Terroryzm cz.1 – Czyli czym to w ogóle jest?

Niniejsza seria będzie poświęcona zagadnieniu jakim jest terroryzm, w szczególności  islamskiemu terroryzmowi. Obecnie jest to nośny tematem z punktu widzenia Europejczyka. Zanim jednak skupię się na ideologii, charakterystyce i dlaczego wygląda on tak a nie inaczej, trzeba powiedzieć kilka zdań, żeby zmienić punkt postrzegania zjawiska terroryzmu. W Europie poświęca się wiele uwagi islamskiemu terroryzmowi, co jest oczywistym następstwem wydarzeń ostatnich lat. Ciekawe jest to, że w Polsce dyskusja dotycząca terroryzmu jest wyjątkowo żywa i nacechowana emocjami, mimo że od wielu lat w naszym kraju ten problem nie występował (co nie oznacza że nigdy nie było działań terrorystycznych). W przypadku jakiegokolwiek zamachu (w Europie) pojawia się szereg „ekspertów”, którzy wyjątkowo ochoczo komentują w mediach i wskazują „banalne” rozwiązania tego problemu. Prawica najczęściej wskazuje, iż najlepiej jest deportować każdego muzułmanina z Europy i będzie po kłopocie, argumentując, że dosłownie każdy muzułmanin jest zindoktrynowany i każdy z miłą chęcią by się wysadził, biegał z nożem, albo rozjeżdżałby ludzi na jarmarkach. Lewica natomiast zawsze podkreśla, że to tylko jeden zbłąkany człowiek, który dokonał zamachu, a reszta  przeprowadza staruszki przez jezdnie i nawet mięsa nie je. O ile stwierdzeniu lewicy  o tyle bliżej jest do prawdy, że rzeczywiście mówimy o garstce ludzi, to popełnia ona ten sam błąd co osoby twierdzące, że każdy muzułmanin to terrorysta. Skupiają się oni na osobach i profilu psychologicznym zamachowców, gdzie oni są tylko i wyłącznie narzędziami do osiagniecia celu.

Dlatego zanim przejdę w kolejnych częściach serii do omawiania problemu, sposobu działania oraz kto ma w terroryzmie interes, trzeba zapamiętać jedno zdanie, które będzie nam zawsze towarzyszyło przy słowie terroryzm: TERRORYZM JEST NARZĘDZIEM POLITYCZNYM, KTÓRE UŻYWA IDEOLOGII DO SPEŁNIANIA SWOICH CELÓW. Czy to terroryzm lewicowy, prawicowy czy religijny nie ma to znaczenia, ponieważ za terroryzmem zawsze stoi cel.

Ruchy terrorystyczne w takiej formie jakie znamy zaczęły się tworzyć już na przełomie XIX i XX wieku i zawsze miały na celu walkę czy to o wolność narodu, czy też o poprawienie warunków życiowych danej grupy społecznej. Jedną ze starszych organizacji jaką znamy była oczywiście IRA, której przyświecał cel niepodległościowy a później scaleniowy z Irlandią Północną. W Polsce w latach 1905-1907 bojówki PPS (Polska Partia Socjalistyczna) i SDKPiL (Socjaldemokracja Królestwa Polskiego i Litwy) przeprowadziły szereg zamachów, w tym bombowych, na tle poprawy sytuacji bytowej robotników i uzyskania ustępstw dla autonomi Polaków w Nadwiślańskim kraju. Tym samym nie ma znaczenia czy było to FLQ, ETA, Combat 18, BLA, JRA, PLO (rozwinięcie skrótów na końcu) wszystkie te grupy dokonywały zamachów w celu wywarcia presji oraz osiągnięcia celu jakim im przyświecał.

Wystarczy spojrzeć wstecz aby zauważyć, że Europa przez cały wiek XX była przepełniona działaniami terrorystycznymi. Pierwsze islamskie grupy terrorystyczne pojawiły się na fali rewolucji Ajatollahów w Iranie po 1979, która była odpowiedzią na zerwanie wpływów kolonialnych i uniezależnienie się Iranu przez między innymi nacjonalizację przemysłu naftowego. Jednakże fala Islamskiego terroryzmu pojawiła się po 1991 roku, kiedy kraje „Zachodu” zdobyły znaczne wpływy w regionie Bliskiego Wschodu. Wcześniejsze organizacje jak Hamas, Hezbollah, OWP(PLO) skupiały się na walce z Izraelem a po tym jak środki konwencjonalne zawiodły zmieniły sposób walki na działania terrorystyczne. Największe nasilenie zamachów, nastąpiło po inwazji na Irak w 2003 roku co zdestabilizowało cały region. Ważne, żeby pamiętać, iż świat nie kręci się wokół Europy tak jak byśmy chcieli. Wbrew pozorom zamachów terrorystycznych związanych z Islamem na Starym Kontynencie nie ma zbyt wiele. Większość z nich ma miejsce w krajach, w których dominują muzułmanie, a ofiarami zamachowców są wyznawcy różnych odłamów Islamu jak szyici i sunnici. Sprawne służby specjalne w krajach europejskich w znacznym stopniu utrudniają działalność grup terrorystycznych. Według raportu z 2016 pierwszy europejski kraj na liście – Francja – była dopiero na 29 miejscu pod względem ilości zamachów. Z drugiej strony problem ten jest poważny i nie można go bagatelizować, co widać na załączonych wykresach. Od razu można zaobserwować, że terroryzm to wielowymiarowe zjawisko a jego analiza powinna odbywać się na wielu płaszczyznach. W dyskusji (co niestety często się dzieje) nie powinno być miejsca na osobiste odczucia lub stwierdzenia typu „na chłopski rozum”, albo „mnie się wydaje” co bardzo często można zaobserwować w Polskiej przestrzeni publicznej.

(źródło-https://en.wikipedia.org/wiki/File:The_number_of_terrorist_attacks_2000-2014_(Top_10_Countries).png)

(źródło- http://visionofhumanity.org/app/uploads/2017/02/Global-Terrorism-Index-2016.pdf)

Tym samym powstaje pytanie skąd Islamski terroryzm pojawił się w Europie? Odpowiedź na to jest bardzo prosta, jednakże interpretacja jest już trudniejsza. Na pytanie jak działa i dlaczego istnieje islamski terroryzm odpowiem już w drugiej części seri [Terroryzm cz.2]

Rozwinięcie skrótów:
Front de Liberation du Quebec z fr. Front wyzwolenia Quebecu
Euskadi Ta Askatasuna z hisz. Baskonia i Wolność
Black Liberation Army z angl. Czarna Armia Wyzwolenia
Japanese Red Army z angl. Japońska Czerwona Armia
Palestine Liberation Organization z angl. Organizacja Wyzwolenia Palestyny

One thought on “Terroryzm cz.1 – Czyli czym to w ogóle jest?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *