Zachęcamy do lektury kolejnego podsumowania przedstawiającego wydarzenia dotyczące Ukrainy. W niniejszym tekście zaprezentowaliśmy kluczowe sytuacje obejmujące bezpośrednio państwo ukraińskie w ciągu siedmiu ostatnich dni (29.07. – 04.08.). Wcześniejsze podsumowania można znaleźć na naszej stronie za pośrednictwem tego hiperłącza lub zakładki „Wojna na Ukrainie” na górze strony.
PIĄTEK 29.07.
📌 Rosyjskie media oświadczyły, że w wyniku rzekomego ostrzału na obóz jeniecki w miejscowości Ołeniwka dokonanego przez Siły Zbrojne Ukrainy śmierć mieli ponieść przetrzymywani tam ukraińscy więźniowie. Strona ukraińska zaprzeczyła tym oskarżeniom. Co więcej, wszelkie pozyskane dane wskazują na to, że odpowiedzialni za atak są żołnierze rosyjscy, którzy w ten sposób chcieli ukryć ślady dokonanych tortur oraz mordów więźniów. W wyniku ataku strony rosyjskiej śmierć poniosło 53 jeńców, a kolejnych 75 zostało rannych.
📌 Ministerstwo Obrony Macedonii Północnej poinformowało, że kraj ten przekazał Ukrainie czołgi T-72. Była to reakcja na pojawienie się filmów oraz fotografii wskazujących na transport kolejowy macedońskich pojazdów pancernych w kierunku państwa ukraińskiego. Macedońskie ministerstwo podkreśliło, że przekazanie czołgów nie będzie dużą stratą dla własnej obronności, ponieważ maszyny te i tak miały zostać wycofane z użytku w najbliższej przyszłości. Podjęto jednak decyzję, by przekazać czołgi T-72 Ukrainie, gdzie każdy tego typu pojazd jest niemalże „na wagę złota”. Strona macedońska nie wskazała, ile maszyn dotarło do Ukrainy. Na swoim stanie posiadała wcześniej około 30 czołgów T-72.
📌 Kijowski Międzynarodowy Instytutu Socjologii w przeciągu lipca przeprowadził badanie wśród Ukraińców dotyczące organizacji referendum dotyczącego dołączenia do Unii Europejskiej oraz Sojuszu Północnoatlantyckiego. Na podstawie wyników ankiety ustalono, że 81% wszystkich respondentów opowiedziało się „ZA” dołączeniem do UE. Przeciwnego zdania było 4% odpytywanych. Pozostałych 15% nie wzięłoby udziału w takim referendum. W przypadku referendum dotyczącego wstąpienia Ukrainy do NATO 71% pytanych zakreśliłoby opcję na „TAK”, natomiast przeciwko byłoby 7% ankietowanych, a kolejne 22% nie wyraziło chęci uczestnictwa we wspomnianym referendum.
SOBOTA 30.07.
📌 Państwowy Katarski Fundusz na rzecz Rozwoju przekazał ukraińskiemu ministerstwu zdrowia 5 mln dolarów. Zostało to wykonane za pośrednictwem globalnej platformy United24, umożliwiającej wsparcie Ukrainy. Ministerstwo Zdrowia Ukrainy wskazało, że pozyskane środki zostaną przeznaczone na zakup ambulansów, środków znieczulających oraz aparatury do aplikowania znieczulenia w trakcie prowadzenia zabiegów chirurgicznych w placówkach medycznych.
📌 Ukraińskie ministerstwo finansów poinformowało, że Gabinet Ministrów dokonał korekty w planie pozyskiwania zagranicznych pożyczek w celu odbudowy kraju. Zmiana ta ma umożliwić pozyskanie większych funduszy pożyczkowych z Kanady. W wyniku wprowadzonej aktualizacji w sumie kwota kanadyjskiej pożyczki dla Ukrainy wyniesie 1,45 miliarda dolarów kanadyjskich, czyli 1,13 miliarda dolarów amerykańskich.
📌 Rząd Norwegii przekazał informację, iż Ukrainie zostały dostarczone opancerzone wozy patrolowe IVECO LAV III. Siły Zbrojne Ukrainy otrzymały do swojej dyspozycji 14 tego typu pojazdów. Przedstawiciele państwa norweskiego podkreślili, że przekazane maszyny mają dobrą mobilność oraz protekcję, a co więcej zostały sprawdzone w Afganistanie przez żołnierzy ze wspomnianego kraju skandynawskiego.
NIEDZIELA 31.07.
