Zapraszamy do zapoznania się z następnym opracowaniem podsumowującym wydarzenia dotyczące Ukrainy. W niniejszym artykule przedstawiliśmy ważne sytuacje poruszające kwestię państwa ukraińskiego w ciągu siedmiu ostatnich dni (05.08. – 11.08.). Wcześniejsze podsumowania można znaleźć na naszej stronie za pośrednictwem tego hiperłącza lub zakładki „Wojna na Ukrainie” na górze strony.
PIĄTEK 05.08.
📌 Ministerstwo Infrastruktury Ukrainy poinformowało, że z portów w Odessie oraz Czarnomorsku wypłynęły trzy kolejne statki przewożące ukraińską kukurydzę. Na pokład masowców o nazwie NAVI STAR, ROJEN i POLARNET załadowano 57 tys. ton wspomnianej kukurydzy. Punktami docelowymi transportowanych produktów rolnych są odbiorcy w Turcji, Irlandii oraz Wielkiej Brytanii. Zgodnie z zawartym niedawno porozumieniem statki poruszają się „korytarzem zbożowym” po Morzu Czarnym w kierunku Turcji, gdzie zostaną skontrolowane osobno przez funkcjonariuszy ukraińskich oraz rosyjskich.
📌 Rząd Albanii przyznał Ukrainie grant w wysokości 1 miliona euro. O pozyskaniu takiego wsparcia finansowego poinformowało Ministerstwo Finansów Ukrainy. Pozyskane pieniądze priorytetowo zostaną przeznaczone na sfinansowanie kluczowych budżetowych wydatków państwa ukraińskiego. Przy okazji tego ogłoszenia ukraińskie ministerstwo podkreśliło, że „poparcie naszych międzynarodowych partnerów przyspiesza zwycięstwo Ukrainy”.
📌 Stałe Przedstawicielstwo Kanady przy ONZ ogłosiło za pośrednictwem mediów społecznościowych, iż rząd w Ottawie zdecydował o przekazaniu 6 milionów dolarów na wiele projektów, których zadaniem będzie wzmocnienie bezpieczeństwa nuklearnego Ukrainy. Ze wspomnianej puli 1 mln dolarów zostanie przesłany do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, która skoncentruje się na umocnieniu bezpieczeństwa i protekcji ukraińskich obiektów jądrowych. Pozostałe 5 mln Kanada przekaże Departamentowi Stanu USA, który wesprze Ukrainę w wykrywaniu oraz reagowaniu na nielegalny przewóz materiałów nuklearnych na jej obszarze.
SOBOTA 06.08.
📌 Komisja Europejska zaktualizowała plan pomocy finansowej dla Ukrainy. Do tej pory KE przekazała stronie ukraińskiej 1 mld euro. W dalszym etapie państwo ukraińskie miało otrzymać 8 mld euro w formie pożyczki. Jednakże obecnie podjęto decyzję, że wspomniana kwota zostanie podzielona na dwie części – 5 mld euro nadal będzie formą pożyczki, natomiast pozostałe 3 mld euro zostaną przekazane Ukrainie w formie dotacji. Komisja Europejska oczekuje, iż zaktualizowany plan zostanie zaakceptowany przez Parlament Europejski i poszczególne kraje UE we wrześniu, aby płatności mogły rozpocząć się w kolejnym miesiącu.
📌 Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowało, że jej funkcjonariusze zatrzymali w obwodzie mikołajowskim dwie osoby prowadzące działania rozpoznawcze oraz dywersyjne na rzecz Federacji Rosyjskiej. Aresztowani mieli gromadzić oraz przekazywać wrogiemu wywiadowi dane na temat kluczowych obiektów wojskowych, składów paliwa i amunicji w regionie, a także dyslokacji oraz przemieszczania się oddziałów Sił Zbrojnych Ukrainy. W wyniku ujawnionych agresorowi informacji, w regionie zostały zniszczone niektóre obiekty na terenie stoczni w Mikołajowie, a także magazyny paliw i smarów. W trakcie zatrzymania dokonano także przeszukań mieszkań aresztowanych. Na miejscu zabezpieczono sprzęt do przesyłania danych wywiadowczych. Podejrzanym grozi od 8 do 12 lat pozbawienia wolności.
