Zachęcamy do przeczytania kolejnego podsumowania przedstawiającego wydarzenia dotyczące Ukrainy. W poniższym tekście omawiamy kluczowe sytuacje powiązane z państwem ukraińskim w przeciągu minionych siedmiu ostatnich dni (15.07. – 21.07.). Wcześniejsze podsumowanie można odszukać na naszej stronie za pośrednictwem tego hiperłącza.
PIĄTEK 15.07.
📌 Rząd Kanady wprowadził kolejny pakiet sankcji na Federację Rosyjską. Tym razem obostrzenia dotyczą sektora naftowego i gazowego oraz przemysłu. Od minionego piątku sankcje dotyczą także sprzętu komputerowego, elektronicznego i optycznego, samochodów, produkcji pojazdów mechanicznych, przyczep i naczep, sprzętu transportowego, transportu lądowego i rurociągów.
Tego samego dnia kolejny pakiet ograniczeń względem Rosji ogłosiła Komisja Europejska. To już siódmy etap nakładania sankcji na Federację Rosyjską. Omawiany pakiet skupił się przede wszystkim na wprowadzeniu embarga na import rosyjskiego złota oraz utrzymaniu zakazu eksportu technologii do Rosji.
📌 Niemiecki minister pracy Hubertus Heil poinformował, iż w tym roku Berlin przeznaczy dodatkowe 2,4 mln euro w celu pokrycia kosztów utrzymania ukraińskich uchodźców w kraju. Przy okazji minister wskazał, że w Niemczech schronienie znalazło 800 tys. osób z Ukrainy, przy czym 30% z nich ma mniej niż 14 lat. Ponadto Heil zasygnalizował, iż do tej w niemieckim systemie ubezpieczeń społecznych zarejestrowało się ok. 360 tys. Ukraińców, z czego 260 tys. prowadzi poszukiwania pracy.
📌 Francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekazało informację, że Ukrainy otrzymała mobilne laboratorium, umożliwiające przeprowadzanie ekspresowej analizy materiału DNA. Przekazany sprzęt ma usprawnić pracę w zakresie badania zbrodni wojennych dokonanych przez żołnierzy Federacji Rosyjskiej w Ukrainie.
SOBOTA 16.07.
📌 W Iwano-Frankowsku ukraińskie służby bezpieczeństwa zatrzymały kobietę, która w mediach społecznościowych za pośrednictwem anonimowych kont umieszczała hasła popierające działania rosyjskich najeźdźców, a także publikowała teksty wzywające do odbudowy ZSRR. Oprócz tego zatrzymana koordynowała rozpowszechnię w Internecie wyżej opisanych treści. Ukraińscy śledczy ustalili, iż kobieta współpracowała z rosyjskimi służbami specjalnymi. W trakcie aresztowania funkcjonariusze policji zabezpieczyli paszport potwierdzający obywatelstwo Federacji Rosyjskiej oraz komputer z nielegalnymi treściami.
📌 Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy poinformowało, że w Kijowie funkcjonariusze organów ścigania zatrzymali człowieka, którzy przywłaszczył sobie pieniądze pozyskane w ramach zbiórki charytatywnej, prowadzonej na rzecz Sił Zbrojnych Ukrainy. Mężczyzna prowadził nielegalny proceder od połowy kwietnia br. – w serwisie społecznościowym „Telegram” zwrócił się z apelem o przekazanie środków, które następnie obiecał przekazać ukraińskim żołnierzom. W rzeczywistości pozyskanie pieniądze przeznaczył w całości na własne potrzeby. W trakcie zatrzymania podejrzanego, dokonano również przeszukania jego mieszkania. Na miejscu zarekwirowano karty kredytowe, laptopa, nośniki pamięci USB oraz gotówkę.
📌 W przededniu 8 rocznicy zestrzelenia cywilnego samolotu malezyjskich linii lotniczych nad wschodnią Ukrainą przez prorosyjskie bojówki oraz żołnierzy rosyjskich, Wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell wydał oświadczenie, którym podkreślono, iż winni tej tragedii muszą zostać ukarani. W dokumencie zaznaczono także, że Unia Europejska nadal utrzymuje pełne poparcie dla ustalenia prawdy, uzyskania sprawiedliwości. Ponadto w tekście UE wyraziła nadzieję, iż „(…) Rosja przyjmie swoją odpowiedzialność i będzie w pełni współpracować w wysiłkach na rzecz ustalenia prawdy”.
NIEDZIELA 17.07.
