował jaką wartość finansową będą miały przekazywane urządzenia oraz odzież. Zamiast tego wskazał, że od początku rosyjskiej agresji na państwo ukraińskie Estonia udzieliła pomocy o łącznej sumie ponad 1 mld euro.
📌 Zastępczyni szefa Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Sąsiedztwa i Negocjacji w sprawie Rozszerzenia UE (NEAR) Katarína Mathernová przekazała informację, że Komisja Europejska przekazała 66 mln euro na rzecz ukraińskiego budżetu państwowego. Omawiana kwota zostanie przeznaczona na odbudowę placówek oświatowych w Ukrainie, które zostały uszkodzone, bądź zniszczone w wyniku rosyjskiej inwazji. W szczególności 34 mln z opisywanej puli pójdą na remonty lekkie oraz średnie, jak na przykład naprawa okien, dachów, drzwi, urządzeń sanitarnych i grzewczych, a także wyposażenie sal szkolnych i schronów przeciwlotniczych.
📌 W państwie litewskim zakończyło się pierwsze szkolenie z konserwacji i serwisu niemieckich samobieżnych armatohaubic Panzerhaubitze 2000 (PzH 2000) dedykowanego dla mechaników pochodzących z Sił Zbrojnych Ukrainy (SZU). Dwutygodniowy instruktaż miał miejsce w miejscowości Rukłe i koncentrował się na uczeniu się obsługi (konserwacji) silników oraz podwozia PzH 2000. Przy tej okazji wspomnijmy, iż do tego momentu na Litwie wyremontowano sześć wspomnianych niemieckich aramatohaubic służących w SZU od kilku miesięcy.
SOBOTA 24.12.
📌 W Kijowie na Placu Sofijskim zorganizowano wydarzenie pt. „Pułk Azow: Boże Narodzenie w niewoli”. W ramach akcji organizatorzy na placu ustawili dwa stoły. Jeden z nich został okryty obrusem, a na blacie znalazły się ukraińskie tradycyjne potrawy świąteczne, a obok niego usiedli ludzie w odświętnych strojach. Na drugim stole ułożono wieniec z gałęzi oraz metalowe miski. Przy tym meblu usiedli mężczyźni ubrani w mundury wojskowe, symbolizujących przebywających obecnie w niewoli członków Pułku Azow. Oba stoły zostały oddzielone drutem kolczastym, a na ich tle ustawili się manifestanci z hasłami takimi jak „Gdzie jest Azow?”, „Powrót Azowa”, „Azowstal – zwróć wszystkich żywych”. Przy okazji happeningu bliscy jeńców zaapelowali o modlitwę za członków Pułku Azow.
📌 W sobotę mołdawscy funkcjonariusze Straży Granicznej (SG) przybyli do przejść granicznych z Ukrainą o nazwie „Majaki-Udobne” (ukr. Маяки-Удобне) oraz „Starokozacze” (ukr. Старокозаче), by w geście solidarności oraz wsparcia dla ukraińskich pograniczników w czasie świąt odegrali piosenkę „Jingle Bells” i ukraińską „Stary rok mija” (org. Старий рік минає). Członkowie SG życzyli ukraińskim funkcjonariuszom „zdrowia, szczęścia i pokoju! Wesołych Świąt i spokojnych świąt!”. Materiały audiowizualne z tego wydarzenia są dostępne pod tym linkiem, a także poprzez to hiperłącze.
📌 Gwardia Narodowa Ukrainy poinformowała, iż jej czworonożny funkcjonariusz, pies o imieniu Nika, otrzymał medal „Za ofiarną służbę” III stopnia. Zwierzę otrzymało wyróżnienie za zakończone sukcesem poszukiwania zagubionego chłopca. Akcja ratunkowa była prowadzona w rejonie horochowskim na Wołyniu. Pomimo wielu trudności, pies podążał za tropem zaginionego chłopca przez 8 kilometrów, aż ostatecznie odnalazł go w trzcinie w pobliżu jeziora. Zdjęcie czworonożnego członka Gwardii Narodowej Ukrainy umieściliśmy na końciu niniejszego podsumowania.