📌 W mieście Winnica stworzono nietypowy schron przeciwlotniczy. W środku pomieszczenia stworzono „strefę relaksu” dla dzieci oraz dorosłych, w postaci basenu wypełnionego 30 tys. specjalnych piłek. Głębokość zbiornika waha się od 50 do 100 cm. „Kąpiel” w takim basenie (cyt.) „daje przyjemne doznania [jak] podczas masażu”. Pomysłodawcy projektu podkreślają, że „tutaj każdy może znaleźć to, czego szuka. Można tu aktywnie spędzić czas”.
NIEDZIELA 07.08.
📌 W 14. rocznicę rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Gruzję Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy wydało oświadczenie, w którym zadeklarowało stanowcze poparcie dla niepodległości oraz integralności terytorialnej Gruzji. W piśmie strona ukraińska podkreśla, że od 2008 roku Rosja bezpodstawnie okupuje Region Cchinwali / Osetię Południową, łamiąc podstawowe prawa człowieka na zajętych terytoriach gruzińskich. Ukraińskie ministerstwo wskazało, że od czasu inwazji na Gruzję, Zachód nie działał zdecydowanie i stanowczo wobec Rosji, dlatego też ta ostania rozpoczęła konflikt w Donbasie w 2014 roku, a w 2022 r. zainicjowała pełnoskalową inwazję na wschodniego sąsiada Polski. Strona ukraińska zaznaczyła także, iż tylko dzięki wspólnemu międzynarodowemu wysiłkowi uda się powstrzymać Federację Rosyjską przed dalszą ekspansją i zmusić ją do zwrotu zagrabionych terytoriów.
📌 Ministerstwo Infrastruktury Ukrainy poinformowało, że w godzinach porannych drugi konwój masowców opuścił porty w Odessie oraz Czarnomorsku. Tym razem cztery statki o nazwach NECATI, STAR HELENA, GLORY i RIVA WIND przewoziły prawie 170 000 ton produktów rolnych. Miejscami docelowymi wspomnianych masowców są Włochy, Chiny oraz Turcja. Ukraińskie ministerstwo wskazało, iż docelowo strona ukraińska chce odprawiać z portów 100 statków miesięczne. By usprawnić opisywany transport w niedługim czasie zostanie otwarty kolejny ukraiński port nad Morzem Czarnym.
📌 Ukraiński koncern państwowy zajmujący się elektrowniami jądrowymi Energoatom poinformował, iż w godzinach wieczornych wojska Federacji Rosyjskiej dokonały ostrzału niedaleko obiektów znajdujących się na terenie Elektrowni Jądrowej w Zaporożu. Atak został dokonamy za pomocą artylerii rakietowej i w jego wyniku został ranny jeden pracownik elektrowni. Ponadto pociski rakietowe spadły w pobliżu składu z pojemnikami z wypalonym paliwem jądrowym. Przed rozpoczęciem ataku rosyjski personel oraz przedstawiciele rosyjskiej korporacji Rosatom zeszli do schronów, znajdujących się w kompleksie zaporsokiej elektrowni.
PONIEDZIAŁEK 08.08.
📌 Sąd Rejonowy w Desnianie skazał na 10 lat więzienia rosyjskiego czołgistę – działonowego za wykonanie rozkazu dowódcy w postaci otwarcia ognia z głównej armaty pojazdu do bloku mieszkalnego w czasie walk trwających w obwodzie czernihowskim pod koniec lutego br. Skazany został zatrzymany przez Siły Zbrojne Ukrainy 26 lutego 2022 r. Na sali sądowej Rosjanin wyraził skuchę za dokonane czyny. Oprócz kary więzienia rosyjski czołgista będzie musiał pokryć koszty procesowe w wysokości 26 tys. hrywien. Można się spodziewać, że podobny los czeka dowódcę czołgu, który wydał opisany powyżej rozkaz ataku na obiekt cywilny w Czernihowie.
