Polecamy Państwa uwadze nasze kolejne opracowanie dotyczące bieżącej sytuacji państwa ukraińskiego. W niniejszym teście zawarliśmy zdarzenia ściśle powiązane z kwestią Ukrainy, które miały miejsce w przeciągu siedmiu ostatnich dni (02.12. – 08.12.). Poprzednie podsumowania można znaleźć na naszej stronie za pośrednictwem tego hiperłącza lub zakładki „Wojna na Ukrainie” na górze strony.
PIĄTEK 02.12.
➤ Ołeksij Reznikow, minister obrony Ukrainy ogłosił, iż rząd Hiszpanii po raz pierwszy przekazał państwu ukraińskiemu przeciwlotnicze systemy rakietowe MIM-23 Hawk produkcji amerykańskiej. Ukraiński minister informował o tym po spotkaniu w Odessie z jego hiszpańską odpowiedniczką Margaritą Robles. Reznikow przy okazji zapowiedział, że więcej żołnierzy ukraińskich będzie szkolonych w Hiszpanii.
➤ Wicepremier i minister transformacji cyfrowej Ukrainy Mychajło Fiodorow przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych, że amerykański gigant technologiczny Google wesprze rząd w Kijowie poprzez wsparcie finansowe oraz aplikacje komputerowe. W detalach Fiodorow podkreślił, iż chodzi o kwotę 2 mln dolarów na cyfrową edukację Ukraińców, a także o ufundowanie przez amerykańską korporację 50 tys. (sic!) licencji usług o nazwie Google Workspace.
➤ Departament Obrony USA wydał oświadczenie, w którym zadeklarował, iż podpisał kontrakt o wartości 430 milionów dolarów z firmą Lockheed Martin dotyczący produkcji dodatkowych systemów artylerii rakietowej o dużej mobilności (HIMARS). Wyprodukowane pojazdy mają trafić na wyposażenie armii USA oraz „różnych zagranicznych partnerów handlowych wojskowych”. Pentagon nie wskazał jednak dokładniej o jakich „partnerów zagranicznych” może się rozchodzić. Przy okazji warto przypomnieć, że Polska planuje pozyskać aż 500 (!) wyrzutni tego typu, a kraje bałtyckie przymierzają się do takiego zakupu. Szerzej na ten temat pisaliśmy na naszej stronie na Facebooku („HIMARS-owe szaleństwo” i „HIMARS-y dla państw bałtyckich”).
SOBOTA 03.12.
➤ Arvydas Anušauskas, minister obrony narodowej Litwy poinformował w mediach społecznościowych, że dwie kolejne samobieżne haubice Panzerhaubitze 2000 zostały naprawione i przekazane z powrotem do Ukrainy, wraz z amunicją. Do tej pory litewskie zakłady zbrojeniowe wyremontowały sześć haubic PzH2000 produkcji niemieckiej, intensywnie wykorzystywanych przez Siły Zbrojne Ukrainy.
➤ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kanady ogłosiło, iż nałożono kolejny pakiet sankcji wobec osób prawnych i fizycznych oraz przedsiębiorstwa, które były zaangażowane w rozwój irańskich dronów Shahed. W detalach kanadyjscy urzędnicy podali, że chodzi o irańską firmę Baharastan Kish, która wspiera produkcję wspomnianych dronów. Ponadto rozchodzi się o irańskie linie lotnicze Safiran, które za pośrednictwem swoich samolotów dostarczają bezzałogowce Shahed do Federacji Rosyjskiej. Przypomnijmy, Iran dostarcza Rosji bezzałogowe statki powietrzne Shahed, które następnie są używane do prowadzenia nalotów na Ukrainę. Przedstawiciele rządu irańskiego wielokrotnie zaprzeczali, by taki proceder był prowadzony, o czym także wspominaliśmy kilkukrotnie w naszych piątkowych podsumowaniach.
➤ Australijska firma Sunshine & Son produkująca trunki alkoholowe wypuściła na rynek specyficzny gin na cześć wyzwolenia przez Ukraińców miasta Chersoń spod rosyjskiej okupacji. Przedsiębiorstwo podkreśliło, że jest to limitowana produkcja, a dochód pozyskany ze sprzedaży napoju zostanie przeznaczony na zakup wykrywaczy metali dla ukraińskich saperów. Cena jednej butelki 0,7 l wynosi 99 dolarów australijskich, czyli prawnie 300 zł. Etykietę butelki można obejrzeć na końcu niniejszego podsumowania.
NIEDZIELA 04.12.