📌 W nocy na terytorium Grecji rozbił się ukraiński samolot transportowy An-12. Maszyna ta wykonywała komercyjny lot, przewożąc towary (jak się później okazało około 11,5 tony amunicji) z Serbii do Bangladeszu. W trakcie podróży piloci wysłali sygnał alarmowy do kontroli ruchu lotniczego w Atenach, prosząc o zezwolenie na awaryjne lądowanie w miejscowości Kawali, z powodu awarii oraz pożaru jednego z silników. Niestety manewr ten nie zakończył się powodzeniem, a maszyna rozbiła się ok. 16 km zachód od Kawali. W wyniku pożaru oraz uderzenia doszło do eksplozji przewożonej na pokładzie amunicji. Na pokładzie znajdowało się ośmiu członków załogi. Nikt nie przeżył.
📌 Dzień wcześniej zatrzymano byłego szefa wydziału Służby Bezpieczeństwa Ukrainy na Krymie z podejrzeniem o zdradę, jednakże dopiero kolejnego dnia przedstawiono detale dotyczące tej sprawy. W toku śledztwa ukraińskie organy ścigania ustaliły, iż zatrzymany współpracował ze służbami specjalnymi Federacji Rosyjskiej. Aresztowany przekazywał Rosjanom informacje o klauzurze tajemnicy państwowej. Oprócz tego SBU ustaliła, iż podejrzany był zaangażowany w działalność organizacji przestępczej, która prowadziła operacje wywiadowcze oraz wywrotowe przeciwko Ukrainie.
📌 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekrety dotyczące odwołania ze stanowisk pary urzędników państwowych. Pierwszym z nich jest Iwan Bakanow, czyli szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. W dokumencie uzasadniono, iż Bakanow został usunięty ze stanowiska z powodu „niewykonywania (lub niewłaściwego wykonania) obowiązków służbowych, co doprowadziło do ofiar śmiertelnych lub innych poważnych konsekwencji lub stworzyło zagrożenie takimi konsekwencjami”. Jego funkcję tymczasowo przejął Wasyl Małyuk – jego pierwszy zastępca. Drugim odwołanym urzędnikiem jest Iryna Wenediktowam czyli Prokurator Generalna Ukrainy. Obowiązki Prokuratora Generalnego przejął zastępca Oleksiy Symonenko.
PONIEDZIAŁEK 18.07.
📌 Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała, że zdobyła dokumenty sztabowe, pochodzące od rosyjskiej 138. Gwardyjskiej Brygady Zmotoryzowanej. Wspomniana brygada wykorzystywała do koordynowania oraz prowadzenia działań operacyjnych mapy z… 1969 roku. Na opublikowanym przez SBU materiale fotograficznym widać, iż na mapie brakuje jednej dzielnicy mieszkaniowej w Charkowie, a także dwóch zbiorników wodnych, położonych na północ od miasta. Wspomniane obiekty powstały dopiero po 1970 roku. Oprócz tego granica ukraińsko-rosyjska została zaznaczona odręcznie długopisem, bo nie została ona umiejscowiona na wspomnianej mapie.
📌 Tego samego dnia Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przekazała także informację, iż przy współpracy z prokuraturą w Kijowie udało się aresztować trzy lokomotywy spalinowe, należące do przedsiębiorstwa państwowego „Białoruskie Koleje”. W toku postępowania śledczy ustalili, że wspomniane maszyny ciągnęły składy rosyjskiego sprzętu wojskowego oraz żołnierzy agresora z Białorusi do obwodu czernihowskiego oraz kijowskiego. Po wycofaniu się wojsk rosyjskich, lokomotywy pozostały po stronie granicy ukraińskiej, więc udało je się aresztować. Wartość zatrzymanego mienia jest szacowana na ponad 70 mln hrywien (prawie 9 mln złotych).
📌 Rada Najwyższa zaakceptowała ustawę pt. „o wystąpieniu Ukrainy z Umowy o współpracy i wzajemnej pomocy w sprawach celnych zawartej w ramach WNP”. Projekt został poparty przez 327 deputowanych ludowych z 450 zasiadających w Radzie. Decyzja została uzasadniona tym, że podczas podpisywania umowy miała ona znaczenie w celu wzajemnego wsparcia oraz ułatwienia wymiany celnej pomiędzy członkami Wspólnoty Niepodległych Państw. Obecnie jednak umowa utraciła swoje praktyczne zastosowanie dla Ukrainy (z powodu konfliktu wywołanego przez Rosję), więc przestałą być stosowana.
WTOREK 19.07.
📌 Sąd na Zakarpaciu wydał wyrok w sprawie dywersanta, który w marcu br. działał na korzyść strony rosyjskiej w zamian za korzyści majątkowe. Skazany współpracował z Federalną Służbą Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej i zamieszczał w Internecie fałszywe informacje na temat wojny, a także zamieszczał antyukraińskie oraz dyskredytujące wojsko Ukrainy wpisy w mediach społecznościowych. Mężczyzna usłyszał wyrok 7 lat więzienia.