NIEDZIELA 25.12.
📌 Zjednoczone Emiraty Arabskie dostarczą mieszkańcom państwa ukraińskiego 2500 generatorów prądotwórczych do użytku domowego. W uzasadnieniu podkreślono, iż ta dostawa umożliwi obywatelom Ukrainy „(…) częściowo zaopatrzyć się w energię elektryczną, co złagodzi trudne warunki życia rodzin dotkniętych kryzysem”. Pierwsza partia generatorów w liczbie 1200 urządzeń miała dotrzeć do świąt do Warszawy, skąd tranzytem przekazano je do Ukrainy. Pozostałe maszyny mają dotrzeć do państwa ukraińskiego do końca stycznia 2023 r.
📌 W krwawych walkach pod miastem Bachmut poległ ukraiński obrońca Wołodymyr Jeżow, jeden z twórców popularnej ukraińskiej serii gier wideo pt. „S.T.A.L.K.E.R.”. Jako członek studia GSC GameWorld użyczył swojego wizerunku postaci, ze wspomnianej serii, o pseudonimie „Loki”, która była przywódcą frakcji „Wolność” (ukr. Воля) we wirtualnej Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia. Wołodymyr osierocił dwójkę dzieci.
📌 Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I złożył życzenia Ukraińcom z okazji Świąt Bożego Narodzenia. W swoim przemówieniu Bartłomiej mówił, że „Kościół Chrystusowy (…) nie przestaje podziwiać odwagi, męstwa i waleczności narodu ukraińskiego, który demonstruje całemu światu swoje prawdziwe oddanie i bezgraniczną miłość do swojego kraju”. Ponadto Patriarcha wprost określił, iż rosyjska agresja na Ukrainę jest „najgorszym europejskim kryzysem geopolitycznym i humanitarnym od zakończenia II wojny światowej” oraz „negatywnie wpływa na środowisko i społeczeństwo na całym świecie”. Bartłomiej podkreślił, że „tylko solidarność z narodem ukraińskim może pokonać zło i ciemność”.
PONIEDZIAŁEK 26.12.
📌 Ministerstwo Infrastruktury Ukrainy pointrygowało za pośrednictwem mediów społecznościowych, że w ciągu dwóch ostatnich dni w ramach „inicjatywy zbożowej” z portów w Odessie wypłynęło 9 statków, przewożących na swoich pokładach 390 tys. ton produktów rolnych, które skierowały się do krajów Afryki, Azji oraz Europy. Przy okazji ukraińskie ministerstwo zasygnalizowało, iż rosyjscy funkcjonariusze wykazują się opieszałością w realizowaniu kontroli masowców przepływających przez wody tureckie. W szczegółach wymieniono statki o nazwie ALANDA STAR i SSI PRIVILEGE z 68 tys. ton pszenicy dla Egiptu i Indonezji oraz tankowiec EUROCHAMPION z 45 tys. ton ropy dla Indii.
📌 Ukraina zawezwała państwa członkowskie ONZ do wznowienia stosowania Karty Narodów Zjednoczonych w kwestii legalności obecności Federacji Rosyjskiej w ONZ, pozbawienia Federacji Rosyjskiej statusu stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz kompletnego wykluczenia z ONZ. Strona ukraińska argumentuje to tym, że status Rosji po rozwiązaniu ZSRR w grudniu 1991 r. nie został w pełni uregulowany na arenie międzynarodowej. Ponadto Ukraińcy wskazują, iż w przypadku rozpadu Czechosłowacji na dwa oddzielne byty państwowe zastosowano odpowiednie procedury oraz regulacje. Taka sytuacja nie miała miejsca w przypadku Federacji Rosyjskiej. Ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych określiło tę sytuację wprost – „z prawnego i politycznego punktu widzenia wniosek może być tylko jeden: Rosja jest uzurpatorem miejsca Związku Radzieckiego w Radzie Bezpieczeństwa ONZ”.