➤ Ministerstwo Zdrowia Ukrainy poinformowało, że otrzymało trzy specjalistyczne karetki ratunkowe. Pojazdy zostały zakupione z funduszy pozyskanych w czasie wieczoru charytatywnego w Londynie, przygotowanego przez Ambasadę Estonii. W sumie uzbierano kwotę w wysokości 90 tysięcy funtów (ok. 500 tys. zł). Omawiane pojazdy dzięki specyficznej konstrukcji mogą operować w ekstremalnych warunkach.
➤ Generał Karel Řehka, szef Sztabu Generalnego Armii Czech przekazał informację, iż ukraińscy żołnierze pojawili się już w Republice Czeskiej na poligonie Libavá. Na terenie kompleksu wojskowego Ukraińcy będą uczestniczyć w zaplanowanych ćwiczeniach. Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami rządu w Pradze do końca przyszłego roku w ramach pięciu czterotygodniowych kursów instruktaż ma przejść 800 żołnierzy ukraińskich.
➤ Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński poinformował, że pierwszy statek z pszenicą dla Etiopii dotarł do portu Doraleh w Afrykańskiej Republice Dżibuti. Masowiec dostarczył ukraińskie płody rolne w ramach humanitarnego programu żywnościowego „Ziarno z Ukrainy (ang. „Grain from Ukraine”). Na pokładzie statku znajdowało się 25 tys. ton pszenicy. O omawianej inicjatywie wspominaliśmy w XXIII piątkowym podsumowaniu.
PONIEDZIAŁEK 05.12.
➤ Minister obrony narodowej Litwy Arvydas Anušauskas przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych, iż jego kraj wysyła do ukraińskiej armii amunicję kalibru 155 mm dla jednostek artyleryjskich. Litewski minister nie sprecyzował jednak o jaką ilość pocisków może się rozchodzić oraz kiedy jest spodziewana omawiana dostawa.
➤ Na lotnisku pod Rizaniem w Rosji doszło do eksplozji cysterny z paliwem, w wyniku czego śmierć poniosły trzy osoby, a sześć zostało rannych. Podobny wybuch, w postaci uderzenia dronem, zgłoszono również na wojskowym aerodromie „Engels-1” w obwodzie saratowskim. W przypadku drugiego incydentu miały zostać uszkodzone dwa bombowce strategiczne dalekiego zasięgu Tu-95, a dwóch żołnierzy miało odnieść obrażenia. Warto nadmienić, iż w obu bazach lotniczych stacjonują maszyny typu Tu-95MS, Tu-160 i Tu-22M3, które są w stanie wystrzeliwać pociski manewrujące z dystansu ponad 1000 km od celu np. (cywilnego) znajdującego się w Ukrainie.
➤ Federacja Rosyjska, w osobie rzeczniczki ministerstwa spraw zagranicznych Mariji Zacharowej, oświadczyła, że strona rosyjska nie przekaże kontroli nad Zaporoską Elektrownią Jądrową (EJ) międzynarodowemu organowi w ramach ustaleń o stworzeniu strefy bezpieczeństwa jądrowego wokół wspomnianego kompleksu elektrowni. Przedstawicielka rosyjskiego MSZ uzasadniła to tym, że elektrownia w Zaporożu (cyt. dosł.) „znajduje się na terytorium Rosji i jest w pełni zarządzana przez Rosję” oraz „tylko my [Rosjanie – dop. PT] jesteśmy w stanie zapewnić bezpieczeństwo fizyczne i nuklearne Zaporoskiej EJ”.
WTOREK 06.12.
➤ Kanada przekaże Ukrainie sprzęt przeznaczony do rozminowania terenu. Pakiet wsparcia o wartości 11 mln dolarów amerykańskich obejmuje kombinezony przeciwminowe dla saperów, a także fundusze, które zostaną przeznaczone na zakup specjalistycznego zdalnie sterowanego sprzętu, dedykowanego do rozminowywania dużych obszarów, takich jak pola uprawne.
➤ We wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński przybył do Donbasu, a dokładniej do miasta Słowiańsk w obwodzie donieckim. Na miejscu ukraiński lider wręczył odznaczenia dla zasłużonych obrońców ukraińskiej ojczyzny. Ponadto nagrał pozdrowienie dla Sił Zbrojnych Ukrainy z okazji ich święta. W trakcie wystąpienia przywódca państwa ukraińskiego poprosił o znalezienie tego dnia momentu, by minutą ciszy uczcić wszystkich poległych obrońców Ukrainy.