📌 W niedzielę w mieście Sewastopol na okupowanym Półwyspie Krymskim miały odbyć się oficjalne uroczystości z okazji obchodzonego tego dnia w Rosji Dnia Marynarki Wojennej. Impreza została jednak odwołana po tym, gdy rzekomo dron powietrzny zrzucił ładunek wybuchowy na kwaterę główną rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. W wyniku „nalotu” zostało rannych pięć osób przebywających na terenie wspomnianej jednostki wojskowej. Co warto odnotować, Marynarka Sił Zbrojnych Ukrainy zaprzeczyła, by miał miejsce taki atak i wskazała, że Rosjanie sfabrykowali całe zdarzenie, by znaleźć pretekst do odwołania oficjalnych uroczystości.
📌 Minister Obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow wyraził podziękowanie wobec jego włoskiego odpowiednika oraz rządu w Rzymie. Reznikow dziękował za dostarczenie nowego pakietu wsparcia wojskowego, jednakże ukraiński minister nie podzielił się informacją, co miałby zawierać nowy pakiet pomocy militarnej. Także strona włoska nie wskazała, co zostało dostarczone Ukrainie w ostatnim czasie.
📌 Wczesnym rankiem doszło do wybuchu w magazynie amunicji należącym do firmy „EMKO” w rejonie miasta Karnobat w Bułgarii. W wyniku eksplozji doszło do pojawienia się ognia. Został on jednak w ciągu dnia ugaszony przez lokale służby strażackie. Miejsce katastrofy zostało zamknięte na trzy doby, a w tym czasie cały teren miał zostać przebadany przez drona z powietrza oraz odpowiednie służby na ziemi. W wyniku tego incydentu nikt nie został ranny, a także nikt nie zginął. Przedstawiciele firmy „EMKO” oświadczyli, że w składzie znajdowała się przestarzała amunicja, która wiele lat temu została zamówiona przez pewnego klienta, jednakże nie dokonał on płatności za zakup, dlatego ładunki pozostały w magazynie.
PONIEDZIAŁEK 1.08.
📌 Ukraiński minister infrastruktury Ołeksandr Kubakow poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych, iż pierwszy statek przewożący kukurydzę z Ukrainy opuścił port w Odessie i skierował się w kierunku wybrzeża tureckiego, do Stambułu. Masowiec płynął pod banderą Sierra Leone na pokładzie przewoził 26 000 ton kukurydzy pochodzącej z ukraińskich pól. W porcie w Odessie od początku rosyjskiej inwazji wciąż cumuje 16 statków towarowych, które czekają na możliwość wypłynięcia z ukraińskiej mariny.
📌 W poniedziałek na konto Ukraińskiego Banku Narodowego wpłynęło pierwsze 500 milionów euro przekazanych przez Unię Europejską. Druga transza o tej samej wysokości miała zostać dostarczona następnego dnia we wtorek. Pozyskany miliard euro jest częścią większego pakietu wsparcia Ukrainy przez UE, który w sumie opiewa na 9 miliardów euro. Głównym celem otrzymanych funduszy jest priorytetowa realizacja założonych celów budżetu państwa ukraińskiego.
📌 Minister Obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych, że do Ukrainy dotarły kolejne cztery amerykańskie systemy wyrzutni rakietowych M142 HIMARS. Oprócz tego ukraiński minister zgłosił, że strona niemiecka przekazała podobne maszyny o nazwie MARS II (które de facto są licencjonowaną kopią amerykańskiego systemu wyrzutni rakietowych M270 MLRS). Reznikow podziękował rządowi w Waszyngtonie oraz Berlinie za dostarczenie wspomnianych zestawów artylerii rakietowej.
WTOREK 2.08.
📌 W nocy w obwodzie chersońskim w okupowanej miejscowości Kałanczak na stacji kolejowej Rosjanie prowadzili rozładunek składu kolejowego przewożącego sprzęt wojskowy oraz amunicję. Cała operacja została „ukryta” przed ukraińskimi obserwatorami / zwiadowcami poprzez rozstawienie zasłony dymnej. Akcja została nagle przerwana, gdy doszło do niespodziewanego wybuchu. Tuż po eksplozji, bez żadnego ostrzeżenia i nie zważając na sytuację wokół, eszelon kolejowy szybko odjechał w kierunku Krymu, a rosyjski personel rozbiegł się w panice. Ukraiński wywiad wskazał, że przyczyną wybuchu było albo niewłaściwe obchodzenie się z amunicją podczas jej wyładunku, albo doszło do niekontrolowanego zapłonu pirotechniki, która została użyta do postawienia wspomnianej zasłony dymnej.
📌 Minister obrony Hiszpanii Margarita Robles przekazała informację, iż Madryt nie zdecyduje się na przekazanie Ukrainie czołgów Leopard 2A4. (Na marginesie dodajmy, że takie same maszyny znajdują się [jeszcze] na wyposażeniu Wojska Polskiego). Zostało to uzasadnione złym stanem technicznym maszyn. Wcześniej hiszpańskie wojska miały przeprowadzić odpowiednie testy czołgów, które wykazały, że Leopardy faktycznie nie nadają się do dalszego użytkowania, a kontynuowanie ich eksploatacji byłoby ryzykowne dla ukraińskich czołgistów.