📌 Ministerstwo Reintegracji poinformowało, że zgodnie z normami Konwencji Genewskiej na stronę ukraińską zostało zwróconych kolejnych 45 ciał poległych obrońców. Wspomniana operacja została przeprowadzona przy współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa Ukrainy oraz Komisarzem ds. Osób Zaginionych Olegien Kotenko.
📌 Podczas wizyty we Lwowie wiceminister spraw zagranicznych Węgier Levente Magyar ogłosił, iż rząd w Budapeszcie jest gotowy do umożliwienia transportu przez swoje terytorium pomocy humanitarnej oraz wojskowej dla Ukrainy. Wiceminister Magyar zaznaczył jednak, iż same Węgry nie przekażą żadnego sprzętu wojskowego. Dalej przedstawiciel węgierskiego MSZ powiedział, że jego kraj jest gotowy na przyjęcie ukraińskich dzieci do swoich sanatorów oraz obozów i ośrodków wypoczynkowych. Oprócz tego Węgry zaoferowały prowadzenie pomocy medycznej dla cywili oraz wojskowych, którzy jako poszkodowani dotarli do kraju.
ŚRODA 20.07.
📌 Ukraiński wywiad wojskowy omówił, za pośrednictwem mediów społecznościowych, jak działania przeprowadzono na Wyspie Węży (Żmijowej) po odzyskaniu kontroli przez Ukraińców. Wywiad wskazał, iż ukraińskie jednostki specjalne, które wylądowały na wyspie, po opuszczeniu jej przez Rosjan, zabezpieczyły na miejscu broń oraz sprzęt wroga. Pisząc konkretniej, były to bezzałogowe statki powietrzne Orłan-10, przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe, granatniki, miotacze ognia, broń strzelecka, dzienniki bojowe oraz dokumenty osobiste wybranych żołnierzy rosyjskich. Oprócz tego na wyspie znaleziono… kota, który mieszkał tam przez kilka miesięcy w czasie rosyjskiej okupacji. Zwierzę zostało bezpiecznie ewakuowane.
📌 Siły Lądowe Sił Zbrojnych Ukrainy opublikowały w mediach społecznościowych informacje oraz fotografie wskazujące na to, iż udało się zniszczyć rosyjską nowoczesną stację radiolokacyjną we wsi Lazurne w obwodzie chersońskim. Wspomniany system radarowy o nazwie Podlet 48Y6-K1 znajdował się ponad 100 km od pozycji zajmowanych przez oddziały ukraińskie. Oznacza to, że najprawdopodobniej sprzęt został porażony oraz zniszczony za pośrednictwem ostrzału ukraińskiej artylerii rakietowej.
📌 Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przekazała wiadomości, że w obwodzie donieckim, w miejscowości Bachmut zatrzymano czterech rosyjskich agentów. Aresztowani przekazywali stronie rosyjskiej informacje na temat lokalizacji obiektów infrastruktury miejskiej, a także gromadzili dane na temat dyslokacji oraz przemieszczania się oddziałów wojsk ukraińskich w regionie.
CZWARTEK 21.07.
📌 Ukraińskie organy bezpieczeństwa poinformowały, iż w Krzywym Rogu zatrzymano urzędnika jednego z przedsiębiorstw, który miał naprowadzać ogień rosyjskiej artylerii rakietowej na lotnisko w pobliżu miasta w marcu bieżącego roku. W kolejnych miesiącach zatrzymany miał także przekazywać Rosjanom lokalizację wojsk ukraińskich, wraz z danymi dotyczącymi ich wyposażenia oraz liczebności. Aresztowany zdawał również raporty na temat skutków, jakie wywołały rosyjskie ataki na miasto, lotnisko oraz ukraińskie oddziały wojskowe.
📌 Litwa proponuje utworzenie specjalnego trybunału, który miałby zająć się badaniem sprawy rosyjskiej agresji na Ukrainę. Oprócz tego państwo litewskie wraz z 43 krajami ze Europy oraz innych części świata wyraziło gotowość do uczestniczenia w prowadzeniu sprawy przez Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości, który potępia zbrojną inwazję Rosji praz dokonane przez nią zbrodnie wojenne w Ukrainie.
📌 Ministerstwo Spraw Zagranicznych Mołdawii poinformowało, że nie zezwala na wjazd do kraju rosyjskiego personelu wojskowego, który na co dzień stacjonuje w Naddniestrzu w ramach tzw. grupy operacyjnej. Mołdawskie MSZ podkreśliło, iż wraz ministerstwem ds. Integracji Europejskiej, „(…) podtrzymuje stanowisko władz mołdawskich o konieczności bezwarunkowego wznowienia procesu wycofywania rosyjskich wojsk i składów amunicji z naszego kraju”.