📌 Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, Prokuratura miasta Kijów oraz lokalna policja razem poinformowały, iż dzięki wspólnym wysiłkom funkcjonariuszy organów ścigania oraz bezpieczeństwa udało się zatrzymać człowieka, który planował dokonać zabójstw ukraińskich urzędników wysokiego szczebla na polecenie władz z Kremla. Zatrzymani planowali w pierwszej kolejności zlikwidować ministra obrony Ołeksija Reznikowa oraz szefa wywiadu wojskowego Kyryło Budanowa. W toku śledztwa ustalono, że aresztowany za każde zabójstwo miał otrzymać od Rosjan nagrodę w wysokości 100-150 tys. dolarów. Ponadto funkcjonariusze śledczy określili, że planowaną akcję koordynował mieszkaniec obwodu ługańskiego, który od 2014 roku walczył w szeregach milicji tzw. „Ługańskiej Republiki Ludowej”. Rezydent tzw. „ŁRL” od maja 2022 r. miał przekazywać instrukcje z Moskwy mieszkańcowi Kijowa, który zamierzał dokonać wspomniane morderstwa. W trakcie zatrzymania podejrzanego ukraińscy funkcjonariusze zabezpieczyli dowody skazujące na planowane ataki oraz paszport obywatela Federacji Rosyjskiej.
📌 Departament Obrony USA ogłosił, że Ukraina otrzyma kolejny pakiet pomocowy o wartości 1 mld dolarów. Wspomniana pomoc będzie składać się z dostaw sprzętu i wyposażenia wojskowego w postaci amunicji rakietowej do mobilnych zestawów artyleryjskich HIMARS, 75 tys. pocisków dla artylerii kalibru 155 mm, 20 zestawów moździerzowych kal. 120 mm wraz z amunicją (20 tys. sztuk), tysiąca systemów przeciwpancernych pocisków kierowanych (PPK) Javelin, setki PPK AT4, 50 bojowych wozów piechoty BMP, min przeciwpiechotnych Claymore, ładunków wybuchowych C4 oraz zaopatrzenia medycznego (apteczki, opatrunki, bandaże etc.).
WTOREK 09.08.
📌 Zastępca Komitetu Rady Najwyższej do spraw Bezpieczeństwa Narodowego, Obrony i Wywiadu Jurij Mysiagin poinformował w mediach społecznościowych, iż ukraińskie wojsko otrzymało partię nowych tureckich transporterów opancerzonych BMC Kirpi. Pojazdy trafiły na wyposażenie dwóch brygad ukraińskiej piechoty morskiej. W niedalekiej przyszłości jest spodziewana dostawa kolejnych 150 maszyn tego typu.
📌 Departament Stanu USA zaakceptował decyzję o przekazaniu 89 milionów dolarów na wsparcie przy rozminowywaniu terytorium Ukrainy. Zgromadzone fundusze mają pozwolić na stworzenie 100 specjalistycznych zespołów saperskich, które będą operować „na terenach o największym stopniu skażenia” w ciągu najbliższego roku. Oprócz tego specjaliści zostaną zaopatrzeni w odpowiedni sprzęt do prowadzenia swojej pracy.
📌 W godzinach popołudniowych doszło do serii eksplozji na lotnisku wojskowym w Nowofedoriwce na okupowanym przez Rosję Krymie. W wyniku wybuchów zniszczonych zostało wiele samolotów wojskowych, a także śmigłowców. Częściowemu uszkodzeniu uległa również infrastruktura lotniska, w tym składy paliwa oraz amunicji.
Niedługo później obie strony konfliktu ustosunkowały się do wydarzeń na półwyspie krymskim. Rosyjskie ministerstwo obrony wydało komunikat, że na terenie kompleksu wojskowego doszło „tylko” do eksplozji kilku sztuk amunicji lotniczej. Nikt nie został ranny i rzekomo żadna maszyna lotnicza nie uległa zniszczeniu. Warto podkreślić, że materiały filmowe czy fotograficzne dostępne w intrenecie całkowicie przeczą tej deklaracji. Rosyjskie media rządowe poinformowały, że przyczyną „incydentu” na lotnisku było… „naruszenie wymogów bezpieczeństwa przeciwpożarowego” (np. w postaci niedopałka papierosa).
Do całej sytuacji, i to w ciekawy sposób, odniosło się także ministerstwo obrony Ukrainy, które wskazało, iż nie można ustalić przyczyn pożaru na wojskowym aerodromie. Co więcej, ukraińskie ministerstwo przypomniało o zasadach bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz o zakazie palenia w nieodpowiednich miejscach. Na zakończenie ukraiński organ wezwał do „zachowania spokoju i zaufania Siłom Zbrojnym Ukrainy”.
ŚRODA 10.08.
📌 W godzinach porannych pojawiły się kłęby dymu oraz było słychać eksplozje w pobliżu składów ropy w rosyjskim mieście Jejsk, które znajduje się niemalże po przeciwległej stronie Morza Azowskiego w stosunku do miasta Mariupol. Również w przypadku tego pożary „ktoś” miał rzucić niedopałek papierosa. Warto zaznaczyć, że wspomniana miejscowość Jejsk jest jednym z rosyjskich punktów przerzutowych wojskowej logistyki, która jest kierowana do Mariupola.