📌 We wtorek wieczorem Ministerstwo Obrony Turcji potwierdziło, że do portu w Stambule dotarł pierwszy statek przewożący ukraińską kukurydzę, który wypłynął z portu w Odessie poprzedniego dnia. Zgodnie z podpisaną wcześniej przez Ukrainę, ONZ, Turcję oraz Rosję wielostronną umową masowiec zostanie skontrolowany przez funkcjonariuszy rosyjskich, a cała akcja na miejscu będzie koordynowana przez przedstawicieli ONZ. Po zakończeniu całej procedury statek popłynie dalej, do portu w Trypolisie w Libanie.
ŚRODA 3.08.
📌 Ukraiński Minister Transformacji Cyfrowej Mychajło Fiodorow poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych, iż dzięki pozyskaniu funduszy w wysokości 751 mln hrywien za pośrednictwem platformy United24 udało się sfinansować zakup „Armię Dronów”. Wspomniana „flota powietrzna” będzie składać się z: dwóch stacji kontroli, 20 dronów zwiadowczych Fly Eye, 78 multikopterów Matrice oraz dwóch systemów naziemnych do obsługi 20 szturmowych dronów kamikadze Warmate (polskiej produkcji).
📌 W Ukrainie petycja dotycząca zezwolenia na wyjazd mężczyzn w wieku poborowym (18-60 lat) bez doświadczenia wojskowego osiągnęła odpowiednią liczbę podpisów. W związku z powyższym i zapisami ukraińskiego prawa nad postulatem będzie musiał się pochylić prezydent Wołodymyr Zełeński. Petycja została już skrytykowana przez przedstawicieli Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO). Szef RBNiO Ołeksij Daniłow powiedział wprost, że mężczyźni, którzy chcą opuścić kraj „nie [powinni] chować się za kobiecymi spódnicami”, a zamiast tego są zobowiązani do pomocy „(…) tym facetom, którzy są na froncie, [a w samym] w kraju jest dużo pracy”. Daniłow podkreślił, że nawet jeśli nie można podjąć służby wojskowej, to i tak powinno zostać się w kraju, by przynajmniej płacić podatki, które wspierają odbudowę państwa ukraińskiego i pozwalają na prowadzenie dalszej obrony.
📌 W mieście Istra położonym niedaleko Moskwy doszło do wybuchu ognia w magazynie logistycznym firmy Ozon (która niejako jest rosyjskim odpowiednikiem amerykańskiego sklepu internetowego Amazon). Pożar objął halę magazynową o powierzchni 20 tys. km. kwadratowych. Z jego powodu śmierć poniosła jedna osoba i 13 zostało poszkodowanych, a dwaj pracownicy magazynu pozostają zaginionymi. Lokalne służby ratownicze wskazują, że najprawdopodobniej przyczyną pożaru było podpalenie.
CZWARTEK 4.08.
📌 Minister Transformacji Cyfrowej Ukrainy Mychajło Fiodorow poinformował, że dzięki środkom zebranym na platformie United24 udało się dokonać zakupu śmigłowca Mi-2AM-1. Zakup śmigłowca wyniósł 23,4 mln hrywien. Podstawowym zadaniem wspominanej maszyny będzie ewakuacja ciężko rannych żołnierzy z pola walki. Warto odnotować, że śmigłowiec Mi-2AM-1 jest w pełni produkowany w Ukrainie, co ułatwi jego dostawę oraz obsługę przez Siły Zbrojne Ukrainy.
📌 Serhij Gajdai, ukraiński szef ługańskiej administracji obwodowej, ogłosił, iż partyzanci w mieście Biłowodśk dokonali zamachu na miejscowych kolaborantów. W wyniku akcji ostrzelano samochód, którym poruszały się osoby współpracujące ze stroną rosyjską. Obaj pasażerowie pojazdu zostali ranni, a później trafili do szpitala.
📌 Amerykańska Agencja ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) przekaże Międzynarodowej Organizacji Zdrowia (WHO) kolejne 1,8 mln dolarów w celu wsparcia opieki zdrowotnej w Ukrainie. Pozyskane fundusze pozwolą przede wszystkim na poprawę wykrywania chorób zakaźnych i wzmocnienie kontroli w tym aspekcie, z naciskiem na grupy najbardziej narażone. Oprócz tego pieniądze umożliwią „wzmocnienie systemów informacyjnych opieki zdrowotnej, które zapewniają regularny przepływ danych oraz usprawnienie monitorowania dostępności usług”. Do tej pory USAID przekazało WHO na pomoc w rozwoju opieki medycznej w Ukrainie w sumie 15,5 mln dolarów.