📌 Siły Zbrojne Ukrainy rozpoczęły testy dedykowanych mundurów oraz bielizny dla kobiet. O przedsięwzięciu poinformował w mediach społecznościowych Ołeksij Reznikow, minister obrony Ukrainy. W detalach minister wskazał, iż w ramach wcześniejszych konsultacji z ochotniczkami do prób przygotowano dwa warianty umundurowania dla płci żeńskiej. Po zakończonych testach w ekstremalnych warunkach oraz otrzymaniu informacji zwrotnych od użytkowniczek, umundurowanie zostanie udoskonalone, a następnie skierowane do szerszej produkcji. Funkcjonowanie wspomnianej odzieży wojskowej zostanie uregulowane przez odpowiednią zamianę do zarządzenia ukraińskiego MONu pt. „O zatwierdzeniu Zasad noszenia mundurów i insygniów wojskowych przez funkcjonariuszy Sił Zbrojnych Ukrainy i uczniów liceów wojskowych”. Na marginesie nadmieńmy, że do tej pory we Wojsku Polskim nie wprowadzono odpowiedniego umundurowania dla kobiet (oprócz munduru galowego).
WTOREK 27.12.
📌 Ministerstwo Reintegracji Tymczasowo Okupowanych Terytoriów Ukrainy przekazało informację, iż we wtorek na stronę ukraińską powróciło 42 ukraińskich obrońców. Ostatnia akcja była koordynowana przez Biuro Komisarza ds. Osób Zaginionych Olega Kotenko oraz organy ścigania. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy podało, że od momentu utworzenia Rzecznika ds. Osób Zaginionych na stronę ukraińską udało się sprowadzić ciała 869 żołnierzy SZU.
📌 Centrum im. Razumkowa przeprowadziło ankietę wśród obywateli Ukrainy dotyczący ich stosunku wobec koncepcji powrotu ZSRR. W tegorocznych badaniach 87% odpytywanych określił, że nie chce odbudowy „Sowieckiego Sojuza”. Dla porównania w roku poprzednik taką odpowiedź wskazało 69% ankietowanych, a w roku 2000 – 53%. Z kolei po drugiej stronie bieguna – w bieżącym roku jedynie 3% zaznaczyło odpowiedź „zdecydowanie tak” dla powrotu ZSRR. W latach wcześniejszych było to odpowiednio 10% w 2021 r. oraz 19% w 2000 r. Z pełną treścią badania można zapoznać się na oficjalnej stronie w j. ukraińskim.
📌 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński zwołał kolejne posiedzenie Sztabu Naczelnego Wodza (SNW). W czasie spotkania „uczestnicy wysłuchali meldunków Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy i dowódców wojsk kierunków operacyjnych o sytuacji na froncie, omówili realizację wcześniejszych decyzji SNW w sprawie niektórych obszarów, w szczególności w pobliżu osiedli Bachmut i Kreminna”. Oprócz tego na zebraniu dyskutowano o sprawie zaopatrzenia obrońców SZU w konieczne wyposażenie oraz uzbrojenie.
ŚRODA 28.12.
📌 Rada Praw Człowieka przy ONZ przedstawiła raport, w którym zebrano informacje na temat stanu cywilów wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę od końca lutego do końca grudnia 2022 r. ONZ ustaliło, że w wyniku wojny śmierć poniosło 6 884, w tym 2719 mężczyzn, 832 kobiet, 175 dziewcząt, 216 chłopców, 38 małych dzieci oraz 1904 dorosłych, których płeć jest obecnie nieznana. Ponadto rannych zostało 10 947 cywilów (2364 mężczyzn, 1709 kobiet, 229 dziewcząt, 318 chłopców, 253 małych dzieci i 6074 dorosłych, których płeć jest obecnie nieznana). W raporcie wyraźnie podkreślono, że „rzeczywista liczba ofiar wśród ludności cywilnej jest znacznie wyższa, ponieważ informacje z niektórych obszarów ciężkich walk są opóźnione, a wiele doniesień wymaga potwierdzenia.” Jako przykłady wskazano Mariupol, Izjum, Łysyczańsk, Popasna oraz Siewierodonieck.