📌 Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała o zatrzymaniu 37-letniego mieszkańca miasta Bachmut, który parał się przekazywaniem Rosjanom danych na temat potencjalnych celów w obwodzie donieckim do przeprowadzenia ataków rakietowych. Zatrzymany został zwerbowany przez rosyjski wywiad na początku inwazji i miał przekazywać swoim kontaktom informacje na temat stanu oraz lokalizacji ukraińskich sił wojskowych w regionie. W trakcie przeprowadzenia aresztowania funkcjonariusze SBU zabezpieczyli środki umożliwiające na kontaktowanie się z Rosjanami, wraz z materiałami potwierdzającymi prowadzenie nielegalnego procederu. Podejrzanemu grozi więzienie w wymiarze 15 lat lub dożywocia, a także jego mienie zostanie skonfiskowane.
📌 Ukraiński sąd skazał na 15 lat więzienia wraz z konfiskatą mienia trzech mieszkańców obwodu donieckiego, którzy dołączyli do nielegalnej formacji wojskowej tzw. „Donieckiej Republiki Ludowej” (DRL). W toku śledztwa ustalono, że skazani na początku rosyjskiej agresji z końca lutego dobrowolnie dołączyli do bojówek tzw. „DRL”, gdzie otrzymali mundury, uzbrojenie oraz amunicję. Ponadto mężczyźni przeszli szkolenie na terenie Federacji Rosyjskiej, a po jego zakończeniu wysłano ich do walki w pobliżu miasta Sumy. Bojownicy tzw. „DRL” zostali schwytani we wspomnianym regionie pod koniec marca przez ukraińskie oddziały wojskowe.
CZWARTEK 11.08.
📌 W środku nocy naoczni świadkowie usłyszeli huk eksplozji i zauważyli kilka rozbłysków w pobliżu wojskowego lotniska Zjabrówka w Białorusi. Warto zaznaczyć, że wspomniany kompleks był wykorzystywany przez rosyjskie oddziały. Miały tam stacjonować (oprócz floty powietrznej) takie maszyny jak wyrzutnie pocisków balistycznych Iskander-M oraz kołowe zestawy przeciwlotnicze S-400. Białoruskie media informowały, że w rejonie lotniska planowano przeprowadzić ćwiczenia wojskowe, jednakże nie da się wskazać czy to właśnie one były przyczyną pojawienia się rozbłysków na nocnym niebie.
W sprawie opisywanego wydarzenia ustosunkowało się białoruskie ministerstwo obrony, wskazujące na to, iż przyczyną zamieszania była awaria oraz pożar jednej z maszyn na lotnisku. Białoruskie ministerstwo podkreśliło, że pożar został szybko ugaszony i nikt nie został ranny. Jednakże eksperci wskazują, że stanowisko białoruskiego organu nie jest wiarygodnie, ponieważ twierdził on, iż do pożaru doszło koło godziny 23 poprzedniego dnia, gdy faktyczne „eksplozje” miały miejsce godzinę później. Ponadto warto zaznaczyć, że prorządowe białoruskie kanały w mediach społecznościowych deklarowały, że na lotnisku wszystko jest pod kontrolą i nie dzieje się tam nic podejrzanego.
📌 W Kopenhadze odbyła się konferencja ministrów obrony z 23 państw z Europy Północnej, podczas której omawiano kolejne kroki wsparcia dla Ukrainy. W trakcie spotkania premier Danii Mette Frederiksen zadeklarowała, iż jej kraj powiększy pomoc finansową dla Ukrainy o 110 mln euro. Kolka dni wcześniej duńskie ministerstwo obrony przekazało informację, iż wesprze inicjatywę szkolenia ukraińskich żołnierzy poza granicami własnego kraju, koordynowanej przez Wielką Brytanię.
📌 Ignazio Cassis, prezydent Szwajcarii ogłosił, że jego kraj wyśle Ukrainie w tym tygodniu 100 ton ładunków, obejmujących sprzęt medyczny oraz przeciwpożarowy. Do tej pory Szwajcaria przekazała państwu ukraińskiemu 5,3 tys. ton materiałów pomocy humanitarnej.