➤ Ukraińskie Ministerstwo Reintegracji Ziem Tymczasowo Okupowanych przekazało informację, że we wtorek odbył się kolejny transport ciał poległych żołnierzy Ukrainy. W wyniku tej operacji powróciło 49 zmarłych obrońców. Przedstawiciele ministerstwa podkreślili, iż robią wszystko co w swojej mocy, by odzyskać jak najwięcej ciał poległych wojskowych i cywili. Do tej pory na stronę ukraińską powróciło 827 zwłok ukraińskich oficerów.
ŚRODA 07.12.
➤ Serhij Marczenko, minister finansów Ukrainy zawarł umowę z niemieckim państwowym bankiem rozwoju Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW). Porozumienie opiewa na 200 mln euro, które mają zostać przeznaczone na wsparcie dla osób przesiedlonych wewnątrz państwa ukraińskiego, poprzez zapewnienie kluczowych potrzeb, takich jak ciepła odzież, żywność, leki oraz mieszkania. O podpisaniu omawianego dokumentu oficjalnie poinformowała niemiecka ambasada w Ukrainie.
➤ Amerykańscy prawodawcy zgodzili się na przyznanie większego wsparcia finansowego dla Ukrainy w przyszłym roku. W pakiecie ustaw, dotyczących budżetu rządu federalnego, określanych jako National Defense Authorization Act for Fiscal Year 2023 ustalono, iż na Inicjatywę Wsparcia Bezpieczeństwa Ukrainy (ang. Ukraine Security Assistance Initiative) zostanie przekazana kwota wyższa o 500 mln (sic!) dolarów niż pierwotna, o którą wcześniej wnioskował prezydent USA Joe Biden.
➤ W minionym tygodniu Niemcy dostarczyły stronie ukraińskiej kolejne 20 opancerzonych pojazdów wojskowych ATF Dingo oraz dwa ciągniki M1070 Oshkosh wraz naczepami przeznaczonymi do transportu kołowego jednostek pancernych. W sumie do tej pory Niemicy przekazały 50 maszyn Dingo oraz 12 ciągników Oshkosh. Oprócz tego rząd niemiecki zapowiedział dostarczenie 18 kołowych samobieżnych haubic RCH kalibru 155 mm, 80 pickupów, 90 czujników i zagłuszaczy antydronowych oraz dwa namioty hangarowe, a także siedem ciężarówek o napędzie 8×6.
CZWARTEK 08.12.
➤ Minister Obrony Ukrainy Oleksij Reznikow poinformował w czwartek, iż dwa dni wcześniej podpisał zarządzenie dotyczące przyjęcia na wyposażenie Sił Zbrojnych Ukrainy zautomatyzowanego systemu kontroli wojsk szczebla strategicznego o nazwie „Dzwon” (ukr. „Дзвін”). Kompleks Centrum Kierowania Operacyjnego „Дзвін-АС” przeszedł wcześniej pomyślnie testy resortowe i państwowe na wiosnę 2022 roku.
➤ Energoatom, czyli ukraińskie państwowe przedsiębiorstwo zajmujące się energią atomową, przekazało informację, że Rosjanie rozmieścili kilka samobieżnych wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych BM-21 Grad na terenie okupowanej elektrowni jądrowej w Zaporożu. Pojazdy miały zostać ustawione w pobliżu bloku reaktora nr 6, tuż obok kompleksu stacji suchego składowiska paliwa jądrowego. Przedstawiciele Energoatomu wskazują, iż wspomniane „Grady” mogą pozwolić wojskom rosyjskim na dokonanie prowokacyjnego ostrzału z terenu Zaporoskiej EJ na zachodni brzeg Dniepru. Ukraina poinformowała o tym zagrożeniu Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA).
➤ Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński przyznał tytuł Bohatera Ukrainy pilotowi wojskowemu majorowi Wadymowi Woroszyłowowi o pseudonimie „Karaya”. Lotnik otrzymał odznaczenie „za osobistą odwagę i bohaterstwo wykazane w ochronie suwerenności państwowej oraz integralności terytorialnej Ukrainy, bezinteresowną służbę narodowi ukraińskiemu.” Major zasłużył na wyróżnienie za działania bojowe – 12 października zniszczył 5 irańskich dronów. Jednakże jego myśliwiec został krytycznie uszkodzony w wyniku prowadzenia walki powietrznej, a on sam odniósł obrażenia. Mimo to, zanim katapultował się z maszyny, skierował ją poza tereny osady w obwodzie winnickim, by nie uderzyła w budynki mieszkalne.