📌 Do ukraińskiej stolicy przybył minister sił zbrojnych Francji Sebastien Lecorn. W pierwszej kolejności francuski minister udał się pod „Ścianę Bohaterów”, w celu złożenia hołdu poległym ukraińskim obrońcom oraz wyrazić francuskie poparcie dla Ukrainy. Następnie Lecorn spotkał się z zespołami ukraińskiego ministerstwa obrony oraz SZU. W trakcie wizyty omawiano dotychczas dostarczone wsparcie, a także dyskutowano na temat planowanej pomocy wojskowej w przyszłości.
📌 Niemiecka Federalna Agencja Pomocy Technicznej (Bundesanstalt Technisches Hilfswerk – THW) nabyła około 480 agregatorów prądotwórczych, a 196 z nich zostało dostarczonych stronie ukraińskiej z zamiarem „(…) ustabilizowania infrastruktury energetycznej, która ucierpiała w wyniku rosyjskich ataków”. Przy tej okazji Nancy Faeser, ministerka spraw wewnętrznych Niemiec przekazała informację, iż strona niemiecka do tej pory ewakuowała do swoich placówek medycznych w kraju 600 osób, które zostały ranne w wyniku tzw. „rosyjskiej operacji specjalnej” w Ukrainie.
CZWARTEK 29.12.
📌 Ben Wallace, brytyjski minister obrony ogłosił, iż w kolejnym roku Wielka Brytania przekaże na pomoc dla państwa ukraińskiego łączną kwotę o wartości 2,3 mld funtów (w przybliżeniu 12,2 mld PLN). W związku z powyższym minister zapowiedział, że jego kraj pomoże rządowi w Kijowie przy zakupach systemów uzbrojenia, których akurat będą potrzebowali. Ponadto Londyn zamierza w 2023 roku dostarczyć do SZU sprzęt wojskowy, kompatybilny z użytkowanym do tej pory, sowieckimi modelami.
📌 Wśród mieszkańców Ukrainy przeprowadzono koleje badania socjologiczne. Tym razem Centrum im. Razumkowa zapytało obywateli o ich aktualne nastawienie do dołączenia renomowanych organizacji międzynarodowych. W kwestii przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego prawie połowa (48,9%) ankietowanych odpowiedziała, że członkostwo w NATO zagwarantuje Ukrainie bezpieczeństwo w przyszłości. Z kolei 16,7% stwierdziło, iż ważniejszym jest rozwijanie własnych Sił Zbrojnych i przemysłu zbrojeniowego (wzorując się na Izraelu czy Szwajcarii). Natomiast 10% określiło, że najlepszym rozwiązaniem będzie podjęcie „strategicznej współpracy obronnej” z kilkoma sojusznikami (takimi jak Polska, kraje bałtyckie). Dalsze 6,7% określiło, że należy współdziałać przede wszystkim z USA. Pozostali odpytywani nie byli zdecydowani w tej sprawie.
📌 Wspomniane przed chwilą Centrum im. Razumkowa poprosiło także pod koniec grudnia o odpowiedź na pytanie dotyczące dołączenia państwa ukraińskiego do struktur Unii Europejskiej. W tymże badaniu przytłaczająca większość (79,4%) wybrała opcję „TAK” dla Ukrainy w UE. Przeciwnego zdania było 7,9% ankietowanych. Dalsze 12,8% było niezdecydowanych.
